İmamoğlu: Bu işin muhalefeti yok, iktidarı yok

İmamoğlu: Bu işin muhalefeti yok, iktidarı yok

İBB Başkanı İmamoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'a ziyarette bulunarak burada konuşma yaptı. "Çok büyük acıların yaşandığı bu süreçte, vatandaşlarımıza destek olabilmek için özveriyle, sorumlulukla çalıştığımız gibi, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz." diyen İmamoğlu, "Muhalefeti yok, iktidarı yok bu işin. Efendim, burada iktidar CHP. Bir başka şehirde iktidar X parti, Y parti" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'a ziyarette bulundu. Burada açıklamalar yapan İmamoğlu, 201’i konut ve 21’i ticari olmak üzere, toplam 222 birimden oluşan "KİPTAŞ Antakya Geçici Barınma Alanı"nı hizmete açtı.

İmamoğlu, "Çok büyük acıların yaşandığı bu süreçte, vatandaşlarımıza destek olabilmek için özveriyle, sorumlulukla çalıştığımız gibi, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Muhalefeti yok, iktidarı yok bu işin. Efendim, burada iktidar CHP. Bir başka şehirde iktidar X parti, Y parti" diye konuştu.

İmamoğlu, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde felaketi yaşayan Hatay’ı ziyaret etti. İmamoğlu’na CHP milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve Seyit Torun da eşlik etti.

İBB ve Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) iş birliğiyle hayata geçirilen, Hatay’ın gelecek planlamasında etkin rol oynayacak proje kapsamında, İmamoğlu ve Lütfü Savaş arasında protokol imzalandı.

6 Şubat depremlerinin ardından AFAD’ın İBB’yi ağır hasar alan Hatay ile eşleştirdiğini hatırlatan İmamoğlu şunları söyledi:

"Çok büyük acıların yaşandığı bu süreçte, vatandaşlarımıza destek olabilmek için özveriyle, sorumlulukla çalıştığımız gibi, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.

Kimsenin hata yapma, özensiz davranma lüksünün olmadığı bir dönemdeyiz. Bütün kurumlar planlı, programlı çalışmak ve kaynaklarını en etkili, en verimli şekilde burada kullanmak durumundadır. Bu anlayışla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak planlı olmaya, programlı olmaya, koordineli olmaya, yapacağımız her işi burada Hatay Büyükşehir Belediyemizle düşünmeye ve ona göre harekete geçirmeye gayret gösteriyoruz. Belediyemizin iştiraki olan KİPTAŞ'ın kurduğu ve birazdan temsili olarak anahtarlarını temsil edeceğimiz, hemşerilerimizle ziyaret edeceğimiz bu Antakya Geçici Yaşam Alanı’nda oluşan bu proje de tam da bu teknik ve bilimsel bakışın bir ürünüdür.

Kurduğumuz alan kalıcı değil, geçici bir alan. Geçici olarak insanlarımızın güvenli alanlarda yaşatılmasını sağlamak konusunda atılacak adımlarla hem zaman kazanmalıyız hem doğru iş yapmamızın önünü açmalıyız hem de insanlarımızın sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirmelerini sağlamalıyız. Çünkü, iyi biliyoruz ki bu bölgeleri terk etmiş yüz binlerce de insanımız var. Şu anda Türkiye'nin muhtelif yerlerinde yaşamlarını sürdüren insanlarımız var. O insanlar da kademeli olarak burada yaşama katılabilirler. Ve konutları bittikçe, konutları yapıldıkça da insanlar kalıcı konutlarına geçebilirler. Ama bunun çadırda da konteynırda da mümkün olmadığını biliyoruz. Bu bakımdan, bu örnek çalışmanın bence deprem bölgemizde, yani bu 10 afet bölgemizde, 11 şehirde, başta Hatay olmak üzere, olabildiğince yüksek sayıda hayata geçirilmesini, devletimizin yetkililerine buradan duyurmak istiyorum.

Depremde yaşanan kayıplar, geçmişte yaşanan eksiklikler ve hatalardan dolayı arttığını söylemek istiyorum. Ne yazık ki, kötü sistemin kurguladığı şehirlerimiz, bizi bu hale getirdi. Ders çıkartmalıyız. Şehirlerimizin başına bela açan yöneticiler değil, şehirlerimizin huzurunu kaçıran yöneticiler değil… Kentlerimizin önünü açan, şehirlerimizin önünü açan, şehirlerimizi kuvvetlendiren, güçlendiren yöneticiler olmak zorundayız. O bakımdan bu süreçte gündelik siyasi çatışmaların dışına iterek, hizmetlerimizi yaparak, dertleşerek, konuşarak, aynı masada durarak… Devletin her kademesi, hiçbir seçilmiş ya da devletin hiçbir bürokrasisi, valisinden cumhurbaşkanına, genel müdüründen bakanına, fark etmiyor; bu konuda afra tafra yapmaz. Bir araya geleceğiz. Milletin parasını yönetiyoruz. Bizler, sizlerin parasıyla sizlere hayırlı işler var etme çabasındayız. Kimse cebinden parayla bu konutları yapmıyor, yapmayacak. Milletin parasıyla yapacak. Onun için en kalitelisini en ucuza, en hızlı, en nitelikli şehirler kurma adına yapacağız. Lütuf değil. Bu paralar yine sizin cebinizden çıkacak. Hepimizin cebinden çıkacak. Bu bağlamda, iyi yöneticiler olmak zorundayız. Tarih yazmak zorundayız.

Muhalefeti yok, iktidarı yok bu işin. Efendim, burada iktidar CHP. Bir başka şehirde iktidar X parti, Y parti. Malatya'sı, Elazığ’ı, Osmaniye'si, Hatay'ı, İstanbul'u yok bu işin. Bir aradayız. Benim insanım kardeşim. Başka parti purti işi olmaz bu işte. O bakımdan meseleyi bu şekilde ele almalıyız. Ve ona göre bu yaraları sarmalı, milletimizin evlatlarına, çocuklarına kızlarımıza, oğullarımıza, gençlerimize umut aşılamalıyız. Geleceğimizi teminat altına almalıyız. Deprem meselesi, beka meselesidir. İnşallah daha fazla acı yaşamadan, başta İstanbul olmak üzere, diğer şehirlerimizde de aynı anlayışla, aynı seferberlik duygusuyla, kötü dille değil, kendi işaretiyle, kendi talimatıyla manşet atan gazeteler, televizyonlar üzerinden değil, bu işi samimi bir şekilde masada konuşarak, tartışarak çözüm bulduğumuzu, umut ederiz hep birlikte birbirimize yaşatırız.”

İmamoğlu, Savaş ve beraberlerindeki heyet, hizmete giren alanda incelemelerde bulunarak, depremzedelerin sorunlarını dinledi.

12 NİSANDA PROTOKOL İMZALANMIŞTI

İBB Meclisi’nden 12 Nisan’da geçen karar uyarınca, İmamoğlu ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş arasında protokol imzalanmıştı. 21 Nisan’da, Antakya’daki İBB Afet Koordinasyon Merkezi’nde imzalanan protokol uyarınca; İBB’nin depremlerle sarsılan Hatay’da yaklaşık 1000 kişinin yaşayabileceği geçici konutlar yapması, içme suyu, kanalizasyon ve elektrik altyapısını onarması kayıt altına alınmıştı. İBB Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla, tüm bu çalışmalar için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 62,5 milyon liralık nakdi yardım yapılması karara bağlanmıştı. Önceki dönemde TBMM çatısı altında görev yapan CHP milletvekilleri de projeye maddi katkıda bulunmuştu. Antakya Geçici Barınma Alanı, 201 konut ile 21 ticari olmak üzere 222 birimden oluşuyor. Geçici barınma alanı içerisinde; kreş, yaşlı bakım merkezi, kütüphane, sağlık merkezi, çocuk oyun alanı, basketbol ve voleybol sahası, idari alanın yanı sıra buradaki esnafın da hizmet vereceği köy kahvesi, kırtasiye, tuhafiye, terzi, züccaciye, lostra, pasta, fırın, manav, market, kasap, berber, kuaför, kütüphane, kitap kafe ve çamaşırhane gibi ticari birimler bulunuyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN