Malatya depremi sonrası korkutan açıklama! Deprem uzmanı o bölgeyi “fay kırılmadı” diyerek uyardı: 7.5 şiddetinde vurabilir

Malatya depremi sonrası korkutan açıklama! Deprem uzmanı o bölgeyi “fay kırılmadı” diyerek uyardı: 7.5 şiddetinde vurabilir

Bugün Malatya Battalgazi’de saat 16:04’te yaşanan 5,2 büyüklüğündeki deprem büyük paniğe neden oldu. Herhangi bir olumsuz durum yaşanmazken, korkan halk park ve bahçelere çıktı. Malatya depremi sonrası korkutan açıklama ise Prof. Dr. Süleyman Pampal’dan geldi…

Malatya’da yaşanan depremin ardından AFAD tarafından yapılan açıklamada herhangi bir olumsuz durum olmadığı belirtildi. Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depreminin üzerinden yaklaşık 1 sene geçmiş olmasına rağmen ne yazık ki vatandaşın travmaları hala geçmedi. Bugün Malatya’da yaşanan deprem ise travmaları depreştirdi. Deprem sonrasında akıllara “bu deprem öncü mü” sorusu gelirken, uzman görüşü de gecikmedi…

deprem-1.jpg

7-7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM RİSKİ

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, depremin öncü mü yoksa artçı mı olduğuna dair sorulan soruya, "6 Şubat depremlerinin meydana geldiği yerin kuzey ucunda olan bir deprem. Geçtiğimiz aylarda da bu bölgede meydana geldi. Bundan sonra da artçılar devam edecek. Bu bölgenin yakın civarında doğu batı ve kuzeyinde kırılmamış ve yıkıcı deprem üretme potansiyeli olan faylar var. Bunlardan birisi Yedisu fayı. Henüz kırılmadı. 7-7.5 büyüklüğünde bir deprem üretme riski var. Buraya yakın Ovacık fayı var, bunun haricinde Malatya fayı var. Bunlar kırılmamış, aktif faylar. Bingöl'de de yine kırılmamış farklı bir fay hattı mevcut." Yanıtını verdi.

“6 ŞUBAT’IN ETKİSİYLE OLDU”

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Zafer Akçığ, "Diğer uzmanlarımızın değerlendirmelerine katılıyorum. Bu deprem, 6 Şubat'ın etkisiyle oluşmuş bir depremdir. Normal literatürdeki kavramlara bakacak olursak, bunlar orta ölçekteki depremler. Halkımızdaki travmaların çok derin olması bu depremlerden kötü etkilenmelerine yol açıyor. Birkaç saat binalara girmemeleri ve hasarlı binalardan uzak durulmasını vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum." İfadelerine yer verdi.

BÜYÜKLÜĞÜ TEDİRGİN EDİCİ

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Zülfü Gürocak ise, "Son 3 senede bu bölgede oldukça büyük bir sismik aktivite gösteriyor. Az önce yaşanan deprem de bu aktivitenin bir ürünü. Bu durum gayet doğal. Bölgede bir stres transferi var, önemli yırtılmalar oluştu. 400 kilometrelik bir yüzey kırığı oluşmuştu 6 Şubat'ta. Bunların tali kollarında da bu tarz depremleri tetikliyor. Meydana gelen deprem, Doğu Anadolu Fayı'nın kuzeyinde bir noktada. Anahat üzerindeki bir deprem değil. Lokal faylar üzerinde ortaya çıkan bir deprem. Büyüklük açısından tedirgin edici bir büyüklük tabii ki. Bunlar olağan şeyler, beklenmedik bir durum değil. Sismik aktivite devam ediyor. Şubat'tan sonraki aktivite sonlanmış gibi görünse de sonlanmadı. Önemli olan konu şu; halkımızın yapması gereken en önemli şey, hasarlı yapılardan uzak durması." Dedi.

deprem-2.jpg

“BURADA ENERJİ YOĞUNLAŞTI”

Jeoloji Mühendisi Fevzi Bingöl "Geçmiş olsun. Elazığ'da ben de depremi hissettim. Bu depremler dikkat ederseniz 6 Şubat depreminden sonra özellikle Malatya ve bölgesinde gerçekleşiyor. Burada enerji yoğunlaştı. Bir kısım enerji bu bölgeye transfer oldu. 6 Şubat'ın artçılarını yaşıyoruz. Bugün olan deprem de bir artçı deprem." derken, Prof. Dr. Okan Tüysüz ise şu açıklamayı yaptı:

"Bölgede küçük yerleşim birimleri var. En yakın yerleşim birimleri Çelikhan ve Pötürge buradaki yapılarda hasar görmüş olanlar var ise içerisine girilmemelidir. Bu bölgedeki kırılmamış fay parçasının 6’ya kadar deprem üretme olasılığı var ama bu ne zaman olur, olur mu olmaz mı bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. 5.5 ise ya da 5.2 ise bu deprem 4.5’e varan artçılar yaşanabilir şimdi bu artçılara dikkat etmek en önemli şey."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN