'İşten atma' tehdidi artık mobbing

'İşten atma' tehdidi artık mobbing

Çalıştığı şirkette sürekli olarak kovulmakla tehdit edildiğini iddia eden işçi, istifasını isteyip tazminat davası açtı. İş mahkemesinin ret verdiği karara dava, istinafa taşındı. İstinaf mahkemesi, işçinin mobbinge uğradığına karar vererek manevi tazminata hükmetti.

İş yerinde devamlı olarak kovulmakla tehdit alan işçi, istifa edip tazminat davası açtı. Mahkeme sonucunda işçinin mobbinge maruz kaldığına karar verildi.

Çalıştığı işyerinde, işveren tarafından sürekli aşağılandığını öne süren işçi, mobbinge maruz kaldığını belirterek istifa etti.

İş mahkemesine dava açan işçi, kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle manevi tazminat talebinde bulundu.

Mahkeme, davanın reddine hükmetti. Davacı işçi, kararı istinafa götürdü.

Bölge adliye mahkemesi hukuk dairesinin baktığı davada, tanık anlatımları, mail içerikleri, davacının gördüğü psikolojik tedaviye ilişkin belgeler incelendi.

MANEVİ TAZMİNAT KABUL EDİLDİ

Kararda, "Davacının davalı işveren tarafından aşağılandığı, görev tanımı dışındaki işlerin davacıya yaptırıldığı, hedeflerin tutturulması aksi halde işten atılacağı konusunda mailler gönderildiği ve sürekli devam eden bu davranışlar nedeniyle davacının sağlığının bozulduğu, bu sebeple psikiyatrik tedavi gördüğü ve bu suretle davacının işyerinde psikolojik taciz ve baskıya uğradığı sonucuna ulaşılmıştır." denildi.

İş mahkemesinin davanın reddi kararının uygun görülmediği belirtilen kararda, "Dairemizce manevi tazminat talebinin kabulüne hükmedilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN