İŞKUR orta yaşın iş gücü piyasasındaki durumunu açıkladı: Tecrübe avantaj, teknolojiye uyum dezavantaj

İŞKUR orta yaşın iş gücü piyasasındaki durumunu açıkladı: Tecrübe avantaj, teknolojiye uyum dezavantaj

İŞKUR 45-64 yaş aralığındaki bireylerin iş gücü piyasasındaki durumlarını araştırdı. Orta yaşın en fazla bulunduğu sektör eğitim olurken işverenlerin işe alım esnasında en fazla tecrübe faktörünü dikkate aldığı görüldü. İşe alımlarda orta yaşın tercih edilmeme nedenlerinde ise teknolojiye uyum sağlayamama, yüksek ücret beklentisi ve yaşın getirdiği fiziksel yetersizlik öne çıktı.

İŞKUR, Türkiye genelinde 582 farklı meslekte 3 bin 110 iş arayan ve 5 bin 840 işletme yetkilisiyle yüz yüze ve çevrim içi yaptığı araştırmayla ilk kez orta yaş ve üzerindekilerin iş gücü piyasasındaki durumlarını arz ve talep yönlü inceledi.

Araştırmaya katılan işverenlerin yüzde 83,3'ü 45-64 yaş arası birey istihdam ettiklerini belirtti.

ORTA YAŞ EN ÇOK EĞİTİM SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM EDİLDİ

Orta yaş ve üzerindekilerin istihdam edildiği iş yerlerinin en fazla olduğu sektör yüzde 87,5 ile eğitim olurken, en az bulunduğu sektör yüzde 73,9 ile fiziksel yeterlilik durumunun ön plana çıktığı inşaat sektörü oldu.

İşverenlerin yüzde 10,4'ü sektörlerinin 45 yaş ve üzeri bireyleri istihdam etmeye uygun olmadığını kaydetti.

İş arayanın orta yaş ve üzerinde olmasının işe alım kararını olumlu etkileyebileceği mesleklerde şoför ve aşçılık ilk sıralarda yer alırken, bu yaş grubunun işe alımını olumsuz etkileyebileceği meslekler garson, temizlik görevlisi ve inşaat işçisi olarak sıralandı.

TECRÜBE AVANTAJKEN TEKNOLOJİYE UYUM DEZANTAJ

İşverenlerin 45 yaş ve üzeri bireyleri tercih etme nedeninde tecrübe ilk sırada gelirken, tercih etmeme nedeninde ise fiziksel ve bedensel yetersizlik faktörü öne çıktı.

İşverenlerin, 45-64 yaş arasındakilerin yeni teknolojilere uyum sağlayamama ve ücret beklentisinin yüksek oluşunu bu kişilerin istihdamında dezavantaj olarak gördüğü sonucu ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan her üç işverenden biri, esnek çalışma modellerinin yaygınlaşmasının iş yerinde 45 yaş ve üzeri kişilerin istihdamını artıracağını ifade etti.

İŞSİZLİK SÜRESİ ARTTIKÇA KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA TERCİH EDİLİYOR

Araştırmada, işsizlerin yaşı arttıkça daha uzun süreli işsiz olma ihtimalinin arttığı görüldü.

Ücret anlaşmazlığı yüzde 32,6 ile iş arayan tarafından iş bulamama sebepleri arasında ilk sırada yerini aldı. İkinci sırada yüzde 31,3 ile çalışma koşulları anlaşmazlığı ve üçüncü sırada ise yüzde 27 ile fiziksel ve bedensel yetersizlik geldi.

Yaş arttıkça işsizlerin yeni bir iş bulma ihtimalinde, iş gücü piyasasına uyum ve motivasyon konularında sorunlar yaşayabileceği ortaya çıktı.

Kısa dönemli iş arayanlarda kısmi süreli çalışma tercihi daha düşükken, işsizlik süresi arttıkça kısmi zamanlı çalışmayı tercih edebilecek iş arayan oranının arttığı görüldü.

İş arama süresi 1 yıl ve üzerinde olan işsizlerin yüzde 60'ından fazlasının kısmi zamanlı çalışmayı tercih ettiği sonucuna ulaşıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN