Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında karara itiraz

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında karara itiraz

2022'de öldürülen Şafak Mahmutyazıcıoğlu davasıyla ilgili karar çıkmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf dilekçesi sundu. Fazla ceza tayin edildiğinin ifade edildiği dilekçede Ali ve Kadir Yasak'ın "Haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi gerekirken haksız tahrik indirimi yapılmayarak fazla ceza tayin edildiği kaydedildi.

Beşiktaş eski yöneticisi ve sunucu-oyuncu Ece Erken’in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesi ile ilgili Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada geçtiğimiz günlerde karar açıklanmıştı.

Kararı yerinde bulmayan Cumhuriyet Savcısı Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf dilekçesi sundu.

Söz konusu dilekçede sanıklar Ali ve Kadir Yasak'ın "Haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi gerekirken haksız tahrik indirimi yapılmayarak fazla ceza tayin edildiği kaydedildi.

Cumhuriyet Savcısı sunduğu dilekçesinde, sanıklar Seccad Yeşil ve Serkan Dakman’ın da "Haksız tahrik altında kasten öldürmeye yardım etme" suçundan cezalandırılmaları gerekirken "kasten öldürme" suçundan mahkûmiyet kararı verildiğini ve haklarında haksız tahrik indiriminin uygulanmadığını ifade etti.

Sanık isimler Ali Yasak, Seccad Yeşil, Serkan Dakman, Abdülkadir Kara hakkında olay esnasında Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun yanında bulunan Murat Bilmez'e yönelik yaralama suçuna iştirak ettikleri iddiası ile kamu davası açılmış ise de, bu yönde cezalandırılmalarına yeterli delil bulunmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi gerektiği ancak sanıklar hakkında "kasten yaralama" suçundan mahkumiyet kararı verildiği kaydedildi.

'USULLERE VE YASALARA AYKIRI'

Sanıklar Kadir Yasak ve Seccad Yeşil hakkında yağma suçundan kamu davası açılmış ise de, sanıkların atılı suçu işledikleri sabit olmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi gerekirken her iki sanık hakkında "nitelikli yağma" suçundan cezalandırılmalarının usul ve yasaya aykırı olduğu belirtildi.

Tüm bunlarla birlikte, Ali Yasak ve Abdulkadir Kara hakkında "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan kamu davası açılmış ise de, suçun unsurlarının bulunamadığı anlaşıldığından ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi gerekirken her iki sanık hakkında "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan cezalandırılmalarına karar verilmesinin de usul ve yasaya aykırı olduğu dilekçede bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN