Fay haritasındaki vahim hata! İki ilimizde her an deprem olabilir... Prof. Dr. Bektaş büyük tehlikeyi açıkladı

Fay haritasındaki vahim hata! İki ilimizde her an deprem olabilir... Prof. Dr. Bektaş büyük tehlikeyi açıkladı

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkımlara neden olan depremler tüm Türkiye'nin gündeminde. Dün meydana gelen Adana ve Kahramanmaraş depremleri yürekleri ağızlara getirirken gözler büyük İstanbul depremine çevrilmiş durumda. Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, o illerde yaşayan vatandaşları uyardı. Fay haritasındaki vahim hata! O iki ilde her an deprem olabilir. Hemen önleminizi alın. İşte deprem riski ile karşı karşıya kalan o iki ilimiz...

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Yaşanan depremlerde yüzlerce bina yerle bir olurken 49 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaşanan depremler sonrası uzmanlardan peş peşe uyarılar gelirken dün Adana ve Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler yürekleri ağızlara getirdi. Yaşanan depremler bölgede büyük korku yaşatırken gözler büyük İstanbul depremine çevrilmiş durumda. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, büyük hatayı tespit etti. İki ilimizde her an deprem olabilir!

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

Deprem felaketleri tüm Türkiye'yi derinden sarsarken büyük yıkım ve can kayıpları yaşadık. Bölgede halen sarsıntılar devam ediyor. Bundan dolayı uzmanlardan gelen uyarılar vatandaşlar tarafından didik didik araştırılırken gözler büyük İstanbul depremine çevrilmiş durumda. Gürcistan'da 12 Şubat'ta 4.4 ile 3.6 büyüklüğünde olan 2 depremin özellikle Rize ve Artvin'de hissedilmesi sonrası Karadeniz'de, deniz tabanından geçen fay hattında deprem yaşanma olasılığı da gündeme geldi. Beklenen olası Marmara depremi nedeniyle tüm gözler İstanbul'a çevrilirken, uzmanlar, Karadeniz fayının, deprem riski taşıdığına dikkat çekerken, o iki ilimiz için korkutan açıklama geldi.

ghjghjgh.jpg

O İKİ İLDE YAŞAYANLAR DİKKAT! HER AN DEPREM OLABİLİR

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz fayının deprem oluşturma riskinin her geçen gün arttığını belirterek, "2019 yılında yayınlanan Trabzon ve Rize'nin deprem tehlikesi gerek yerel yönetim gerekse toplum tarafından göz ardı ediliyor, anlaşılmıyor. Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama maalesef o konuda da birtakım eleştiriler alıyoruz. Oysa biz 1996 ile 2019 yıllarında yayınlanan deprem tehlike haritaları arasındaki farkı anlatmaya çalışıyoruz. Bu fark nedir derseniz, yeni haritada Trabzon'un deprem tehlikesi 2 kat artmış, Rize'nin de 3 kat artmıştır. Bu artış, 1996 yılında yapılan ve 23 yıl yenilenmeyen deprem tehlike haritasından kaynaklanmıştır. 23 yıl boyunca Trabzon ve Rize yöresinde inşa edilen yapılar bugünkü deprem yönetmeliğine aykırıdır ve deprem tehlikesine açıktır. Bu haritanın verdiği değerler sadece sağlam zemin içindir. Oysa bölgedeki zemin hem dolgu, hem heyelan, hem de plaj kesimlerindedir. Bu binalarla yapılar eski deprem yönetmeliğine göre yapıldığı için Trabzon ve Rize'deki tüm yapılar deprem tehlikesi altındadır. Rize'nin 3'te 1'i zaten dolgu alanı üzerindedir" uyarılarında bulundu.

gfgfgfgf-84.jpg

FAY HARİTASINDA BÜYÜK HATA

Deprem haritalarında yanlışlıklar yapıldığını ve bunu hesaplamalarda hataya neden olduğunu belirten Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, şu ifadeleri kullandı:

"Karadeniz sahiline paralel giden Karadeniz fayı 1968 yılında 6.6 büyüklüğünde bir deprem üretti ve o dönemde kaza olan Bartın'ı yıktı. Bartın'da yıkım olunca bu bölge o zamanki haritada 'birinci derece deprem bölgesi' ilan edildi. Karadeniz fayının yıkmadığı Trabzon ve Rize ise 'dördüncü derece deprem bölgesi' yapıldı; bu büyük bir yanlışlıktır. Gerek Bartın, gerekse Trabzon, aynı sismik zonda bulunuyor. Bartın ne ise Trabzon ve Rize de aynı derecede olmalıdır. Bu yanlışlık 23 sene sonra değiştirildi. 2019 yılında yayınlanan haritada bütün Karadeniz sahili eşdeğer bir deprem tehlikesine sahip oldu. Bugün Trabzon ve Rize hangi deprem çekincesine sahipse Bartın da aynısına sahiptir. Bu yanlışlık 23 yıl boyunca Trabzon ve Rize'de sağlıksız, depreme açık yapılaşmanın sebebi oldu. Muhakkak surette deprem tehlike haritaları en az 5 yıl içinde yenilenmelidir. Yenilenmeyen haritalar, 23 yıl boyunca Trabzon ve Rize yöresinde dolgular ve kıyı üzerinde sağlıksız yapılaşmaya neden oldu. 'Trabzon deprem bölgesi değildir' algısı, bugüne kadar herkesin de kabul ettiği sağlıksız bir yapılaşmaya neden oldu. Bunun düzeltilmesi, ortadan kaldırılması lazım"

gfgfg-2.jpg

"KARADENİZ FAYI PATLAMAYA HAZIR"

Karadeniz fay hattında olası yaşanacak depremle ilgili öngörüde bulunan Bektaş, "Deprem tehlike haritaları depremin ne zaman ve nerede olacağını göstermez. İstanbul'da deprem beklerken Trabzon'da her an bir deprem oluşabilir. Sonuç olarak depremin ne zaman ve nerede olacağını kimse bilmiyor. Tahmini zaman ve yer vermek gerekirse önümüzdeki 50 yıl içerisinde Trabzon'da olabilecek deprem yüzde 90 olasılıkla 6.6, yani Bartın depremine yakın bir deprem olur. Yüzde 10 olasılıkla da bu depremden daha büyük olma olasılığı var. Ancak bu 6.6 deprem şiddeti ve yer sarsıntısı sağlam zemin için geçerlidir. AFAD der ki, bizim verdiğimiz bu değerlerin yanında mikrobölgelendirme çalışmaları yapmalısınız. Yani heyelan sahaları, olgu alanlar, dere yatakları ve zayıf zeminler için ayrı bir bölgelendirme yapmanız gerekir" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN