İmamoğlu’ndan Sümeyye Erdoğan’a '6284' çağrısı: Biz sizin yanınızdayız

Ekrem İmamoğlu, 6284 sayılı kanuna dair açıklamalar yaparak, geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın “Şiddetle mücadele noktasında 6284 kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ederiz” sözlerini hatırlattı. İmamoğlu Sümeyye Erdoğan’a çağrıda bulunarak, "Lütfen arkasında durun, biz sizin yanınızdayız" diye seslendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bağcılar Ebubekir Meydanı ve Kadın Merkezi Açılış Töreni'nde konuştu.

İmamoğlu açılışta, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesini isteyen Yeniden Refah Partisi'ne tepki gösterdi.

İmamoğlu, "Görevi şiddeti önlemek olan bazı yöneticiler bu amaç için çıkarılmış kanunları ne yazık ki birtakım siyasi pazarlıkların meselesi haline getiriyorlar! Bu da acı bir durum. Onların yaptığı insanlık mıdır, yöneticilik midir, asla değildir” dedi.

‘NE DERDİNİZ VAR KADINLARLA?’

AK Partili milletvekili Özlem Zengin’e de destek verdiğini belirten İmamoğlu, “Konu kadın olunca her ne hikmetse üç beş erkek bir araya gelip karar alma, yasa yapma ve çerçeve çizmeyi kendilerine hak sayıyorlar. Neden, ne derdiniz var kadınlarla? Seçimlerde rakibimiz olan ittifak böylesi bir akılla sürece bakıyor. Buna itiraz eden kendi kadın yöneticileri dahi sosyal medyada fanatiklerce adeta linç ediliyor. Açıkçası bu üzücü bir fotoğraftır. Bunu da değiştireceğiz.

Halbuki iktidar partisine mensup kadın yönetici ne demiş de saldırıya uğramış, 6284 sayılı kanun bizim kırmızı çizgimiz demiş. Doğru demiş, ben alkışlıyorum hanımefendiyi. Bizde doğruya doğru, eğriye eğri” şeklinde konuştu.

SÜMEYYE ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Türkiye’de tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi’ne de değinen İmamoğlu, “Bu akıl aynı siyasi baskılarla İstanbul Sözleşmesi’ni de kaldırmıştır. Üstelik bugünün iktidarının başındaki kişi sayın Cumhurbaşkanı’nın kendi kızı dahi kaldırılmanın karşısında durmuş. Bir baba kızını bile hayal kırıklığına uğratıyorsa bu milleti de hayal kırıklığına uğratır” ifadesini kullandı.

İmamoğlu, Sümeyye Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi yürürlükten kalkınca Mütevelli Heyet Başkanı olduğu KADEM Vakfı üzerinden yaptığı açıklamayı hatırlattı. Sümeyye Erdoğan’a çağrıda bulunan İmamoğlu, “Buradan rakip ittifakımızda kadın hakları mücadelesi veren kıymetli hanımefendilere bir çağrıda bulunuyorum. İstanbul Sözleşmesi yürürlükten kalktığında sayın Cumhurbaşkanı’nın kızı şu açıklamayı yapmıştı: “Şiddetle mücadele noktasında 6284 kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ederiz” Lütfen arkasında durun, biz sizin yanınızdayız” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU İNSANLIK DİPLOMASINA SAHİP’

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu için de oy isteyen İmamoğlu şunları kaydetti:

“Milletin aklını dinleyen güzel iş yapıyor. Kendi aklını millete dayatan da millete zulüm çektiriyor. Sayın Cumhurbaşkanım için oy istiyorum. Herkesi muhakkak sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye davet ediyorum. Bizim cumhurbaşkanı adayımız merhametiyle, adaletiyle insan. Çok iyi bir yönetici olmanız gerekiyor bu ülkeye hizmet etmek için. İyi bir yönetici olmak için de vermeniz gereken sınavlar var. Diploma işine girmeyeceğim.

En önemli sınav insanlık. Sayın Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu o sınavı binlerce kez geçtiği için insanlık diplomasına sahip. Onun için yürekten oy isteyeceğim her vatandaşımızdan…

Bugün, İstanbul Bağcılar’da bu şık alan; hemen arka tarafımızda hızla tam gaz yükselen şantiyemiz var, çağdaş bir proje daha geliyor. Şunu söyleyeyim; şu platform kadar bir yerden temel olmaz. 21. yüzyılda çarpık çurpuk demirleri bağlanmış, orada sadece pompasının borusunun ucundan akan betonu göstererek betona bak diye açılış yapılmaz.

Gülelim buna, yuh demeyelim. Deniz kumuyla beton bu memleketten kalkalı 30 küsur sene oldu ya. Bu milletin aklıyla dalga geçilmez. Bizim arkada gerçek temeli atılmış muazzam bir proje bitiyor."

6284 SAYILI KANUN NEDİR?

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Türkiye'de kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanundur.

Kanun, şiddete uğrayan veya uğrama riski bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takibe maruz kalan kişilerin korunması ve şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri içermektedir. Kanun fiziksel şiddetin yanı sıra, ekonomik, psikolojik, cinsel şiddet gibi farklı şiddet türlerini de kapsamaktadır.

Kanunun yasalaşma süreci özellikle Türkiye'deki kadın hareketinin mücadelesi ve AİHM'nin Türkiye aleyhine verdiği kararların sonucunda hızlanmıştır. Kanunun 2. maddesinde referans verildiği üzere, kanundaki esaslar büyük ölçüde İstanbul Sözleşmesi'ne göre oluşturulmuştur.

Kanun, yürürlüğe girdiği andan itibaren tartışmalara yol açmıştır; özellikle adında bulunan "ailenin korunması" ibaresi, feminist çevrelerden kadını birey olarak değil aile kurumu üzerinden tanımlaması nedeniyle eleştiri almıştır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN