Sezay'ın katili 3 yıldır aramızda! 'Artık dava açılsın'

Gaziantep’te evinin balkonundan 'düşerek' yaşamını yitiren Sezay Koçak'ın şüpheli ölümüne ilişkin 3 yıldır dava açılmadı. Tırnağındaki DNA örneği soruşturulmadığına, telefon kayıtları incelenmediğine ve tanıkların ifadelerinin alınmadığına dikkat çeken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ''Sezay için adalet! Artık dava açılsın'' çağrısında bulundu.

Özel bir şirkette genel müdür yardımcısı olarak çalışan Sezay Koçak Özahi, 3 Eylül 2020 tarihinde evinin balkonundan 'düşerek' şüpheli şekilde yaşamını yitirmişti. Koçak’ın ölümü esnasında evde bulunan eşi Ali Ö., yakınları Didem Ö. ve Emrah Ö. hakkında “kasten öldürme” ile “intihara yönlendirme”, Sakine P. hakkında ise “suç delillerini yok etme” suçlamasıyla başlatılan soruşturmada 5 ay önce “kovuşturmaya yer olmadığı” yönünde karar verildi.

SAVCILIK 'İNTİHAR' DEMİŞTİ

Şüpheliler hakkında 8 Kasım 2021 tarihinde verilen takipsizlik kararında, Koçak’ın intihar etmesi için kendisini yönlendiren, teşvik eden kimsenin olmadığı belirtilerek, yaşadığı psikolojik buhran sonucu kendi iradesi ile balkona çıkarak kendisini boşluğa bırakması sonucu hayatını kaybettiği kaydedildi.

Koçak ailesinin takipsizlik kararına yaptığı itirazı değerlendiren Gaziantep 4. Sulh Ceza Hakimliği, takipsizlik kararını kaldırarak soruşturmanın genişletilerek yürütülmesini istedi.

Şüpheli Sakine P. hakkında verilen takipsizlik kararının usule uygun olması nedeniyle yapılan itirazı reddeden mahkeme, Koçak’ın eşi Ali Ö. ve yakınları Didem Ö. ile Emrah Ö. hakkında verilen takipsizlik kararını ise bozdu.

"ŞÜPHELİLERDEN ÖRNEK ALINMADI"

Koçak ailesinin soruşturmanın eksik yürütüldüğü, bir kısım delillerin toplanmadığı iddiasına yer verilen mahkemenin kararında, “Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nin 03.02.2021 tarihli raporunda Sezay Özahi’nin sol el tırnağından elde edilen karışık DNA profilinde minör yoğunlukta farklı şahıs açısından gönderilmesi halinde değerlendirilebilecek nitelikte ‘Otozomal-STR DNA tiplemeleri’ tespit edildiğinin bildirilmesine karşın şüphelilerden örnek alınmadığı ve karşılaştırma yapılmadığı, maktulenin cep telefonunun incelenmesi için bilirkişiye tevdi edildiği 23.11.2020 tarihli bilirkişi raporunda ‘Cihazın ve SİM kart kilidinin PİN korumalı’ olduğu tespit edildiğinden incelenemeden vazgeçildiği bildirilmesine karşın maktulenin yakınları aracılığıyla kilit açılmasının veyahut teknik bilirkişi aracılığı ile kilidin pasif hale getirilmesinin sağlanmadığı” ifadelerine yer verildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, Gaziantep'te Sezay Koçak'ın şüpheli ölümünün gerçekleştiği balkonun altında Sezay’ın ailesi, avukatı ve Gaziantep Demokratik Kadın Platformu ile dün eylem yaptı.

Eşinin intihar ettiğini öne sürdüğü Sezay Koçak’ın ailesi 3 yıldır kızlarının şüpheli ölümün aydınlatılması için mücadele ederken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, Sezay için adalet çağrısında bulundu:

''Sezay 3 yıl önce bu balkondan şüpheli şekilde düşerek öldüğünden beri dava açılmadı.

▪️Tırnağındaki DNA örneği soruşturulmadı.
▪️Telefon kayıtları incelenmedi.
▪️Tanıkların ifadeleri alınmadı.

Gaziantep'te Sezay'ın düştüğü balkonun altındaydık. Sezay için adalet!''

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN