LGS'de çıkan soruya itiraz: Sınava giren öğrenci dava açtı

LGS'de çıkan soruya itiraz: Sınava giren öğrenci dava açtı

İstanbul'da LGS sınavına giren bir öğrenci, Fen Bilgisi sorularından birinin cevabının yanlış açıklandığını iddia ederek Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Öğrenci, cevabın doğru şıkkın A olduğunu savunuyor ve yürütmenin durdurulmasını talep etti.

İstanbul'da düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında bir ortaokul öğrencisi, Fen Bilgisi sorularından birinin cevabının yanlış açıklandığını iddia ederek Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Ali Taha Genç isimli öğrenci, sınavda yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan cevap anahtarına göre C şıkkı olarak açıklanan sorunun aslında doğru cevabının A şıkkı olduğunu savunuyor. Bu durumun, öğrencinin istediği liseye yerleşme şansını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Genç'in avukatı Mevlüt Polat, yasal süreçte yürütmeyi durdurma talebinde bulunduklarını ve mahkemeden bu konuda bir karar beklediklerini ifade etti. Davanın sonucu, sınavın puanlama süreci ve diğer adayların mağduriyeti üzerinde önemli etkiler doğurabilir.

DAVA KONUSU OLAN SORU

MEB tarafından açıklanan cevap anahtarına göre doğru yanıtı C şıkkı olarak gösterilen ve işçi, tahta, yer, tavan ve makaralardan oluşan bir görselin yer aldığı dava konusu 13. Fen Bilimleri sorusu ise şöyle:

Özellikleri ve ağırlığı her yerinde aynı olan eşit bölmelendirilmiş bir tahtanın taşınması için kullanılan sistemde tavana ve tahtaya şekilde gibi bağlanan makaralara esnemeyen bir ip geçiriliyor. Bu ip, işçiler tarafından şekildeki gibi tutulduğunda tahta yatay dengede kalıyor. Bu sitemde makaraların, makaraların bağlı olduğu çubukların ve ipin ağırlıklarıyla sürtünmeler önemsenmemektedir. Bu tahta şekilde gösterilen konumdan belirli bir yüksekliği en küçük kuvvetler uygulanarak çıkarılırken yapılan işlemde tahtanın sadece başlangıçta ve son durumda yatay dengede olduğu bilindiğine göre,

I. İşçiler ipi aynı anda çekmeye başlamıştır.

II. İşçilerin işlem boyunca çektikleri ipin uzunlukları birbirine eşittir.

III. İşçilerin başlangıçta ve son durumda ipe uyguladıkları kuvvet tahtanın ağırlığından küçüktür.

Yargılarından hangileri kesinlikle doğrudur?

A) Yalnız III B) I ve II C) II ve III D) I, II ve III

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN