Mahkeme 'kaçak yapı' davasında İBB'yi haklı buldu

Mahkeme 'kaçak yapı' davasında İBB'yi haklı buldu

İstanbul 5. İdare Mahkemesi, İBB'nin Üsküdar’daki kaçak yapılarla mücadelesinin haklılığına karar verdi. Kaçak kafe sahiplerinin İBB’ye karşı açtıkları 4 dava reddedilirken, davacıların yapı kayıt belgesinin geçersiz olduğu belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) işgali engellemek için Üsküdar’da kaçak yapıları yıkma süreciyle ilgili bir gelişme yaşandı. İBB’nin yıkımını gerçekleştirdiği Askadar Kafe sahiplerinin, “yapı tatil tutanağı, yıkım kararı ve zabıtanın yıkım kararına yönelik yazdığı iki yazı” için açtığı 4 dava, İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

'YAPI KAYIT BELGESİ GEÇERSİZ'

İBB’nin uygulamalarının haklı bulunduğu itiraz kararında, “Salacak Harem-Şemsipaşa 1. derece Doğal Sit Alanında yer almakta olduklarından üzerlerinde yapılaşmanın hukuken mümkün olmadığı parseller üzerindeki yapının ve 31/12/2017 tarihinden önce inşa edilmiş olması durumunda dahi, yapı hakkında yapı kayıt belgesi düzenlenemeyeceğinden, yapı kayıt belgesinin geçersiz olduğu sonucuna varılmıştır” denildi. Alınan yapı kayıt belgesinin hukuka aykırı olduğu da vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

İBB, önceki dönem Üsküdar Belediyesi yönetiminin kaçak işletmeler hakkında gerekli adımları atmaması üzerine harekete geçmişti.

Yıkım kararı alan İBB’ye, “Yapı kayıt belgeleri olan bu yerlerde işlem yapma yetkisi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndadır” denilerek engel çıkarılmış; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ‘yapı kayıt belgesi’ ile koruma altına aldığı kaçak yapılar için İBB tarafından herhangi bir işlem yapılamayacağı belirtilmişti.

Ancak, yıkım kararına gelen bakanlık engeline, mahkeme “dur” dedi ve İstanbul 12. İdare Mahkemesi tarafından “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği” gerekçesi ile kesin olarak yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Mahkemenin İBB’yi haklı bulması üzerine yasal görevlerini yapmak için 30 Mayıs 2023 tarihinde harekete geçen İBB ekipleri saldırıya uğramış, 3 İBB personelinin darp edildiği saldırıda, İBB İmar Şube Müdürü Ramazan Gülten yaralanmıştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN