Özel'den 'ortak bildiri' açıklaması: A4 kağıdı üzerinde buluşup onlara meşruiyet kazandırmayacağız

Özel'den 'ortak bildiri' açıklaması: A4 kağıdı üzerinde buluşup onlara meşruiyet kazandırmayacağız

CHP lideri Özgür Özel, partisinin 12 askerin şehit edilmesinin ardından 4 parti tarafından imzalanan ortak bildiride yer almamasına ilişkin konuştu. Özel, "Bildiri imzalamak ile şehit gelmeyecek olsa ben günde beş bin bildiri imzalarım. Bildiri imzalıyoruz, bayrağı asıyorlar ve Erdoğan propaganda yapıyor. Sonra bir sonraki şehide kadar herkes unutuyor" dedi. Özel, hataları yapan, soruları yanıtlamayan bir iktidarla aynı A4 kağıdının üzerinde buluşup meşruiyet kazandırmayacaklarını da belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, 12 askerin şehit edilmesinin ardından dört partinin imzaladığı ortak bildiride yer alınmaması üzerine gelen tepkilere yanıt verdi.

CHP lideri, "Onların yayınladığı metinde terörü kınıyorlar, biz lanetliyoruz. Bildiri imzalamak ile şehir gelmeyecek olsa ben günde beş bildiri imzalarım. Bildiri imzalıyoruz, bayrağı asıyorlar ve Erdoğan propaganda yapıyor. Sonra bir sonraki şehide kadar herkes unutuyor” dedi.

'BİR SONRAKİ ŞEHİDE KADAR HERKES UNUTUYOR'

Özel, şu ifadeleri kullandı:

"20 yıldır Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bu ülkeye yaşattığı bir şey var. Geldiklerinde yılda 3 tane şehit vardı. Şimdi bir gece 6, bir gece 6. Şehit veriyoruz. Yoksul evlere, badanasız boyasız evlere, bazen camı bile olmayan evlere koca koca bayraklar asıyoruz. Sonra Meclis'te bildiri yayımlıyoruz. Sonra Cumhurbaşkanı, şehidimizin tabutuna elini koyup öbür elinde mikrofonla siyaset yapıyor ve mesele kapanıyor bir dahaki şehide kadar. Ben artık burada yokum, biz artık burada yokuz. Şehit haberleri peşi sıra gelince şunu söyledik. 'Milli Savunma Bakanı gelsin, Meclis'i bilgilendirsin. Sonra bildiri mi imzalayacağız, ortak tavır mı takınacağız , yanlışı hatayı gidereceğiz, bir daha şehit gelmesin diye inisiyatif mi alacağız bunu hep beraber konuşalım.' Yanıt, 'Siz bildiriye imza atın.' Öyle yağma yok. Bildiri imzalamakla şehit gelmiyor olsa ben günde 5 bin tane bildiriye imza atayım. Biz bildiriye imza atıyoruz, onlar bayrağı asıyorlar, Erdoğan propaganda yapıyor, bir sonraki şehide kadar herkes unutuyor. Unutmamak için itiraz ediyoruz.

Bugün saat 11.00'de bekledik. Meclis açıldı. Meclis'te bakan vardı, Mehmet Şimşek. Soruldu 'Hükümet bilgilendirilecek mi?' diye. 'Hayır' dedi. Ve şimdi bambaşka şeyler konuşuluyor Meclis'te. Sormak istiyoruz

20 aydır Pençe-Kilit operasyonu sürüyor. Hedefleri neydi, hedefe ulaşıldı mı? Ulaşıldıysa niye oradayız?

Ulaşılmadıysa hedeflerine ulaşmama sebebi nedir?

Pençe-Kilit operasyon bölgesinde kaç mehmetçiğimiz var?

Pençe-Kilit operasyon bölgesinde ilan edilen şehitlerimiz dışında şehitlerimiz var mı? Ya da bazı şehitlerimiz, terör örgütünün elinde mi? Ya da canlı olup olmadığını bilmediğimiz bir grup askerimiz acaba terör örgütünün elinde mi?

'ASKERLERE YİYECEK ULAŞTIRAMADIĞIMIZ SÖYLENİYOR'

Bu soruları yanıtlamasını bekliyoruz. Ve bundan sonrası için, yeni şehitlerin gelmemesi için askeri alanda yapılan tartışmaları sormak istiyoruz.

Lojistik destek avantajları olduğu söyleniyor. Askerlere zaman zaman yiyecek bile ulaştıramadığımız söyleniyor. Bölgeden bazen şehitlerimizi geri çekerken bile diğer silah arkadaşlarının hayatlarının tehlikeye atıldığı söyleniyor. Bu sorulara cevap verilmesini istemek suç değil, hata değil; hakkımızdır, görevimizdir.

'A4 KAĞIDI ÜZERİNDE BULUŞUP ONLARA MEŞRUİYET KAZANDIRMAYACAĞIZ'

Bundan sonra da şunu söylüyoruz. Hataları yapan, soruları yanıtlamayan bir iktidarla aynı A4 kağıdının üzerinde buluşup da ona meşruiyet kazandırmayacağız.

Sorulara cevap versinler bizim üzerimize ne düşüyorsa yapalım. Ancak ezbere anlayışla ana muhalefet partisi, biz ne yaparsak yapalım bizimle birlikte imza atar. Atmayız, o metne imza atmadık. O metinde terörü kınıyorlar. Bizim yayımladığımız metinde açıkça lanetliyoruz.

'CHP'NİN TAVRI VE DURUMU NETTİR'

Bir başka siyasi partiden bir sözcü demiş ki 'Bu metinde ne vardı imza atmadınız?' Ne vardı da siz imza attınız? Bir öncekinden ne farkı var da imza attınız? Bir önceki şehitle bugünkü şehit arasında bir fark var mı? O günden bugüne ne değişti de imza attınız? O bildiriye imza atmak yerine bizlerle birlikte çok daha etkili bir muhalefet yapmak yerine neden iktidarın arkasında hizalanıyorsunuz? Neden iktidara güç veriyorsunuz, nefes oluyorsunuz? Onlar bu ülkeye güç mü veriyorlar? Onlar bu sorunları çözüyorlar mı? O yüzden bundan sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nden ezbere bir muhalefet bekleyenler, iktidar ne zaman isterse iktidara destek bekleyenler hiç beklemesinler. Biz bu ülkede haklıyı, mazlumu, mağduru, şehit ailesinin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Ezbere bir siyasetle iktidarlarını sürdürenler bundan sonra otursunlar kendi durumlarını düşünsünler. Cumhuriyet Halk Partisi'nin tavrı nettir, durumu nettir.

ÖMER ÇELİK'İN AÇIKLAMALARINA YANIT

(Ömer Çelik'in açıklamaları) Ömer Çelik çok kolay bir siyasete alışmış. Bugün ezberi bozulduğu için ne diyeceğini şaşırmış. Ömer bey, bir bizim imzaladığımız bildiriye bak, bir senin grubunun imzaladığı bildiriye bak. Eğer terörün karşısında dimdik durmaksa bizim bildirimizde var. Senin şaşırdığın ana muhalefet olarak kolayca arkana dizilmemiş olmamız. Senin şaşırdığın bizim sorumluluğunuzu hatırlatmış olmamız. Senin şaşırdığın bizim bugün Milli Savunma Bakanı'ndan bilgi istiyor olmamız. O bilgilendirmeyi yapamayacak acziyetteyseniz benim Ömer Çelik'e söyleyecek sözüm yok. Ömer Çelik bundan sonrasını kendisi düşünsün. Cumhuriyet Halk Partisi'nin terörle mücadele konusunda en ufak bir sıkıntısı, tavizi, eksikliği olmaz. Ama terörle mücadele ederken silahlı kuvvetlere destek vermek başka bir şey; hatalarını yapan iktidarı tartışmamak başka bir şeydir. Bundan sonra öyle yağma yok."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (17)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
17 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN