Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan 'İklim değişikliği' vurgusu: Afetlerin sayısı ve süresi neden arttı?

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan 'İklim değişikliği' vurgusu: Afetlerin sayısı ve süresi neden arttı?

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Şanlıurfa ve Adıyaman'da meydana gelen sel felaketine ilişkin yaptığı değerlendirmelerde 'iklim değişikliğine' vurgu yaptı. "Enerji verimliliği, bir ülkenin beka problemi" diyen Kadıoğlu, iklim değişikliğinin mevcut problemleri artırdığını belirterek "Normalde sel, dünya var olduğundan beri sürekli var olan bir olay. Kuraklık da vardı ama iklim değişikliği bunların sayısını ve süresini artırıyor" diye konuştu.

Türkiye bugün Şanlıurfa ve Adıyaman'dan gelen sel felaketi haberi ile sarsıldı. Dün akşamdan beri etkili olan sağanak yağış nedeniyle caddeler göle döndü, sel suları onlarca aracı yollarda sürükledi. Depremin ardından bölgede bu kez de sel felaketi can aldı. İki ilde meydana gelen felakette 14 kişi hayatını kaybetti. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Afet Yönetimi Anabilim Dalı Profesörü Mikdat Kadıoğlu, iklim değişikliğine vurgu yaparak "Enerji verimliliği, bir ülkenin beka problemi, büyük bir ekonomik problemi. İklim değişikliği, bizim mevcut problemlerimizi artırıyor. Normalde sel, dünya var olduğundan beri sürekli var olan bir olay. Kuraklık da vardı ama iklim değişikliği bunların sayısını ve süresini artırıyor" dedi.

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) tarafından Türkiye genelinde düzenlenen Anadolu Buluşmaları'nın 29'uncusu Edirne'de gerçekleştirildi. Toplantıya, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Toplantıda; VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar enerji verimliliği hakkında konuşmalar yaptı.

"ENERJİ VERİMLİLİĞİ, BİR ÜLKENİN BEKA PROBLEMİ"

Toplantıya video konferansla katılan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, "Enerji verimliliği, bir ülkenin beka problemi, büyük bir ekonomik problemi. İklim değişikliği, bizim mevcut problemlerimizi de arttırıyor. Yani normalde sel dünya var olduğundan beri sürekli var olan bir olay, kuraklık da vardı. Ama iklim değişikliği bunların sayısını ve süresini arttırıyor. İklim değişikliğiyle ne kadar mücadele edersek, bu afetlerle de mücadele etmiş oluyoruz. İklim değişikliğiyle mücadele etmek istiyorsanız, afetlerle mücadele etmek istiyorsanız sonuçta kullandığınız fosil yakıtlara dikkat etmek zorundasınız" dedi.

"KABİLİYETLER GÖÇ EDİYOR, TECRÜBE GÖÇ EDİYOR"

Emre Alkin, Kahramanmaraş merkezli depremlerle bölgeden batıya büyük göçün yaşandığına dikkat çekerek, "Bölgeden göçler başladı ne yazık ki. Bundan dolayı batıdan doğuya doğru bankacılık faaliyetleri düşüşe geçecek. Bunun yanında sadece insanlar göç etmiyor. Kabiliyetler göç ediyor, tecrübe göç ediyor, iş insanlığı, yatırımcılık göç ediyor. O nedenle batı ile doğu arasında maalesef ülkenin gelir dağılımı uçurumu daha da büyüyebilir. Bunu GAP projesinde olduğu gibi bir entegre bölge planlamasıyla çözmek mümkün müdür diye sorarsanız, bir iktisatçı olarak cevabım, hayır" şeklinde konuştu.

"BİNA İNŞA EDİLİRKEN MUTLAKA İLGİLİ YÖNETMELİKLERE GÖRE İNŞA EDİLMELİ"

VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz da yapı statiğinde ısı yalıtımına önemli katkısı olduğunu aktararak, "Bir bina inşa edilirken mutlaka ilgili yönetmeliklere göre inşa edilmeli. Statik anlamda doğru bir bina dizayn ederken, bu binayı özellikle doğru ürünlerle dış kabuktan yalıtırsak binada yaşayan insanlar termal konfora ulaşıyor. İçeride oluşan sağlıklı ısı dağılımı, yapıda oluşan nem birikintilerinin dış ortama suya dönüşmeden buhar formunda atılmasını sağlıyor. Hem içeride nem, rutubet ve küf birikimleri yaşamıyoruz, hem de rutubetin birikmesi sonucu kolon ve kirişlerde oluşabilecek korozyonun önüne geçmiş oluyoruz. Yapısal anlamda donatıların incelmesi engelleniyor" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN