İBB Başkanı İmamoğlu: Sıkı bir kadın hakları savunucusuyum

İstanbul Vakfı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümünü, ‘Büyüt Hayallerini’ projesi kapsamında coşkuyla kutladı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Büyütülen Hayallerle-Cumhuriyet ve Kadın” başlığıyla düzenlenen kutlama programında konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, "Sıkı bir kadın hakları savunucusuyum. Kadınlar, Cumhuriyet kazanımlarından asla vazgeçmeyeceklerdir, tıpkı İstanbul Sözleşmesi'nden de vazgeçmeyecekleri gibi” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Vakfı, Dr. Dilek İmamoğlu’nun kız çocuklarının eşit şartlarda yaşaması ve eğitimlerine katkı sağlama fikriyle öncülüğünü yaptığı ‘Büyüt Hayallerini’ projesi kapsamında, Cumhuriyet’in 99’uncu yıl dönümünü kutladı.

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Dr. Dilek İmamoğlu, "Cumhuriyet, cehaletle savaştır. İlimin ve bilimin, Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar taşınmasıdır. Çocuklarımızın, dünyadaki çağdaşlarıyla rekabet edebilecek düzeyde bilgiyle donatılmasıdır. Cumhuriyet; modernitenin, akılcılığın ve küllerinden yeniden doğan bir ulusun adıdır. Avrupa'nın hasta adamından yepyeni, genç, dinamik ve geleceğe güvenle bakan onurlu bir millet yaratmaktır. Ata’mızın deyişiyle ‘Az zamanda çok işler başarmaktır’. Daha da önemlisi Cumhuriyet, eşitliktir. Milletin, istisnasız tüm evlatlarına eşit fırsatlar sunmasıdır. Kadın-erkek, kentli-köylü, varlıklı-yoksul ayrımı yapmamaktır. Kadını dışlayan, kadını ezen, fikri ve sosyal olarak ikinci plana atan köhne anlayışı geride bırakmaktır" diye konuştu.

BİZ KADINLAR ASLA YILMAYACAĞIZ

"Kadınlar, Türkiye’de, Avrupa ülkelerinden yıllar önce seçme-seçilme hakkına kavuştular. Biz kadınlar, asla yılmayacağız" diyen İmamoğlu şöyle devam etti:

Cumhuriyet’in kazanımlarından asla ama asla vazgeçmeyeceğiz. Bilimde, sanatta, ekonomide, siyasette, sağlıkta, insanın olduğu her alanda eşit ve adil bir biçimde var olmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki kadınlarına adil davranmayan toplumların, geleceği de olamaz. Bu amaçla adaleti sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Sizlere sevgili Ata’mızın bir sözüyle veda etmek istiyorum; ‘Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın."

"SIKI BİR KADIN HAKLARI SAVUNUCUSUYUM"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da etkinlikte yaptığı konuşmada, çocukluğundan, gençliğinden, öğrenciliğinden, evliliğinden, iş ve siyaset yaşamında yer alan kadınlardan örnekler verdi. İmamoğlu, "Bu yaşa kadar onları dinleyen, anlamaya çalışan, o fırsatı yakalayan bir erkek olarak karşınızdayım. Şimdi biriktirdiğim bütün duygularımla İstanbul'a yöneticilik yapmaya çalışıyorum. İnsan, istediği kadar yazdıklarını okusun, bence içinde ne varsa onu hissettirir. İstediği kadar prompter önünden geçsin, insan ne biriktirmişse onu verir aslında ve bu insanlara da geçemez. İnsanlar onu yaşarlar, hissederler. Ben, gerçekten sıkı bir kadın hakları savunucusuyum. Cumhuriyet, ülke insanına çok şey kazandırdı. Cumhuriyet, aynı zamanda inovatif olmak zorunda. Zaten halkı içine katan ve halkla birlikte yönetilen, yöneten bir sistem. İnovasyonun olmaması mümkün değil. Gelişim ve değişim, kendi içinde birtakım farklılıkları içine katarak sistemi zenginleştiren bir yapı.

"KADINLAR, CUMHURİYET KAZANIMLARINDAN ASLA VAZGEÇMEYECEKLER"

İmamoğlu şunları ifade etti:

"Biliyorum ki kadınlar, Cumhuriyet kazanımlarından asla vazgeçmeyeceklerdir, tıpkı İstanbul Sözleşmesi'nden de vazgeçmeyecekleri gibi. Buradan dünyanın her yanında hakları için mücadele eden bütün kadınları saygıyla selamlıyorum."

İmamoğlu çiftinin ardından sırasıyla Prof. Dr. Deniz Elber Börü, tarihçi ve oyuncu Pelin Batu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) İstanbul Saha Ofisi Müdürü Elif Selen Ay ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de birer konuşma yaparak kadınların Cumhuriyet kazanımlarıyla ilgili kesitler sundular.

Etkinliğin kapanışı, “Cumhuriyetin Kadınları: Günümüze Uzanan Rengarenk Bir Resmi Geçit” videosunun gösterimi ve fotoğraf çekimiyle son buldu.

İBB İstanbul Vakfı, Dr. Dilek İmamoğlu’nun kız çocuklarının eşit şartlarda yaşaması ve eğitimlerine katkı sağlama fikriyle öncülüğünü yaptığı ‘Büyüt Hayallerini’ projesini, 2021 yılının haziran ayında başlatmıştı. Proje kapsamında ortaya çıkan ilk eser, 40 farklı yazarın kaleminden 40 kadının hikayesinin yer aldığı “İlham Veren Adımlar” kitabı olmuştu. Vakıf ve Dr. İmamoğlu, 11 Ekim 2021’de, kitabın satışından elde edilecek gelirle 300 kız öğrenciye burs sağlama kararı almıştı. Proje kapsamında bugüne kadar verilen burslarla yüzlerce kız öğrencinin eğitimlerine katkıda bulunulmuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN