Milyonlarca emekliye 100. yıl müjdesi! Hem zam hem de 3. ikramiye geliyor: Açıklamayı duyan emekliler bayram etti

Milyonlarca emekliye 100. yıl müjdesi! Hem zam hem de 3. ikramiye geliyor: Açıklamayı duyan emekliler bayram etti

Milyonlarca emekliye "100. yıl" müjdesi verildi! Zam ve ikramiye peş peşe geliyor! Emekliler bayram edecek! Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerinden sonra 3. ikramiye de verilecek! İşte emeklilerin alacağı zam ve ikramiye miktarı...

Milyonlarca emekli için büyük bir müjde geldi! Emeklilerin yüzünü güldürecek zam ve ikramiye haberleri ardı ardına geliyor. Hem Ramazan Bayramı hem de Kurban Bayramı ikramiyelerinin ardından 3. bir ikramiye daha verilecek. İşte emeklilerin alacağı zam ve ikramiye miktarı...

Ekim ayının yaklaşmasıyla birlikte, gözler emekli maaşı düzenlemesi için Meclis'in açılmasında. Emekliye verilecek zam konusunda çeşitli formüller masada yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli zammı talimatının ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe çalışmalarını yönetirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da teknik çalışmalara yön veriyor.

3. İKRAMİYE İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

ater-001.jpg

Emekliler için bir ara zam konuşulurken, bir de ek ikramiye ödenmesi gündeme geldi. Yaklaşık 17 milyon emekli, her Ramazan ve Kurban bayramında iki kez ikramiye alıyor. Bu yıl, Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla üçüncü bir ikramiye ödenmesi de düşünülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanları, bu düzenlemeye hazırlık yapıyor.

3. İKRAMİYE KAÇ TL OLACAK?

ter-002.jpg

İyileştirme harici bir ödeme olarak, Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi bir defaya mahsus olarak tüm emeklilere verilmesi planlanıyor. İkramiye miktarı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, ilk olarak 5 bin lira rakamı masaya geldi ve üzerinde uzlaşı sağlandı.

ARA ZAM İÇİN FORMÜLLER MASADA

tre.jpg​​​​​​​

Ara zam için farklı formüller de masada. Önümüzdeki Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam alacaklar. Memur emeklileri ise toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı alacaklar. Ancak ayrıca bir iyileştirme de gündemde, bu iyileştirme Ocak artışıyla birlikte veya öncesinde uygulanabilir. Konunun Meclis gündemine gelmesi, Ekim ayında TBMM'nin açılmasıyla bekleniyor.

SEYYANEN ARTIŞ GÜNDEMDE

tedsa.jpg​​​​​​​

Seyyanen artış da gündemde. Özellikle 7.500 TL'nin altında maaş alanlar için belirlenecek bir miktar ile seyyanen artış yapılabilir. Bir diğer formül ise enflasyonun üzerine refah payı verilmesi. Ocak ayında maaşlara yansıtılacak zam oranı, iyileştirmeyle artırılabilir. Oransal artış kararı alınırsa, Ocak ayını beklemek zorunda kalmadan belirlenen tarihte artış yapılabilir.

Ayrıca, düşük maaş alanlar için taban maaşın yeniden belirlenmesi de düşünülüyor. Bu durumda yeni bir seyyanen artış gündeme gelebilir. Emeklilere yönelik iyileştirmeler, yasal düzenleme ile hayata geçirilebilir ve bu düzenlemenin en erken Ekim ayında Meclis'e taşınması bekleniyor.

Emekli memurlar için de talepler bulunuyor. Temmuz ayında en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkarıldı ve tüm kamu çalışanlarına 8 bin lira seyyanen artış yapıldı. Memur emeklileri de benzer bir artış talep ediyorlar.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN