Okul müdürlerine ilginç talimat: Hedefi olmayan sınava girmesin

Okul müdürlerine ilginç talimat: Hedefi olmayan sınava girmesin

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün, okul müdürlerine mesaj gönderip velilere ulaşılmasını istedi. Ortalamaların düşmemesi için Aygün'ün 'hedefi olmayan öğrencilerin LGS’ye girmesini engelleyin' mesajı gönderdiği belirtildi.

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün, okul müdürlerine 'hedefi olmayan öğrencilerin LGS’ye girmesini engelleyin' mesajı gönderdi. Öğrencilerin velileri ile görüşülerek sınava katılmamaları için ikna edilmesini isteyen Aygün, bunun gerekçesini "Sene boyu verilen emekler hedefsiz öğrencilerimizin sınava katılımı ile ortalamalarınız oldukça aşağılara düşmektedir" ifadeleri ile açıkladı.

Aygün, okul müdürlerinin bulunduğu bir Whatsapp grubuna gönderdiği mesajda, “Kıymetli ortaokul müdürlerimiz biliyorsunuz ki önümüzdeki hafta sonunda LGS sınavı var. Daha önce de paylaştığımız gibi bu sınavda herhangi bir hedefi olmayan ya da ders durumu istenmeyen durumda olan öğrencilerimizin velileri ile istişare edilerek sınava katılmamaları yönünde yönlendirme çalışmalarımızı ivedilikle takip edelim, çünkü sene boyu verilen emekler hedefsiz öğrencilerimizin sınava katılımı ile ortalamalarınız oldukça aşağılara düşmektedir. Bundan dolayı 8. sınıf öğrenci sayımız ve bu konu ile ilgili görüş yapılan öğrenci veli görüşmelerinin her okul müdürümüz tarafından hassasiyet ile üzerinde durulması ve bir liste halinde tarafımıza bildirilmesi hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim” ifadelerini kullandı.

"KATEGORİLERE AYIRARAK GELECEKLER KARARTILIYOR"

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bu mesaja "Hiç kimse çocuklarımızı değersizleştiremez. Böyle bir ayrım yapmaya ne hakkınız, ne de haddiniz var. Bu uygulama suçtur." diyerek tepki gösterdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP'li Kaya şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu nasıl bir eğitim anlayışıdır! Çocuklarımız hedefi olan ve olmayanlar diye ayrıştırılmış. Sonra da 'hedefi olmayan' öğrenciler kategorisine koyduklarının eğitim haklarını ellerinden alarak, gözden çıkarmışlar. Hiç kimse çocuklarımızı değersizleştiremez. 'Hedefi olmayan', 'hedefi olan', 'başarılı', 'başarısız', 'nitelikli', 'niteliksiz' kategorilerine koyarak geleceklerini karartamaz. Böyle bir ayrım yapmaya ne hakkınız, ne de haddiniz var. Bu uygulama suçtur.

ZİYA SELÇUK'U SESSİZ KALMAMASI İÇİN UYARDI

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk çocuklarımızın kategorize edilerek eğitim sisteminin dışına itilmesine sessiz mi kalacaksınız? Hedefi olmayanlar yöneticiler, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmaya devam mı edecek? Çocuklarımızı “hedefi olmayanlar” diyerek açık liselere yönlendirmek, istemedikleri halde imam hatip liselerine, meslek liselerine mecbur bırakmak isteyenlerle mücadelemiz devam edecek. CHP olarak olayın takipçisi olacağız, çocuklarımızın mağdur edilmesine asla izin vermeyeceğiz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN