Pahalı diye yiyemiyorduk, şimdi hastalıktan alamayacağız! Türkiye'ye gelen etlerde hastalık çıktı

Pahalı diye yiyemiyorduk, şimdi hastalıktan alamayacağız! Türkiye'ye gelen etlerde hastalık çıktı

Türkiye'de pahalı fiyatlardan dolayı birçok insanın erişim sağlayamadığı o yiyecekte bu defa da hastalık iddiaları ortaya atıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem’in açıklamaları duyanları endişelendirdi. İşte konuya ilişkin detaylar…

CHP Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Ukrayna’dan ülkemize getirilen karkas ette Salmonella hastalığının tespit edildiğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle de Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya tepki gösteren Adem, “Bu ihmalkarlık ve vahim olay karşısında sizi ve diğer tüm sorumluları, derhal istifaya çağırıyoruz” dedi.

yeni-proje-8.jpg

“SUÇ İŞLİYORSUNUZ” DİYEREK TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Ukrayna’dan ithal edilen karkas ette salmonella tespit edildiğini belirterek Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya etlerin Et ve Süt Kurumu’nca vatandaşa satılıp satılmadığını sordu. Adem, “Sayın Bakan, et fiyatlarını düşüreceğim diye halk sağlığı ile oynayamazsınız, halkın hastalıklı et yemesine göz yumamazsınız, suç işliyorsunuz. Bu ihmalkarlık ve vahim olay karşısında sizi ve diğer tüm sorumluları, derhal istifaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Adem, “Daha 4 gün önce uyarmıştık. Çıkarılan son kararname ile tüm ülkelerden tırnaklı canlı hayvan ithal edilmesinin ülkemize hastalık getireceğini söylemiştik. Üzerinden 3 gün geçmeden, Ukrayna’dan gelen bir tır karkas ette salmonella tespit edildi. Bu konuda acil olarak kamuoyunu bilgilendirmeniz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

yeni-proje-9-001.jpg

“GEREKLİ DENETLEMELER YAPILDI MI?”

Et ve Süt Kurumu Denizli kombinasına giden ve salmonella tespit edilen etlerin vatandaşa satılıp satılmadığını soran Adem açıklamasında Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya, “Sayın Bakan bu soruların yanıtını kamuoyu adına yanıtlanmasını talep ediyoruz, 'Ukrayna’dan ithal edilen hastalıklı etler, gümrükte gerekli riskli dönem süresine ve koşullarına uyularak bekletilmiş midir? Yoksa gerektiği kadar bekletilmeden Et ve Süt Kurumu Denizli kombinasına mı gönderilmiştir? Hastalık tespit edilene kadar Et ve Süt Kurumu Denizli kombinasına giden etlerin akıbeti ne oldu? Bu etler, Et ve Süt Kurumu mağazalarında satışa sunuldu mu? Halkımız bu etlerden satın aldı mı? Tahliller sonuçlanmadan bu etleri nasıl ülke sınırları içine sokarsınız? Halk sağlığını nasıl tehlikeye atarsınız? Bu ülkenin Tarım Bakanı olarak, ülkede hayvan hastalıklarının artmasına ve halkımızın sağlıksız et tüketmesine nasıl göz yumarsınız” diye sordu.

yeni-proje-10-001.jpg

İSTİFA ÇAĞRISINDA BULUNDU

Bakan Yumaklı’ya ve tüm sorumlulara istifa çağrısı yapan Adem şunları söyledi:

"Sayın Bakan, et fiyatlarını düşüreceğim diye halk sağlığı ile oynayamazsınız, halkın hastalıklı et yemesine göz yumamazsınız. Türk Ceza Kanunu Madde 186’ya göre açıkça suç işliyorsunuz. Bu ihmalkarlık ve vahim olay karşısında sizi ve diğer tüm sorumluları, derhal istifaya çağırıyoruz. Bu olayda sorumluluğu bulunan Bakanlığınız yöneticileri ve siz, halk sağlığını tehlikeye sokmak suçunu işliyorsunuz. Halkımızın sağlığı için bu konuda derhal adım atılmasını talep ediyoruz."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN