O ilde salgın alarmı! Yüzlerce kişi hastanelik oldu. İshal, kusma, yüksek ateş, bulantı... Yetkililerden uyarı

O ilde salgın alarmı! Yüzlerce kişi hastanelik oldu. İshal, kusma, yüksek ateş, bulantı... Yetkililerden uyarı

O ilde salgın krizi! Yüzlerce kişi salgın hastalığa yakalandı! Apar topar hastaneye kaldırıldılar! İshal, kusma, bulantı, yüksek ateş... O belirtiler adeta hayatlarını zindana çevirdi! Yetkililer ise "İçmeyin" diyerek uyardı!

Son günlerde ülkemizde hızla yayılan bir salgın hastalık krizi yaşanıyor. Yüzlerce vatandaşımız, bu salgın hastalığa yakalanarak sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Hastalık belirtileri arasında ishal, kusma, bulantı ve yüksek ateş gibi semptomlar gösteriyor.

30 AĞUSTOS'TA ŞİKAYETLER ARTTI

dfg.jpg

Adıyaman'ın Besni ilçesinde son günlerde hızla artan bulantı, kusma, ishal ve yüksek ateş gibi şikayetler, 30 Ağustos tarihinde doruk noktasına ulaştı.

Durumun ciddiyeti nedeniyle, binin üzerinde kişi aynı sağlık sorunlarıyla hastanelere başvurdu. Bu yoğun talep sonucunda hastanelerde uzun kuyruklar oluştu. Hastanelerde ayakta tedavi edilebilen hastalara ilaçlar verilirken, daha yoğun semptomlar gösteren hastalara ise serum tedavisi uygulandı.

HASTALIĞIN SEBEBİ: İÇME SUYU

y0nb6aga.jpg

Yetkililer, bu hızlı artışın 'salgın' riskini doğurabileceği endişesiyle hızla önlem almaya başladılar. Uzman ekipler, vakaların neden kaynaklandığını belirlemek amacıyla çalışmalarını sürdürdüler.

Özellikle içme suyu kaynaklı bir etken olabileceği düşünüldüğünden, ilçe içme suyu şebekesinden numuneler alındı ve bu numuneler laboratuvara gönderildi. Su kaynağından gelen suyun analizi yapılarak, olası bir bulaşma veya sağlık riski belirlenmeye çalışılacak.

YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA

ter-001.jpg​​​​​​​

Yaşanan salgın sonrası Besni Belediyesi, “Son zamanlarda ilçe devlet hastanemizde artan salgın şikayetlerinden ötürü içme suyumuz ile alakalı yapılan yorumlara cevaben İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde içme suyumuz ile alakalı herhangi bir durumun olmadığı, salgınla ilgili herhangi bir bağlantı veya bulaş riski bulunmadığını açıklamaz istiyorum. İçme suyu tedariki, arıtma ve dağıtım süreçleri sıkı denetim altındadır. Hijyen standartlarına sıkı sıkıya uyulmaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

Çeşme suyunun içme amaçlı kullanılması konusunda uyarılarını yapan Besni Kaymakamlığı ise “İlçe merkezimizde son günlerde ishal vakalarında artış gözlenmekte olup, durumu ağır seyreden veya hastaneye yatışı yapılan vatandaşımız bulunmamaktadır. İçme suyu rutin testlerinde ve klor seviyelerinde olağan dışı bir durum görülmemekle birlikte tedbir amaçlı çeşme suyunun içme amaçlı kullanılmaması ilanen duyurulur” ifadeleriyle bir yazılı açıklama paylaştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN