Motokuryelere yeni düzenleme: Süre taahhüdü, taşıt sayısı, imkansız adres...

Motokuryelere yeni düzenleme: Süre taahhüdü, taşıt sayısı, imkansız adres...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre, motokuryeler için yeni düzenlemeler yolda. Taslağa göre, kurye teslimi için kaydedilecek motosiklet 10 yaşından büyük olmayacak, P1 belgesine başvuran işletmecilerin en az 10, P2 için ise en az 30 motorlu taşıtı olması gerekecek, kurye gönderiyi taşıma süresi taahhüdünde bulunmadan 'makul süre' içinde taşımakla yükümlü olacak, yetki belgesi sahipleri 'imkansız adresler' için kurye gönderisi kabul etmeyecek.

Özellikle pandemiden itibaren 7'den 70'e herkes internet üzerinden alışveriş yapmaya başladı. Başta gıda olmak üzere temizlik, kıyafet ve ihtiyaç malzemeleri gibi pek çok alanda kuryeler tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişik öngören taslağına göre, motokuryelere yeni düzenlemeler geliyor. Taslakta, süre taahhüdü, taşıt sayısı ve imkansız adres gibi konuları kapsayan yeni düzenlemeler yer alıyor.

Tek parçada en fazla 20 kilogram ağırlığında veya 100 desimetreküp hacminde olan, herhangi bir tasnif ve aktarma yapılmadan/paketlenmeden taşınan, Posta Hizmetleri Kanunu kapsamında olmayan eşyalar, “kurye gönderisi” olarak kabul edilecek. Taşımacı sıfatıyla, gönderenden teslim aldığı veya kendi işletmesinin satışa sunduğu gönderinin, teslimatını gerçekleştiren kişi veya kuruluşlar, “kurye işletmecisi” olarak kabul edilecek.

TAŞIT SAYISI VE YAŞ ŞARTI

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, şehir içi taşıma belgesi (P1) ve şehirlerarası taşıma belgesi (P2) kapsamında kurye teslimi için kaydedilecek motosiklet veya moped cinsi taşıtlar, 10 yaşından, kamyonet ve otomobiller 20 yaşından büyük olmayacak.

P1 belgesi için başvuran işletmecilerin en az, 10 motorlu taşıt ve 100 bin lira sermaye sahip olmaları; P2 belgesi için başvuranların ise en az 30 motorlu taşıt ve 500 bin lira sermayeye sahip olmaları gerekecek. P1 yetki belgesi ücreti 44 bin 264 liraya, P2 yetki belgesi ücreti 664 bin 46 liraya çıkacak.

SÜRE TAAHHÜDÜ KALKACAK

Yetki belgesi sahipleri, teslim aldıkları kurye gönderisini taşıma süresi taahhüdünde bulunmadan, “makul bir sürede” alıcısına ulaştırmakla yükümlü olacak. Kuryelerin; devletin güvenliği ve anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, kara para aklama ve kaçakçılık gibi suçlardan hükümlü olmaması istenecek. Herhangi bir nedenle kurye gönderisinin alıcıya teslim edilememesi halinde, gönderi aynı süre içinde göndericisine iade edilecek.

'İMKANSIZ ADRESLERE' GÖNDERİM YAPILMAYACAK

Yetki belgesi sahipleri, “teslimi mümkün olmayan adresler” için kurye gönderisi kabul etmeyecekler. Kurye gönderisinin bozulabilir gıda olması durumunda tedbir alınacak, bakanlık gıda teslimatlarıyla ilgili gerekirse ilave düzenleme yapabilecek.

Yetki belgesi sahipleri, çalıştırdıkları kuryelere koruyucu ekipman sağlamakla yükümlü olacak, kuryelerin reflektif yelekleri üzerine “KURYE” ibaresi yazılacak. Alıcının talebi üzerine; teslimat saat aralığı, temassız teslimat veya üçüncü kişilere teslimat gibi hizmetler verilebilecek. Yetki belgesi sahipleri; satılması, sevk edilmesi ve ticareti yasaklanmış olan eşyayı taşıyamayacaklar.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN