Küresel askeri harcamalar artışa devam ediyor: Türkiye 22. sırada

Küresel askeri harcamalar artışa devam ediyor: Türkiye 22. sırada

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) 2023 raporuna göre, küresel askeri harcamalar rekor seviyelere ulaştı; Türkiye'nin harcamaları yüzde 37 artarak 22. sıraya yükseldi.

Dünya genelinde askeri harcamalar, son dokuz yıl içinde sürekli bir artış trendi gösterirken, özellikle Ukrayna savaşı ve Asya ile Orta Doğu'daki gerilimler nedeniyle son üç yılda kaydedilen artışlar dikkat çekici oldu. SIPRI'nin 2023 yılı raporunda, küresel askeri harcamaların önceki yıla göre yüzde 6,8 artarak 2 trilyon 443 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

1kapak-004.jpg

Türkiye, 2023 yılında askeri harcamalarını bir önceki yıla göre yüzde 37 artırarak 15,8 milyar dolara çıkardı. Bu artışla birlikte Türkiye, küresel sıralamada bir basamak yükselerek 22. sıraya yerleşti. Türkiye'nin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'sına (GSYİH) oranla askeri harcamaları yüzde 1,5'i bulurken, küresel askeri harcamalardaki payı ise yüzde 0,6 oldu.

DÜNYANIN EN YÜKSEK ASKERİ HARCAMALARI

2023 yılında ABD, Çin, Rusya, Hindistan ve Suudi Arabistan, dünyanın askeri harcamalarının yüzde 61'ini gerçekleştirerek en yüksek harcamayı yapan ülkeler oldu. ABD'nin harcamaları 916 milyar dolarla önceki yıla göre yüzde 2,3 artarken, Çin'in harcamaları yüzde 6 artışla 296 milyar dolara ulaştı.

BÖLGESEL ASKERİ HARCAMALAR VE İHTİYAÇLAR

Avrupa, Asya ve Orta Doğu'da askeri harcamaların büyük oranda arttığı belirtilen raporda, özellikle Ukrayna'da devam eden savaşın ekonomi üzerindeki etkisiyle Ukrayna'nın askeri harcamaları 64,8 milyar dolara ulaşarak ülkenin GSYİH'sinin yüzde 37'sini oluşturdu. İsrail ve İran gibi diğer Orta Doğu ülkelerinin de harcamalarında önemli artışlar kaydedildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN