Marmara'nın bu dört noktasında 7.5'lik deprem yaşanacak! Japon uzman uyardı: Bu bölgeler çok tehlikeli!

Marmara'nın bu dört noktasında 7.5'lik deprem yaşanacak! Japon uzman uyardı: Bu bölgeler çok tehlikeli!

Türkiye'nin her yerinde depremler meydana gelebileceğini belirten Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Marmara Bölgesi'ndeki üç kent merkezi ile denizdeki toplam dört fay hattının 7.5 büyüklüğünde deprem üreteceği uyarısında bulundu. İşte, Marmara Bölgesi'nde deprem olacak dört bölge...

Cumhuriyet tarihinin en ağır afeti olarak kayıtlara geçen Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından bölgeye giden Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, incelemelerde bulundu.

Depremlere karşı duyarlı ve dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Moriwaki, "Kaya zemin, iyi zemin bulmak lazım. İyi zeminli yerlerde iyi binalar yapılırsa tabii problem olmaz. Özellikle Akdeniz bölgesinde depremden sonra tsunami görülebileceği için deniz seviyesinden en az 3 metreden yüksekte yer yapılmalı. Şimdiden hazırlık yapmak lazım. Planlarımızı iyi yapmamız lazım" diye konuştu.

yoshinori-moriwaki-deprem-yorumu.jpg

"MARMARA BÖLGESİ'NDE 4 YERDE TEHLİKELİ NOKTA VAR"

Türkiye'nin her yerinde depremler meydana gelebileceğini belirten Moriwaki, şunları kaydetti:

"Bazen beni gören 'Ne zaman, nasıl geliyor?' diye soruyor, ben de 'Hazır olmamız gerekiyor' diyorum. Depremden yaklaşık bir ay önce Kahramanmaraş'ta katıldığım seminerde, 'Doğu Anadolu Fay Hattı kırılmaya başladı. O yüzden burası da depremi görebilir dikkatli olunsun, Allah sizi uyarıyor' şeklinde kelimeler kullanmıştım ama onu normal seminer zannetti herkes. Bundan sonra Türkiye'nin her yerinde deprem olabilir. İzmir fay hattı da daha kırılmadı, fay hattı rahatlamadı."

istanbulda-deprem-riski-olan-ilceler-ve-mahaller-6.jpg

Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın denizin içinde Kıbrıs’ta olabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kıbrıs tarafından kuzeyde Bingöl'de dikkatli olmak lazım. Bingöl'den sonra Kuzey Anadolu Fay Hattı Muş, Bitlis, Van'a kadar dikkatli olunmalı. Ondan sonra Marmara Bölgesi...

Yani bu İstanbul'u da kapsıyor. Marmara Bölgesi'nde 4 yerde tehlikeli nokta var. Birinci BURSA, o da fay hattını kırmadı. İkincisi İSTANBUL BOĞAZI'NIN 20 KİLOMETRE GÜNEYE GİTTİĞİ NOKTADA. Bu ikisi de 7,5'e kadar gelebilir.

Üçüncüsü SİLİVRİ tarafında. Ondan sonra ise ÇANAKKALE adalarının güneyi. Burada da 6,8-7,5 olarak gelebilir. Tarih vermek mümkün değil ama bana göre önce Doğu Anadolu Fay Hattı, ondan sonra diğer taraf."

2023/02/15/istanbul-deprem-haritasi.jpg

"KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLER 12 ŞİDDETİNDE"

Dünyanın en büyük depreminin 9,5 ile Güney Amerika'da yaşandığına değinen Moriwaki, Japonya'da meydana gelen depremlerin denizde ve derinde olduğuna işaret etti.

Moriwaki, Japonya'daki depremler zeminden 30 kilometre uzaklıkta olduğuna, Türkiye'deki son depremlerin ise zemine yakın noktada meydana geldiğine dikkati çekerek, "(Kahramanmaraş merkezli depremler) Türkiye'de sallantı olarak, kademe olarak 12 şiddetinde oldu diye zannediyorum. Türkiye'deki depremin karadaki en büyük depremlerden biri olduğunu söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

kahramanmaras-deprem-fotograflari-1.jpeg

"KÖTÜ ZEMİNE BİNA YAPILMASI YIKIMI ARTIRDI"

Yumuşak ve dolgu olan yerlere kesinlikle bina inşa edilmemesi gerektiğinin altını çizen Moriwaki, zemin etütlerinin çok iyi yapılması gerektiğini anlattı.

Moriwaki, müteahhitlerin kesinlikle mimar veya mühendislerden olması gerektiğini dile getirerek, "Binayı ne kadar iyi yaparsak yapalım zemin kötüyse, bu bina tabii ki çökecektir. Kahramanmaraş'ta da binaların yıkılmasının nedeni zeminin kötü olması. Kentin dağlık bölgeleri zemin açısından iyi" ifadelerini kullandı.

ANLIK VE SON DEPREMLER HARİTASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN