İngiltere'deki Thames Nehri'nin kaynağı kuruyor

İngiltere'deki Thames Nehri'nin kaynağı kuruyor

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Tames Nehri'nin kaynağının kuruduğu kaydedildi. Nehir Güvenliği Vakfı’nda görevli Christine Colvin, "Thames Nehri’nin kaynağında gördüğümüz şey, ne yazık ki şu anda ve gelecekte ülke genelinde karşı karşıya olduğumuz durumun göstergesidir" dedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Thames Nehri’nin kaynağı, yağışların azalması ve temmuz ayında ülkede sıcaklık rekorunun kırılmasına yol açan sıcak hava dalgasının etkisiyle kurumaya başladı.

Cirencester kasabasından başlayıp başkent Londra’dan geçerek Kuzey Denizi’ne doğru dökülen nehrin kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

"Gelecekte karşı karşıya olduğumuz durumun göstergesidir"

"Thames Nehri’nin kaynağında gördüğümüz şey, ne yazık ki şu anda ve gelecekte ülke genelinde karşı karşıya olduğumuz durumun göstergesidir" diyen Nehir Güvenliği Vakfı’nda görevli Christine Colvin, şunları söyledi:

“Kaynağın yazın kuru olması alışılmadık bir durum olmasa da nehrin artık 5 mil daha aşağıdan aktığını görmek benzeri görülmemiş bir durum. İklim krizi, kuraklık ve sıcak hava dalgaları dahil olmak üzere daha aşırı kötü hava şartlarına yol açıyor ve açmaya devam edecek. Bu da nehirler ve sonuç olarak daha geniş araziler için ciddi bir tehdit oluşturuyor.”

"Drenaj çözümlerinin uygulanması gerekir"

Ülkenin iklim krizine karşı önlem alması gerektiğini belirten Colvin, “Şebeke altyapısı sızıntılarının giderilmesi, yurt içinde daha verimli su kullanımının yanı sıra son derece ihtiyaç duyulan yeşil altyapının bir parçası olarak sürdürülebilir drenaj çözümlerinin uygulanması gerekir” şeklinde konuştu.

İngiltere’nin ulusal meteoroloji servisi göre ülkenin güneyinde 1836’dan bu yana en sıcak temmuz ayı yaşandı ve ortalama yağışın yalnızca yüzde 17’si görüldü.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN