İmamoğlu'ndan yurt yapılsın diye TÜGVA'ya tahsis edilen binaya tepki: Çöp çukur bu işte

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti yönetiminde 2018 yılında onarım karşılığında TÜGVA'ya tahsis edilen ancak hiçbir restorasyon işlemi yapılmayan Fatih'teki yapıda incelemelerde bulundu. 2022'de çıkan yangınla harabeye dönüşen taşınmazı 'pejmürde' olarak niteleyen İmamoğlu, "Hak sahibi değilsin, hak sahibi olanın hakkını elinden almaya çalışıyorsun. Yakılıp, yıkılmış bir yer. Yani bu inat niye? Ondan sonra laf gelince, ‘çöp, çukur’. Çöp, çukur bu işte." diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti yönetimi tarafından 2018 yılının Kasım ayında onarım karşılığı 25 yıllığına Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsis edilen Fatih'teki taşınmazda incelemelerde bulundu. İmamoğlu'nun Mihrimah Sultan Camii’nin tam karşısında bulunan yapıdaki inceleme gezisine CHP’nin Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat da eşlik etti.

fatih2.jpg

'ŞU PEJMÜRDE HALE BAK'

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Özel’den binayla ilgili bilgiler alan İmamoğlu, TÜGVA'ya devredildikten sonra harabeye dönen yapı hakkında şöyle konuştu:

“Öyle güzel bir yerde ki. Tam Fatih’e giriş. Şu pejmürde hale bak. Bir de hak sahibi değilsin. Hak sahibi değilsin, hak sahibi olanın hakkını elinden almaya çalışıyorsun. Yakılıp, yıkılmış bir yer. Yani bu inat niye? Ondan sonra laf gelince, ‘çöp, çukur’. Çöp, çukur bu işte. Bu kafa yani. Surların dibi. Muazzam bir yer. Buradan toplumsal mesajını ver, insanları içine çek. Burası sanki sanırsın Fatih değil de bir başka bir ülke gibi. O insanlar niye öyle öne çıkıyor? Sen burada yeterince kültürel alan üretememişsin, ondan. İşte buralarda onu üreteceksin. Camiyle karşı karşıya.” dedi.

fatih4.jpg

İHTARNAME GÖNDERİLDİ

Mülkiyeti İBB’ye ait Fatih ilçesi Kariye Mahallesi 2621 ada 1 parsel sayılı taşınmazın 25 yıl süreli bedelsiz irtifak hakkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin 21 Kasım 2018’de aldığı kararla TÜGVA'ya verildi. TÜGVA, onarım karşılığında 25 yıl boyunca kullanım hakkını aldığı, Fatih'in ortasındaki yapıda herhangi bir çalışma başlatmadı.

İBB Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Emlak Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 20 Ağustos 2021 tarihinde söz konusu taşınmazda tespit çalışması yaptı. Yapılan tespitte, taşınmazın boş tutulduğu, etrafının metal malzemeler ile çevrili olduğu ve kullanımda olmadığı hususları tutanak altına alındı. Tutanak sonrasında harekete geçen İBB, 24 Ağustos 2021’de TÜGVA’ya ihtarname yolladı.

fatih.jpg

İhtarnamede, “Taşınmazın, 21.11.2018 tarihli ve 1866 sayılı Meclis kararı ile 12.12.2018 tarihli ve 4619-4510 sayılı Encümen kararı uyarınca amacına uygun kullanılması, aksi takdirde ‘Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmeliğin’ 14. maddesine istinaden, Türkiye Gençlik Vakfı adına tesis edilen bedelsiz irtifak hakkının fesih edileceği” uyarısında bulunuldu.

'RESTORASYON PANDEMİDEN DOLAYI BAŞLAYAMADI'

TÜGVA, İBB’nin ihtarnamesine 10 Eylül 2021 tarihli yazıyla yanıt verdi. Restorasyon işlemlerinin pandemi nedeniyle gerçekleştirilemediğinin savunulduğu yazıda, restorasyon çalışmalarının devam ettiği ileri sürüldü.

Yazıda, "Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmeliğin 5. maddesine uygun şekilde eğitim faaliyetlerine devam edilecektir.” denildi.

Ancak geçen zaman süresince taşınmazda herhangi bir çalışma başlatılmadı. Adeta kaderine terk edilen taşınmazda, 2022 Aralık ayında bir yangın meydana geldi. Yangınlarla harabeye dönüşen yapıda, kısmi yıkılmalar gerçekleşti. Tüm yaşananlar, İBB’nin ilgili birimlerince tutulan tutanaklarla kayıt altına alındı.

fatih3.jpg

İBB, 2023 yılı içerisinde konuyu, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul IV Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na taşıdı. Kurul, 14 Haziran 2023’te verdiği kararda, “Taşınmazın ilgili Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) denetiminde zemin kat kotuna kadar sökülmesine, nitelik arz eden yapı elemanlarının saklanmasına, yapı çevresinde gerekli can ve mal güvenlik önlemlerinin belediyesince ve ilgililerince alınmasına, rekonstrüksiyon projesinin iletilmesine karar verilmiştir." denildi.

Konu, TÜGVA adına tesis edilen bedelsiz irtifak hakkının kaldırılmasına dair karar alınması için Başkan İmamoğlu’nun ‘olur’ imzasıyla Belediye Meclisi'ne havale edildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN