Filistin'e gideceğini açıklayan Özel, Erdoğan'a seslendi: Cesaretin varsa...

Filistin'e gideceğini açıklayan Özel, Erdoğan'a seslendi: Cesaretin varsa...

Önümüzdeki günlerde İsrail işgali altındaki Filistin'e gideceğini açıklayan CHP lideri Özgür Özel, "Filistin'e destek olmak, sadece söz söyleyerek kınayarak olmaz, eylemle olur. Eğer yapacaksanız İsrail'e ambargo uygulayacaksınız" diye konuştu. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Özel, "Cesaretin varsa, bu ülkedeki tüm siyasi partilerin liderleriyle birlikte, bizimle birlikte Filistin’de olursun" dedi.

Nevşehir’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hacıbektaş’a gelişinin 104. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, orada açıklamalarda bulundu.

Etkinliğe, Özel ile birlikte CHP Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve milletvekilleri de katıldı.

'BU EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ'

Özel, yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet, eşitlik ilkesine dayanıyordu. Anayasamıza, toplum sözleşmemize göre; Misak-ı Milli sınırları içinde yaşayan herkes eşit. Ama, 100. yılını kutladığımız Cumhuriyet’i şimdi yönetenler, bu topraklardaki Anayasamızda teminat altında olan eşitliği uygulamıyorlar. Maalesef bugün Türkiye’de Alevilik inancı eşit yurttaşlık temelinde karşılık bulmuyor. Bu ülkede bir dine mensup olanların, bir mezhebe mensup olanların bütün ihtiyaçları devlet tarafından karşılanırken; bir başka mezhebe kendini bağlı görenlerin, hissedenlerin, o inancı yüreğinde taşıyanların ibadethaneleri devlet katında ibadethane kabul edilmiyor. O ibadethanelerin masrafları, giderleri; başka ibadethaneler gibi… Ben bir Sünni vatandaşınızım, benim gittiğim caminin imamının, müezzinin maaşı devlet tarafından ödeniyor, her türlü gideri devlet tarafından gideriliyor. Ama Alevi yurttaşlara gelince, cemevleri ibadethane sayılmıyor. Bu eşitsizliğe itiraz ediyoruz. Bu eşitsizliği ortadan kaldıracağız.

Ayrıca burası bir Cumhuriyet, bir devlet. Devleti devlet yapan anayasası, anayasa gereği topladığı vergiler. Devlet sağ eliyle vergi topluyor, sol eliyle hizmet yapıyor. Vergiyi toplarken Alevi’den Sünni’den aynı şekilde toplayıp; hizmet yaparken bazılarına hizmet yapmak, bazılarına yapmamak; eşitlik ilkesine aykırıdır. Ayrıca herkesin istediği gibi inanma, ibadet etme, din eğitim alma hakkı vardır. Ancak zorunlu din eğitimi altında, Alevi yurttaşların kendi inançları ile ilgili çocuklarının almalarını istedikleri eğitime, devletin eşitlikçi yaklaşmaması, dayatmacı, tekçi yaklaşmasını da kabul etmiyoruz, buna itiraz ediyoruz.

'TARİKATLARLA PROTOKOL YAPILAMAZ'

ÇEDES Programı adı altında, laik eğitimin örselendiği; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak Alevi Bektaşi Kültür Cemevi Başkanlığı adı altında Aleviler tarafından kabul görmeyen bir oluşumla; inancın sanki bir kültür sanat faaliyeti gibi nitelendirildiği bir sürecin içindeyiz. Bir bakanın ağzından, Meclis kürsüsünden; tarikatları STK kabul edip cemaatlerle protokol yapıldığının ve bundan sonra da yapılacağının söylenmesi, bu gerici anlayışla bu topraklarda yaşayan çocuklarımızın, barınma ihtiyaçlarının, ‘tarikatlara, cemaatlere gitsinler; orada bize uygun nesiller olarak yetiştirilsinler’ anlayışını son derece tehlikeli buluyoruz. Buna itiraz ediyoruz, bununla mücadele edeceğiz.

'MADIMAK'TA MÜCADELE ETMEYE SÖZ VERİYORUM'

Her sene Sivas’ın Madımak’ın yıl dönümünde orada olacağım, bu sene CHP Genel Başkanı sıfatı ile Madımak’ta olacağım. Madımak’ın bir utanç müzesi haline getirilmesine kadar, oradaki o katliamın; Türkiye Cumhuriyeti’nin utancının simgelendiği, orada ölen canlardan devletin özür dileyeceği güne kadar Madımak’ta mücadele devam etmeye, yüreğimizdeki yanan ateşi söndürmemeye söz veriyorum.

Bir yandan da bulunduğumuz topraklar barışın toprakları. Hünkar’ın bir kucağında aslanı, bir kucağında ceylanı tuttuğu ve bu öğreti ile Anadolu’ya barışı yaydığı; işte ondan 600 yıl sonra buralara gelmiş birisinin de dünya kadar kan akıtılarak, dünya kadar şehit verilerek; toprakların her santimetresi şehit kanı ile sulanarak verilen bir mücadeleden sonra ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ demesi, o felsefenin Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının iliklerine kadar hissettikleri bir felsefe olduğunu; bu toprakların gerçekliğinin savaş değil barış olduğunu hep birlikte hatırlamalıyız.

Bugün Filistin’de, Gazze’de İsrail devleti, kendisine karşı yapılan bir terörist saldırıyı bir başlangıç kabul ederek, kendi kaybettiği sivil kayıplara hepimiz ağlarken, bu sefer dönüp Filistin’de 20 bine yakın insanı, bebeği çocuğu katletmiştir, katletmeye devam etmektedir. Bugün 18 bin tane civciv ölse, dünyanın herhangi bir ülkesinde bu bütün dünyada birinci haberdir. Ama günün birinde Bosna Hersek’teki mezalime susanlar, bugün katliamın bir tarafı İsrail olunca Filistin’deki katliama susmaktadırlar. Arafat ile kurduğu ilişki ile Filistin devletiyle kurduğu ilişkiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı Karaoğlan Bülent Ecevit’in yaklaştığı gibi, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaklaştığı gibi Filistin davası, bizim davamızdır.

'ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE FİLİSTİN’E GİDİYORUM'

Sözle, Filistin’e destek olunmaz. Sadece söz söyleyerek kınayarak olunmaz. Eylemle olur. Bunun için eğer yapacaksanız, İsrail’e ambargo uygulayacaksınız. Bir yandan çıkıp, Filistin için güzel sözler söylemek, timsah gözyaşları dökmek; sonra Filistin’e size yakın, çevrenize yakın, ailenize yakın kişilerin gemileri ile halen daha ticaret yapmak samimiyet değildir. Buradan bir kez daha Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum: Ben önümüzdeki günlerde Filistin’e gidiyorum. Filistin meselesine destek olmak için, Filistin ile dayanışmak için gidiyorum. Cesaretin varsa, bu ülkedeki tüm siyasi partilerin liderleriyle birlikte, bizimle birlikte Filistin’de olursun. 1967 sınırlarında, Doğu Kudüs’ün başkent olduğu bağımsız bir Filistin devletini savunmaya, Filistin’in yanında durmaya; buna saygı gösterirse İsrail devleti ile de en iyi ilişkileri kurmaya, CHP’nin tarihi şahitlik etmiştir. Bundan sonra da böyle olacaktır. Ancak bir yanda bu kadar büyük bir zulüm varken, mazlumlar, mağdurlar varken; güçlünün yanında durmak doğru değildir. Hünkar’ın söylediği gibi; gücünü göstereceksin mazluma, mağdura değil, zalime göstereceksin.

Türkiye’nin kutuplaşmış iklimine, mahallelere ayrılmaya çalışılan ve birbirine düşmanlaştırılmaya çalışılan 81 vilayette yaşayan; inancı ne olursa olsun, etnik kökeni ne olursa olsun; Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarına sesleniyoruz. Barışın başkentinden sesleniyoruz. Sevginin, hoşgörünün başkentinden sesleniyoruz. Hacıbektaş’tan sesleniyoruz.

Bu ülkenin kırgınlıkları, kavgaları, tartışmaları, gözyaşlarını bir kenara bırakması; kucaklaşması, kutuplaştırılmaya çalışanlara inat kucaklaşması, kardeşleri birbirine kırdırmaya çalışanlara inat kardeşleşmesi; bundan sonraki süreçte bir ve beraber olması; bundan sonra Atatürk’ün kurduğu büyük Türkiye hayaliyle ve onun kurduğu Cumhuriyet’e hep birlikte sahip çıkması gerekmektedir. Biz buradan CHP olarak, tüm siyasi görüşlere, tüm etnik kökenlere, tüm mezheplere, tüm inançlara sesleniyoruz. Diyoruz ki ‘gelin canlar bir olalım.’ Hepinizi çok seviyoruz. Güzel günleri hep birlikte göreceğiz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN