Fındık pazarda değil evde bekliyor! Hasat bitti ama satış yok: Fiyatı az bulan üreticinin fındığı evde çuvallarda çürüyecek

Fındık pazarda değil evde bekliyor! Hasat bitti ama satış yok: Fiyatı az bulan üreticinin fındığı evde çuvallarda çürüyecek

Fındık üretiminde dünyada belli bir yere sahip olan Türkiye’de üreticiler sındık fiyatlarından memnun olmadığı için ürünlerini satmıyor. Fındık pazarda değil evde bekliyor! Hasat bitti ama satış yok. Böyle giderse üreticinin fındığı evde çuvallarda çürüyecek...

Dünya fındık üretiminin büyük bir kısmını elinde bulunduran Türkiye, Karadeniz Bölgesi'nde üreticileriyle birlikte fındık fiyatları konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu yıl serbest piyasada oluşan fiyatlar, üreticileri memnun etmeyince birçok üretici mahsulünü pazara indirip satmak yerine, evlerinde çuvallayarak bekletmeye karar verdi.

FİYATLAR ÜRETİCİLERİN BEKLENTİSİNİ KARŞILAMADI

Fiyattan Memnun Olmayan Üretici Fındığı Evde Bekletiyor

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatlarının bir ay önce 100 lirayı aştığını ancak üreticilerin beklentilerini karşılamayarak ürünlerini satmadıklarını belirtti ve şöyle devam etti: "Serbest piyasada fındık, hasat işleminin tamamlanmasının ardından 70 ile 73 TL bandında alımına başlandı. Ardından Toprak Mahsulleri Ofisi levant kalite fındığa 82,5 TL, Giresun kaliteye ise 84 TL fiyat açıklamıştı. Tabii ki serbest piyasa fiyatları önemliydi. Çünkü üreticilerimizin birçok kısmı fındığını serbest piyasaya veriyor. Çünkü o an işçi parası, borçları gibi nakit ihtiyaçlarını buradan karşılıyordu. Serbest piyasa 10 gün gibi bir süre içerisinde Toprak Mahsulleri Ofisi fiyatlarının üstüne çıktı"

Fındık fiyatlarındaki düşüşe rağmen üreticiler, bekledikleri fiyatın oluşmasını umut ettiğini belirten Soydan "Fındık fiyatları hızlı bir yükselişe doğru gitti. Yaklaşık bundan 1 ay önce serbest piyasada fındık fiyatları 100 ile 110 lira arasında oluştu. Bu fiyatlara üreticilerimizin bir kısmı mahsullerini sattı. Ama bir kısmı da şu anda elinde bulunduruyor. Çünkü fındık yaklaşık 1 ay önce hızlı bir düşüş ile beraber 90 lira seviyelerine doğru inmiş oldu. Üreticilerimiz, 100-110 lira bandında fındığımı satmadım, bugünkü fiyata da satmam diyor. Üreticilerimiz düşen fiyatların üzerinde bir fiyatın oluşmasını bekliyor" ifadelerini kullandı.

FIDNIKLARI ÇUVALLAYIP EVE KOYDULAR

Fiyattan Memnun Olmayan Üretici Fındığı Evde Bekletiyor

Soydan, üreticilerin büyük bir kısmı fındıklarını evlerinde çuvallayarak beklettiklerini belirtti ve "Şu anda birçok üretici fındığını çuvallamış bir biçimde evinde bekletiyor. Zaman zaman fındığını kontrol ediyor. Fındığını evinde bekleten üreticilerimiz, ürünü en iyi şekilde kurutan üreticilerimiz. Temizliğini yapmış, muhafaza bir yerde bekleten üreticilerimiz. Bunu yapm amız lazım. Neden? Fındığın aslında sahibi biziz. Yani asıl sahibi üreticilerimiz. Biz ne kadar burada dik durursak ne kadar fındığımıza sahip çıkarsak fiyatları biz belirleyeceğiz. Ama serbest piyasada maalesef üreticilerin beklediği fiyatın oluşmadığını görebiliyoruz. Onun için yüzde 30-40 arasındaki ü reticilerimiz şu anda elinde fındığını bulunduruyor. Fiyatlar kısa bir zamanda çıkarsa üreticilerimiz de pazara fındığını indirir. Biz şu anda fındığın kısa bir zaman sonra yükselme eylemine doğru geçeceğini düşünüyoruz." dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN