Kara para trafiğinin portresi: SBK Holding'in bekçisi Bebek'te villa almış

Kara para trafiğinin portresi: SBK Holding'in bekçisi Bebek'te villa almış

Sedat Peker'in iddialarıyla tekrar gündeme gelen ve kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz'a açılan davanın iddianamesinde, şirketinde çalışan kişilerin hesaplarına milyonlarca dolar yattığı anlatılıyor.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in videolarında hakkında iddialarda bulunduğu Sezgin Baran Korkmaz'a kara para aklamak suçlamasıyla açılan davanın iddianamesinde çarpıcı bilgiler yer aldı. Birgün yazarı Timur Soykan'ın 'Asrın firarı ve geride kalanlar' başlıklı yazısında yer alan bilgilere göre holdingde çalışan kişilerin banka hesaplarında milyonlarca dolar tutarında para trafiği gerçekleşmiş.

ESKİ MUHASEBE MÜDÜRÜNÜN HESABINDA KARA PARA HAREKETİ

Soykan'ın yazısından bir bölüm şöyle:

SBK ve 9 sanık hakkında kara para aklama suçlamasıyla hazırlanan 14 Nisan 2021 tarihli iddianameyi inceledim.

Örneğin Ayşe Nil Yılmaz (63). Firar bahşedilmemiş bir sanık. Kağıt üzerinde Blane Teknoloji Sistemleri Şirketi’nin sahibi, aslında şirketin eski muhasebe müdürü. Patronu daha önce iflas ettiği için şirketi onun adına açmışlar. 2014’ten beri ise hasta annesine bakması gerektiği için çalışmıyor. Annesi ve kendisinin emekli maaşıyla geçindiğini söyleyen Ayşe Nil Yılmaz’ın hesaplarında 2014 yılında yaklaşık 27 milyon dolarlık kara para hareketi tespit edildi. Kendisine ait görünen şirketi daha sonra Kingston kardeşlere devretti.

Bir başka örnek…

Türkiye’de bırakılmış diğer sanık Kamil Feridun Özkaraman, 61 yaşında. 1981’den beri muhasebecilik ve mali müşavirlik yapıyor. 2013 yılında batık Komak Isı Yalıtım Şirketi’nin sahibiydi. Bursa Kestel’de kapalı bir fabrikası vardı. İfadesinde; o yıl SBK ile Jacop Kingston’ın şirketine yatırım yapmak istediğini anlattı. 2013-2016 tarihleri arasında hesaplarına 25 milyon dolar yatmış, bu paralar daha sonra Kingston’lara dönmüştü.

Özkaraman 29 Aralık 2020’deki ifadesinde emekli maaşıyla geçindiğini, tek varlığının banka hesabındaki 10 bin TL olduğunu anlattı. Bir de şirketi adına kayıtlı Fiat Linea otomobili vardı.

BEKÇİ BEBEK'TE VİLLA SATIN ALMIŞ

Onun şirketindeki bekçi olarak görünen Ziyaattin Bartik, Türkiye’de kara para trafiğinin portresi. 60 yaşındaki adam SBK’nın teyzesinin oğlu, Kars Digor doğumlu. İlkokul mezunu. İfadesinde bekçiliğin yanı sıra boya badana işleri yaptığını, maaşının 6 bin TL olduğunu anlattı. Üzerine kayıtlı hiçbir gayrimenkul ya da araç yoktu. Banka hesaplarında da hiç parası olmadığını anlattı. Ancak Şubat 2020’ye kadar 11,5 milyon avro kuruluş sermayeli BETASAN Tıbbi Bant Sanayi Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görünüyordu. Bu şirketi SBK’ye devretmişti.

Evinde 2-3 milyon dolarlık çok sayıda çek, milyon dolarlık ödeme dekontları bulundu. İstanbul Bebek’te 2015 yılında 8 milyon TL’ye bir villa satın almıştı. İfadesinde villayı satın alma hikâyesini inandırıcı olmaktan çok uzak anlattı:

‘SBK bana 7 milyon TL civarı para verip ‘Dayı sen bu evi al, satınca paramı geri verirsin’ dedi. Parayı elden verdi. Vergi borcu senelik 160 bin TL civarındaydı. Ödeyemedim. SBK’ye satacağımı söyledim. Bana ‘Ne yaparsan yap. Mal senin. Ben karışmam. Evi satınca bana para verme. Borçlarını öde kurtul’ dedi. İsmini hatırlayamadığım kişiye sattım. 7 tane çocuğum var, parayı har vurup harman savurdular. Tatile gidip borçlandılar. Evi satıp çocuklarımın tatil borçlarını ödedim.’

6 bin TL aylık geliri olan bekçi Ziyaattin Bartik, evinden çıkan milyonlarca dolarlık çekleri görünce şok olduğunu da söyledi ifadesinde.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN