Kullanıcılara yaş sınırı getirilmişti: Ölüm saçan scooterlara banka kartı da çözüm olmadı

Türkiye'de her geçen gün artan scooter kazaları nedeniyle ölümler artıyor. Kaza ve ölümlerin önüne geçmek için ise kullanıcılara 15 yaş sınırı getirildi. Bazı scooter kullanıcıların 15 yaş sınırını, ön ödemeli kartlarla aştığı ortaya çıktı. 15 yaşın altındaki çocuklar bu yasağı delerek, marketlerde de satılan bankalara ait ön ödemeli kartlarla uygulamaya kayıt yaptırarak, scooter kullanıyor.

Scooter kazalarını önlemek amacıyla, kullanıcılar için getirilen 15 yaş sınırının, ön ödemeli kartlarla aşıldığı ortaya çıktı. Marketlerde de satılan bankalara ait ön ödemeli kartlarla uygulamaya kayıt yaptıran 15 yaşın altındakiler, scooter kullanabiliyor. 15 yaşında bir çocuk, "Marketten alıp evde kayıt oldum. 70 TL yükleyip 3 saat boyunca sürebiliyorsunuz. Çevremde 15 yaş altındaki bir çok çocuk bu yöntemle scooter kullanıyor" dedi.

5.jpg

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ise, "Kartı eline alan kullanmamalı. Bu sistemin parmak iziyle çalışması gerekiyor. O parmak izinin sahibinin de şartları sağlaması lazım" diye konuştu.

KURALLAR İHLAL EDİLİYOR

Scooter son aylarda sık sık kazalarla gündem oluyor. Kazaların önüne geçmek için yönetmelikler hazırlanıp, yeni düzenlemeler yapılsa da, özellikle 15 yaş altı scooter kullanıcıları, kuralları ihlal etmek için farklı yollar buluyor. Scooterlara getirilen 15 yaş sınırının, marketlerde de satılan ön ödemeli banka kartlarıyla aşıldığı ortaya çıktı.

7.jpg

'BANKADAN DEĞİL MARKETTEN ALDIM'

15 yaşında olduğunu söyleyen bir çocuk, "Bankadan değil, marketten ön ödemeli kart aldım. Evde kayıt yaptım. 70 TL yükleyip 3 saat sürebiliyorsunuz. 15 yaşından küçük olanlar da benim gibi, başkalarının üzerine kayıt yapıp, scooter kullanıyor" dedi. Yine 15 yaşında olduğunu belirten bir diğer genç scooter kullanıcısı ise, "Marketten kart aldım, para yükledim. O kartla uygulamaya girdim. 15 yaşından küçükler ailesinin kart bilgilerini girerek kullanıyor. Çevremde 15 yaş altında bir çok çocuk bu şekilde scooter kullanıyor" diye konuştu.

2.jpg

'SİSTEM PARMAK İZİ İLE ÇALIŞMALI'

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, 15 yaş altı scooter kullanımı engellemek için teknolojik yöntemler kullanılması gerektiğini belirterek, "Kartı eline alan kullanmamalı. Bu sistemin parmak iziyle çalışması lazım. Parmak izinin sahibinin de şartları sağlaması gerekiyor. Scootera 2-3 kişi birlikte biniyor, bu da yapılmamalı. Scootera ağırlık sensörü takılarak, bu ihlalin önüne geçilmeli.

Scooterlar için ayrı bir yol da olmalı. Yaya yolunda kullanılıyor, tersten giriliyor, sıkı denetlenmesi lazım. Dikkat etmezsek kazalar artacak ve en son endişem, tamamen yasaklanması. Eğitim, denetim, teknoloji ve yeni yollarla beraber bu konuyu Türkiye'nin gündeminden bir an önce düşürüp, olumlu yönlerini konuşmamız gerekiyor" dedi.

6.jpg

'KAZALARIN YÜZDE 90'I SÜRÜCÜ HATASI'

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı scooterların önemli bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatarak, "Ölümlü yaralanmalı kazaların nedenleri, yüzde 90 sürücü hatasından kaynaklanır. Biz bu karmaşık trafiğe bir de scooterı koyuyoruz. Scooterin kaportası sürücünün vücudu, yani bir kaza anında hayatta kalma şansı düşük. O nedenle bazı tedbirler almak lazım" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN