RTÜK haberler ve gündüz kuşağı programları için düğmeye bastı! Türk televizyonlarında ilk kez uygulanacak

RTÜK haberler ve gündüz kuşağı programları için düğmeye bastı! Türk televizyonlarında ilk kez uygulanacak

Son zamanlarda televizyonun en çok tartışılan konularından biri olan gündüz kuşağı programları için RTÜK düğmeye bastı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, gündüz kuşağı programlarına ilişkin yaptığı açıklamalarda önemli noktalara değindi. İşte konuya ilişkin detaylar…

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Konuşmaları’nın sezon finaline katılan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, söz konusu bu programda önemli açıklamalar yaptı. Özellikle gündüz kuşağı programlarına değinen Şahin, gündüz kuşaklarının daha eğitici ve bilinçlendirici olabileceğini aktararak yapımcıların herhangi bir önlem almaması durumunda RTÜK tarafından önlemler alınmaya başlayacağını söyledi.

yeni-proje-14.jpg

“SOSYAL MEDYA BİZİ SEVMEDİ”

RTÜK’ün sosyal medyadan aldığı tepkileri değerlendiren Ebubekir Şahin, "Sosyal medya bizi sevemedi çünkü nihayetinde ceza veren bir kuruluşuz. Ceza veren veya müeyyide uygulayan kurumlar sevilmez. Bunun da bilincindeyiz ama bir de bunun yanında yanlı olarak yayın yapan bir sistematikten geldikleri için, çok sevemediği için bizi, hep sanki hiç başka iş yapmıyor da sabah kalkıyor RTÜK Başkanı, 'Ya bugün de kime ceza vereyim, bu Kızılcık Şerbeti de fazla oldu, Kızıl Goncalar da nereden çıktı?' deyip durmadan onlara ceza verecek bir yapıda veya bu kafada olan bir zihniyet gibi gösterdiler size. Ama aslında bakacak olursanız bu yaptıklarımızın tamamını nihayetinde kanun ve yönetim çerçevesinde yapıyoruz." dedi.

yeni-proje-12.jpg

“YA KENDİLERİ GELECEKLER YA BİZ GEREĞİNİ YAPACAĞIZ”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, gündüz kuşağı programlarına ilişkin, "RTÜK olarak son raddedeyiz çünkü artık bunu kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız. Dizilerle ilgiliyse zaten gereğini yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

yeni-proje-13.jpg

“HALK SEN DAHA GÜZEL BİR ŞEY YAPARSAN ONU DA İSTER”

Çeşitli olayların yaşandığını aktaran Şahin, şöyle devam etti:

"Öyle olaylar var ki şimdi bunları anlatan programlar olsun istedik buralar ama olmuyor. Topluyoruz. Yapımcılarımız buna 2-3 ay uyuyor, daha sonra yine tabiri yerindeyse zıvanadan çıkıyor. Neden? İzlenmiyor, reyting almıyor. Bu çok enteresan bir döngü. Ben şunu demiyorum, ben buna katılmıyorum, 'Reyting almıyor, o zaman bunları yapmaya devam edelim.' Hayır. 'Halk bunu istiyor, bunu yapalım.' Hayır. Halk bunu istiyor, evet. Halk sen daha güzel bir şey yaparsan onu da ister. O bakımdan daha güzel bir şey yapana kadar devam edeceğiz."

yeni-proje-11.jpg

"RTÜK OLARAK SON RADDEDEYİZ"

Şahin, gündüz kuşağı programları ile dizilere çok ceza verdiklerini ancak yapımcıların devam ettiğini anlatarak, "Kaldırabilir miyiz? Kaldırabiliriz. Ne olacak, güç elimizde. Üç kere bunun üzerine üst üste ceza verirsin, dayanamaz kalkar. Ne olacak peki? O program YouTube'a giderse internette daha başka mecralara giderse ne yapacaksınız? Burası elimizin altında. Ver para cezasını, kapat programı. İnce bir çizgideyiz. Burada önemli olan net söylüyorum, biz görevimizi yapacağız RTÜK olarak, yapımcılar görevini yapacak ama izleyici de görevini yapacak. İzlemesin, izletmeyelim, bilinçlendirelim. Belki mecrayı değiştirmemiz lazım. Ne yapmamız lazım? Gençlere hitap eden birçok yapımcı var. Ama şunu söyleyeyim RTÜK olarak son raddedeyiz. Gündüz kuşağı programlarıyla ilgili buradayız çünkü artık bunu kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız. Dizilerle ilgiliyse zaten gereğini yapıyoruz" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN