Japon uzman İstanbul depreminden kaçmak isteyenlere seslendi! "Asıl fay daha kırılmadı, harita kıpkırmızı"

Japon uzman İstanbul depreminden kaçmak isteyenlere seslendi! "Asıl fay daha kırılmadı, harita kıpkırmızı"

Deprem konusuna ilişkin yaptığı açıklamalarla sık sık gündeme gelen Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, İstanbul depremi karşısında şehri terk etmek isteyenlere çağrıda bulundu. İşte uzman ismin o açıklamaları…

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, olası bir İstanbul depremine karşı şehri terk etmek isteyenlere önemli bir uyarıda bulundu. Uzman isim özellikle de Ege Bölgesi’ni işaret ederek, "İzmir depreminde asıl fay daha kırılmadı. Türkiye'nin fay hattı haritası kıpkırmızı. Nereye gidiyorsa tehlikeli" açıklamasında bulundu.

yeni-proje-8-002.jpg

DİKEY YERİNE YATAY MİMARİ

Türkiye’deki mimariye ilişkin açıklamalarda bulunan uzman isim, özellikle nüfusun yoğun olduğu Ankara, İstanbul ve İzmir gibi yerlerde dikey mimari yerine yatay mimariye geçiş yapılması gerektiğini savundu. Japon deprem uzmanı, "Yatay yapı yapmak lazım. Türkiye, Japonya'dan iki kat büyük. Japonya hem ada ülkesi hem de yanardağ çok var. Buna rağmen insanlar küçük evlerde yaşamaya çalışıyor" dedi.

Doğal afet karşısında farkındalık ve hazırlığın önemine değinen uzman isim, "Japonya'da da fay haritası kırmızı, deprem ihtimali hep var. Japonya'ya gelen kişi de depremi bilerek geliyor" diye konuştu.

yeni-proje-9-002.jpg

UZMAN İSİM O BÖLGEYE DİKKAT ÇEKTİ

İstanbul'da oturduğu sitedeki 2 katlı binanın, yumuşak zeminde konumlandığını ancak kendisinin genel kontrolleri yaptırdığını anlatan Moriwaki, şunları söyledi:

"İstanbul'da kalmayı düşünüyorum. Tuzla yumuşak zemin ve iyi değil ancak genel olarak bakınca evim sadece iki katlı. Kendim kontrollerini yaptım. İstanbul'da özellikle kentsel dönüşümü çalışmak lazım. Marmara'da deprem olacak diye kaçan jeologlar var, binayı bilmedikleri için. İnşaat mühendisi olarak 'burası tehlikeli' diye kaçacak mıyız? Ben kaçmayacağım ve İstanbul'da yaşayacağım, bir çocuk daha kurtarabilirsem diye."

yeni-proje-10-002.jpg

ŞEHRİ TERK ETMEYİ DÜŞÜNENLERE SESLENDİ

İstanbul depremine karşı önlem almak için şehri terk etmek isteyenlerin olduğunu söyleyen uzman isim, "Öncelikle Ege'ye gidiyorlar. Orada da fay hattı var. İzmir depreminde asıl fay daha kırılmadı. Türkiye'nin fay hattı haritası kıpkırmızı. Nereye gidiyorsa tehlikeli" yorumunu yaptı.

yeni-proje-11-002.jpg

“DEPREM GELEBİLİR, HAZIRLIKLI OLMAK LAZIM”

Depreme karşı hazırlıklı olmanın önemine değinen Moriwaki, "Kabul etmek lazım 'Allah korusun tekrar gelmesin' değil, 'Allah korusun tekrarı kötü olmasın' demeli yani deprem gelebilir, hazır olmak lazım" dedi.

Ülkesi Japonya'da benzer şekilde hazırlık yapıldığını belirten Moriwaki, "Devlette, okulda, ailede tek tek herkes bunun için hazır oluyorsa hasar hesabı yapabilir, bu hasar yüzde 70 azaltılabilir ve yüzde 70 çok büyük bir rakam" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN