İstinaf, Samandağ’daki rezerv alana yönelik kararı bozdu

İstinaf, Samandağ’daki rezerv alana yönelik kararı bozdu

Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin Samandağ'daki rezerv alanıyla ilgili kararı, İstinaf Mahkemesi tarafından bozularak yeniden incelenmesi için yerel mahkemeye gönderildi.

Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin Samandağ'daki rezerv alanıyla ilgili yürütmenin durdurulması talebini reddeden kararı, İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu. İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemenin kararında hukuki isabet görmediğini belirterek, bölgedeki incelemelerin tamamlanıp bilirkişi raporunun hazırlanmasını önerdi. Bu doğrultuda, dosya yerel mahkemeye yeniden gönderildi ve yeni bir karar verilmesi istendi.

T24'te yer alan habere göre; İstinaf Mahkemesi, dosyayı yeniden karar verilmek üzere yerel mahkemeye gönderdi.

Adana Bölge İdare Mahkemesi, Samandağ’ın “çarşı” olarak nitelenen merkezinin büyük bir kısmının “Afet Yasası” olarak bilinen 6306 sayılı kanun çıkmadan önce rezerv alan ilan edilmesine yönelik verilen yürütmenin durdurulması talebinin reddi kararına ilişkin itirazı değerlendirdi.

İstinaf Mahkemesi, rezerv yapı alanı tespitinin Bakanlıkça resen yapılabileceğini ancak alanın belirlenmesi aşamasında gözlemsel verilere dayalı bölgenin rezerv yapı alanı olabileceğini belirten bir raporun hazırlanmasının şart olduğunu vurguladı.

Mahkeme, rezerv alan ilan edilen bölge hakkında gerekçe raporunun düzenlenip düzenlenmediğinin araştırılarak ve bölgede yapılacak keşif ile bilirkişi incelemesi sonucunda düzenlenecek bilirkişi raporunun dikkate alınarak yürütmenin durdurulması istemi hakkında bir karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ve araştırma yapıldığını belirtti.

Yürütmenin durdurulması talebinin reddi kararında “hukuki isabet” görülmediğini belirten mahkeme, kararın kaldırılmasına ve dosyanın yeni karar verilmek üzere yerel mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN