IDMC'nin doğal afet raporunda çarpıcı Türkiye sonucu: Evsiz kalanlar sıralamasında ikinci

IDMC'nin doğal afet raporunda çarpıcı Türkiye sonucu: Evsiz kalanlar sıralamasında ikinci

IDMC'nin son yayımlanan raporuna göre; dünya bütününde doğal afet sebebiyle 26,4 milyon kişi evsiz kaldı. 'Doğal afet sebebiyle evsiz kalanlar' sıralamasında birinci basamağı Çin alırken ikinci sırada Türkiye bulundu. 6 Şubat depremleri sonrasında 4 milyon 53 bin kişinin evsiz kaldığı kaydedildi.

Cenevre merkezli Ülke İçi Yerinden Edilme İzleme Merkezi (IDMC), geçtiğimiz yıl meydana gelen afetler nedeniyle dünya genelinde 148 ülkede 26,4 milyon kişinin evini terk ettiğini açıkladı. Bu rakam, IDMC'nin 2019 yılından sonra açıkladığı en yüksek ikinci oran olarak kaydedildi.

TÜRKİYE EVSİZ KALANLAR SIRALAMASINDA İKİNCİ SIRADA

Türkiye, Kahramanmaraş depremleri sonrasında 4 milyon 53 bin kişinin evsiz kalmasıyla doğal afet nedeniyle evsiz kalanlar listesinde ikinci sırada yer aldı. Çin ise listenin başında bulunuyor. IDMC'nin raporuna göre, 2008'den sonra kaydedilen en yüksek oran olan bu durum, Türkiye'deki depremlerin etkilerini gözler önüne serdi.

Raporda, Türkiye'de 6 Şubat 2023'teki depremler sonrasında kiralardaki artışa ve evini kaybedenlerin çadırlara ve ardından konteyner kentlere yerleştiğine dikkat çekildi. Konteyner kentlerin en az üç yıl boyunca kullanılacağı belirtildi. Ayrıca, ülke içinde yer değiştirmelerin arttığı ve 31 Aralık 2023'ten itibaren yaklaşık 822 bin kişinin ülke içinde göçmen statüsüne dönüştüğü ifade edildi. Yıkılma tehlikesi bulunan ancak hala ayakta duran binaların, iç göçü artırmaya devam ettiği vurgulandı. Raporda işsizlik, yüksek yaşam maliyeti ve eğitimdeki sorunlar gibi Türkiye'deki güncel zorluklara da dikkat çekildi.

'BUZDAĞININ SADECE GÖRÜNEN KISMI'

IDMC Direktörü Alexandra Bilak, bu rakamların "buzdağının sadece görünen kısmı" olduğunu belirtti ve afet yönetimi öneminin altını çizdi. Bilak, "Hiçbir ülke afet nedeniyle yerinden edilmeye karşı bağışıklı değil. Ama yerinden edilmenin etkilerine karşı hazırlık ve planlama yapan ülkelerle ve yapmayanların insanları nasıl etkilediği konusunda bir fark görebiliyoruz. Verilere bakan ve yerinden edilmeyi dikkate alan önleme, müdahale ve uzun vadeli kalkınma planları yapanlar daha çok başarılı oluyor." açıklamasında bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN