İkinci mahkeme kararına rağmen İBB’nin kaçak yapı yıkımına engel: Bu kez vali durdurdu

İkinci mahkeme kararına rağmen İBB’nin kaçak yapı yıkımına engel: Bu kez vali durdurdu

İBB ekiplerinin Zeytinburnu'nda bulunan kaçak plaza için başlattığı yıkım, mahkeme kararına rağmen engellenmiş, tekrar görülen mahkeme yine İBB’yi haklı bulmuştu. Bunun üzerine bugün yıkıma giden ekipler bu kez vali ve kaymakam araya girerek polisler vasıtasıyla engellendi.

İstanbul'un Zeytinburnu ilçesindeki Seyitnizam Mahallesi’nde bulunan yeşil alana kaçak olarak inşa edilen satış ofisinin yıkımına bir kez daha engel olundu. Mahkeme kararları İBB lehinde olduğu halde İstanbul Valiliği devreye girdi, polisin müdahalesi ile yıkım durduruldu.

KAÇAK YAPI HAKKINDA YIKIM KARARI

2003 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamuya bırakılan Zeytinburnu Seyitnizam Mahallesi'nde bulunan yeşil alana çok katlı bir plaza inşa edildi. İBB İmar Müdürlüğü ekipleri 2021 yılında kaçak yapıyla ilgili tespitte bulundu. Kaçak yapının yıkımı için Encümen kararı alındı. Bunun üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı devreye girerek kaçak yapıyla ilgili plan değişikliğine gitti.

MAHKEME İBB LEHİNDE KARAR VERDİ

İBB İmar Müdürlüğü, 775 sayılı Gecekondu Kanunu'na uygun şekilde işlem başlattı. Kaçak yapıyı satış ofisi olarak kullandığı öğrenilen Akzirve Turizm İnşaat Gayrimenkul Yatırım Ticaret Anonim Şirketi, işlemi mahkemeye taşımıştı.

Mahkeme İBB lehinde karar vererek, bakanlığın plan değişikliğini iptal etti ve 775 sayılı kanuna göre yapılan işlemi hukuka uygun buldu. Kaçak yapının yıkımı önünde yasal engel kalmadı. İBB ekipleri Mayıs ayında yıkım için harekete geçti.

YIKIM ENGELLENDİ, MAHKEME 2. KEZ YİNE İBB’Yİ HAKLI BULDU

Ancak bu sefer de kaçak yapı sahipleri mahkemeye başvurarak yürütmeye durdurma kararı aldırdı. İBB yürütme durdurma kararına da itiraz etti. Bir üst mahkeme İBB’nin başvurusunu haklı bularak kararı kaldırdı.

VALİLİK VE KAYMAKAMLIK DEVREYE GİRDİ

Bu sabah yıkım için yeniden harekete geçen İBB ekiplerinin karşısına bu kez polis çıkarıldı. Mahkeme hükümleri açık olduğu, İBB lehinde karar verildiği halde İstanbul Valiliği mahkeme sürecinin devam ettiği gerekçesiyle Zeytinburnu Kaymakamlığı'na resmi bir yazı göndererek işlemin durdurulmasını istedi.

İBB EKİPLERİ VE POLİSLER KARŞI KARŞIYA GELDİ

İBB İmar Müdürlüğü ve zabıta ekipleri polisle karşı karşıya geldi. Ekipler, yıkım işlemini gerçekleştirmek için beklerken, Akzirve Turizm İnşaat Gayrimenkul Yatırım Ticaret Anonim Şirketi adına 12. İdare Mahkemesi'ne başvuru yapıldı. Mahkeme karar vermek için süre isterken, bu kez de İstanbul Valisi Davut Gül devreye girdi. Bizzat valinin imzasıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve ilgili taraflara resmi yazı gönderilerek, yapının hazineye intikal ettiği, Akzirve'nin yapıyı kiralamak için müracaat ettiği, talebin değerlendirildiği gerekçe gösterilerek, herhangi bir işlem yapılmaması istendi. İBB ekipleri valilik yazısı üzerine yıkımı gerçekleştiremedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (16)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
16 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN