İmamoğlu’ndan “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sorusuna yanıt: “Allah bilir cevabını bile vermiyorum”

İmamoğlu’ndan “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sorusuna yanıt: “Allah bilir cevabını bile vermiyorum”

31 Mart seçimlerini değerlendiren İBB Başkanı İmamoğlu çarpıcı analizlerde bulundu. Yoksullaşan vatandaşın iktidar partisinden umudu kestiğini ifade eden İmamoğlu, Türkiye’nin yeni rotasını çizdiğini söyledi. İmamoğlu, 'Yurttaşlar kendisini yoksullaştırarak muhtaç hale getiren adaletsiz bir iktidarı değil, refahı adil dağıtan hukuk devleti istediğini ortaya koydu' mesajını verdi. Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili soruya ise, "Allah bilir cevabını bile vermiyorum” demesi dikkat çekti.

Uluslarası basın kuruluşları ile bir toplantı düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 100’e yakın yabancı gazeteci ve kuruluşun sorularını yanıtladı. İmamoğlu, seçmenin yerel seçimlerde ağırlıklı olarak CHP’li belediye başkanlarını seçerek 2023 seçimlerinde muhalefete duyulan güvensizlik yüzünden ertelediği değişim iradesini bu seçimde ortaya koyduğunu ve Türkiye’nin yeni rotasını çizdiğini söyledi.

İmamoğlu düzenlediği basın toplantısında, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak yerel seçimlerde tümüyle adaletsiz rekabete rağmen kazandık" mesajını verdi.

'YOKSULLAŞAN VATANDAŞ İKTİDARDAN UMUDUNU KESTİ'

“Uzunca bir süredir ülkede yaşanan ekonomik afetten etkilenen, giderek yoksullaşan vatandaşlarımız iktidar partisinden umudu kesti” diyen İmamoğlu, bu sonuçla seçmenlerin önemli mesajlar verdiğini kaydetti ve bu mesajları şöyle açıkladı:

“(Seçmen) İlkin iktidar partisine ve iktidar ittifakına güvensizliğini ortaya koymuş, iktidarın yönetim anlayışına ve politikalarına ağır bir ceza kesmiştir. İkincisi partimizi iktidar alternatifi olarak gördüğünü göstermiş ve genel seçimler için büyük bir kredi açmıştır. Üçüncüsü ise meşruiyeti yeniden dağıtmış, partimizi birinci parti yapmış, İstanbul dahil pek çok şehirde yerel meclislerde çoğunluğu bize vererek siyasete denge getirmiş, rekabet zeminini yeniden kurmuştur.”

'TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI'

31 Mart 2024 seçimlerinin sadece Türkiye için değil gerek yakın coğrafya için gerek tüm dünya için ilham veren tarihi bir dönüm noktası olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Bu seçimler, son yıllarda dünyayı sarmalayan, dünyaya bir tedirginlik çağı yaşatan popülist otoriter dalganın nasıl geriletileceği konusunda tüm demokratik hareketlere ilham kaynağı olmalıdır” diye konuştu.

'PARTİMİZDEKİ DEĞİŞİM SANDIĞA OLUMLU YANSIDI'

CHP olarak elde edilen bu kazanımların arkasında iki önemli tespit bulunduğunu belirten İmamoğlu şöyle devam etti:

“Birincisi ve en önemlisi Türkiye’de demokrasi arzusu, demokrasi içinde yaşama beklentisi otoriter dayatmacılıktan daha güçlü…

İkincisi bu son süreçte etkili olan partimizdeki değişim ve yenilenmedir… Partimiz yenilgiyi geçiştirmedi, toplumun mesajını aldı ve güçlü bir irade göstererek her kademede büyük bir yenilenmeye gitti… Sonuçlar partimizde yaşanan değişimin sandığa çok olumlu yansıdığını gösteriyor.”

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI?

Salonu dolduran tüm gazetecilerin merak ettiği soruyu Çek Cumhuriyeti’nden gelen bir gazeteci sordu: “Gelecek seçimde CHP’nin adayı olacak mısınız?”

Bu soru salonda güçlü gülme seslerine neden olunca bir an duraklayan İmamoğlu önce, “Ben de cevap olarak sizin gibi gülsem yeterli mi?” dedi ardından da ekledi: “Sizin gibi basın temsilcilerinin bu soruyu soracağını biliyordum. Bir önceki seçimden hemen sonra sizin gibi, ülkemize gelmiş basın mensubuna verdiğim cevabı vermemeyi ilke edindim. O da ‘Allah bilir’di. O cevabı bile vermiyorum. İşimin fakındayım. Mesele tekil kişi değil. Meseleye bütünlükçü bakan güçlü kadronun içinde olmanın gururunu taşıyorum."

İmamoğlu sözlerinin devamında Türkiye genelinde sosyal demokrat bir yapıyı arzuladıklarını, "Biz iyi uygulamalarla demokrat anlayışın, sosyal demokrat yapının Türkiye’nin genelinde de hâkim olacağı süreci hep birlikte hayal ediyoruz. Bu yolda hep birlikte yürüyoruz" diye anlattı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN