O ilimizde bulundu! Üzerinde 'bunu bozan ölecektir' yazıyor: Arkeologları bile ürperten buluş

Yapılan arkeolojik çalışmalar sonrasında o ilimizde görenleri şaşkına çeviren bir tarihi eser bulundu. Söz konusu eserin üzerinde bulunan ‘bunu bozan ölecektir’ yazısı arkeologları bile ürpertti. İşte detaylar…

Kırıkkale’de Japon arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura ve ekibi tarafından yürütülen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan Hitit İmparatorluğu dönemindeki kraliyet ailesinin kullandığı çivi yazılı mührün üzerinde, "Bunu bozan ölecektir" ifadesi dikkat çekiyor.

yeni-proje-1-001.jpg

TARİHİN DERİNLİKLERİNDE TÜYLER ÜRPERTEN KEŞİF

2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan kazı çalışmaları kapsamında Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde yer alan Büklükale’de görenleri şaşkına çeviren keşifler yapıldı. Her yıl Mayıs ayında başlayarak Temmuz ayının ilk haftasında tamamlanan kazı çalışması 2 farklı bölgeden oluşuyor. "Aşağı şehir" ve "Yukarı şehir" olarak adlandırılan bu bölgelerde önemli tarihi kalıntılar bulunuyor. Söz konusu kazı çalışmaları Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nden Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura ve ekibi tarafından yürütülürken, geçtiğimiz yıl ekip Hitit İmparatorluğu dönemine ait çivi yazılı mühür baskısı buldu.

Uzmanlar tarafından mührün üzerindeki çivi yazısının incelemesi tamamlandı. Mühürde, "Bunu bozan ölecektir" ifadesi yer alıyor ve bu ifadenin, sözleşmelere aykırı hareket edenlerin cezalandırılacağını yer alıyor.

yeni-proje-2-001.jpg

MOTİFLİ YENİ BASKILAR BULUNDU

Bu sene yapılan kazı çalışmaları neticesinde birkaç parçaya ayrılmış yeni motifli pişmiş toprak mühür baskılar bulundu. Uzmanlar mühür baskısının ne anlama geldiğini bulmak için çalışmalarına başladı. Büklükale’deki kazılar, her yıl yeni keşiflerle Hitit İmparatorluğu’nun tarihine ışık tutmaya devam ediyor. Bu keşif, bölgenin arkeolojik ve tarihi değerini artırarak, Türkiye’nin kültürel mirasına da katkıda bulunuyor.

ÜZERİNDE YAZAN YAZILAR TÜYLER ÜRPERTİCİ

Çivi yazılı mühür ile ilgili bilgiler aktaran Matsumura, "Bu mührün üzerinde çivi yazısı bulunuyor. Orada, Büyük Kral Tabarna (Egemen Kral) ya da Tavananna (Egemen Kraliçe) ’Bunu bozan ölecektir’ diye yazılmış. Bu mühürler genellikle sözleşmelerin üzerine basılarak, sözleşmeye aykırı bir şey yapıldığında cezalandırılacağını ifade ediyordu. Hattuşa’dan kral ve kraliçe buraya bir şeyler göndermiş. Bu da bu şehrin Hattuşa ile kraliyet ailesi arasında yoğun ilişkiler içinde olduğunu gösteriyor" dedi.

yeni-proje-3-001.jpg

TARİHE KAPI AÇAN ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

Matsumura, "Son zamanlarda Hurrice tabletler bulunuyor. Hurrice tabletlerin bulunması, dini törenlerin burada yapıldığını gösteriyor. Bu törenlerin Hitit kraliyet ailesi tarafından, kral veya kraliçe tarafından yapıldığı biliniyor. O bakımdan Hitit kralı buraya gelmiş ya da ikamet etmiş olduğu da düşünülüyor. Büklükale’nin önemli bir şehir olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN