Kura çekildi, Cumhurbaşkanı adayları sıralaması belli oldu! 2023 oy pusulası böyle olacak... İlk sırada kim var?

Kura çekildi, Cumhurbaşkanı adayları sıralaması belli oldu! 2023 oy pusulası böyle olacak... İlk sırada kim var?

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak olan dört adayın oy pusulasındaki sıralaması belli oldu. YSK tarafından çekilen kura ile belirlenen sıralamada ilk sırayı halihazırda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan aldı. Peki cumhurbaşkanlığı oy pusulasında hangi aday kaçıncı sırada?

YSK cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerini belirlemek üzere kura çekimi gerçekleştirdi.

Kura çekimi öncesi açıklamalarda bulunan YSK Başkanı Ahmet Yener "28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların oy pusulasındaki yerlerin belirlenmesi ile ilgili olarak kurulumuzca yapılacak olan kura çekimine hoş geldiniz." diyerek adayların oy pusulasındaki sırasının nasıl belirlendiğini şöyle anlattı:

"14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. Dönem milletvekili genel seçiminde Cumhurbaşkanı adayları alfabetik sıraya göre Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Sinan Oğan’dır.

Kura çekiminde kullanacağımız fanuslardan birinde Cumhurbaşkanı adaylarımızın diğerlerinde ise seçime katılacak Cumhurbaşkanı adayı sayısı kadar rakam bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı adayı adlarının yazılacağı fanusta çekim yapılacaktır. Çekimde ben, kurul üyemiz sayın Orhan Usta Bey adayları çekecek. Hangi Cumhurbaşkanı adayının ismi çıkmış ise adayların kurulda hazır bulunan temsilcileri çekecektir."

İŞTE CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ OY PUSULASINDAKİ SIRASI

YSK Başkanı Ahmet Yener'in açıklamasının ardından çekilen kura ile Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerleri şu şekilde sıralandı;

1- Recep Tayyip Erdoğan

2- Muharrem İnce

3- Kemal Kılıçdaroğlu

4- Sinan Oğan

14 Mayıs'ta hem milletvekilleri hem de cumhurbaşkanı seçilecek. Cumhurbaşkanını seçmek için kullanılacak oy pusulası ise bu şekilde görünecek:

cumhurbaskani-aday-oy-pusulasi-2023.jpg

SIRALAMA BELLİ OLDU


Kura çekiminin ardından yine söz alan Yener, 'Cumhurbaşkanı adaylarının sıraları birinci sırada sayın Recep Tayyip Erdoğan, ikinci sırada sayın Muharrem İnce, üçüncü sırada sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve dördüncü sırada sayın Sinan Oğan şeklinde belirlenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.' ifadeleri kullandı.

ALİ İHSAN YAVUZ: 14 MAYIS'TA ERDOĞAN'IN BİRİNCİ OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, kura çekilişinin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Recep Tayyip Erdoğan’ın oy pusulasında 1'inci sırada yer aldığını ancak her adayın eşit şartlarda seçime girdiğini hatırlatan Yavuz, şunları söyledi:

"İnşallah 14 Mayıs'ta da açık ara Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 1'inci olduğunu göreceğiz. Yeni serüvende Türkiye'de çok daha marka işler yapılacak, çok daha devasa işlere imza atılacak. Çünkü Türkiye'de Sayın Cumhurbaşkanımızla birçok ilk yaşadık. Yapılamayacaklar, 'yapılamaz' denilenler yapıldı, 'olamaz' denilenler oldu. Bu anlamda birçok ilki, birçok güzelliği, birçok yeniliği yaşadık. Ben bundan sonraki süreçte o atılan adımlar, belki atılan temeller çok daha önemli semerelerin toplandığı bir sürece dönüşecek diye düşünüyorum. Böyle bir süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yine Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'nin başında olması önemli. Oraya doğru gidiyor. En son anketlerde zaten bir önceki oy oranımızın daha üstünde bir oy oranıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın seçileceğini görüyoruz. İnşallah da öyle olacak. Biz de o yeniliklerin devam ettiği, devasa hamlelerin söz konusu olduğu, bizim de milletimize tekrar hizmetkar olarak çalıştığımız bir tabloda karşı karşıya kalacağız."

ÖMER ÇELİK: HAYIRLI OLSUN

Kura çekiminin ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, haberi sosyal medya hesabından 'Hayırlı olsun. YSK'da çekilen kuralar neticesinde Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan birleşik oy pusulasında birinci sırada yer alacaktır.' sözleriyle paylaştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN