SGK önemli açıklamalarda bulundu! Yıpranma hakkı uygulanacak! Erken emekli olacak meslekler belli oldu!

SGK önemli açıklamalarda bulundu! Yıpranma hakkı uygulanacak! Erken emekli olacak meslekler belli oldu!

Emekli olmak için gün sayan vatandaşlar EYT hakkındaki son açıklamaları yakından takip ediyor. Aralık ayında mecliste yer alacak olan EYT çalışmaları kapsamında emeklilik hakkı bulunan meslekler güncellendi. İşte yıpranma payı bulunan meslekler…

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar emeklilik için alınan son kararlar da yakından takip ediyor. Aralık ayında mecliste yer alacak olan yasa kapsamında emekli olma hakkı bulunan meslekler listelendi. Belirlenen listede yer alan mesleklerin erken emekli olma hakkı bulunuyor. Yıpranma payı göz önüne alınarak yapılan listede yer alan meslekler merak ediliyor. Bu mesleklerden birinde çalışan kişiler 43 yaşından önce emekli olabiliyor. İşte yıpranma payı bulunan meslekler…

ERKEN EMEKLİ OLACAK MESLEKLER BELLİ OLDU

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı mesleklerin erken emeklilik hakkı bulunduğunu ifade etti. Bu kapsamda yapılan çalışmalar doğrultusunda yıpranma hakkı bulunan meslekler listelendi. Yıpranma hakkı olarak bilinen fiili hizmet süresi zammına ilişkin önemli adımlar atıldı. Yıpranma hakkından yararlanacak meslekler 45'e yükseldi. Röntgen teknisyeni, ağız-diş radyoloji uzmanı, cezaevinde çalışan memurlar, ihtiyat pilotları listeye eklenen meslekler arasında yer aldı. Bununla birlikte kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, civa üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar kişilerde erken emekli olabilecekler. Erken emeklilik hakkı bulunan meslek listesi güncellenirken yeni listede yer alan mesleklerin sayısı 45’e yükseldi.

Bu kapsamda yıpranma payı bulunan meslekleri açıklayan Sosyal Güvenlik Kurumu yıpranma payı hakkında bir genelge yayınladı.

yıpranma payı bulunan meslekler

43 YAŞINDA EMEKLİ OLABİLECEKLER

Madende çalışan işçiler 55 yaşında emekli olurken yaş sınırlaması 50'ye indirildi. İzinde geçirdikleri süre ve tatillerde bu yıpranma payı içerisinde yer alacak.Madenlerde çalışan işçiler 43 yaşında emekli olabilecek. Geçtiğimiz yıl yayınlanan kararname doğrultusunda ceza ve infaz kurumu personeli ve sağlık personellerine de yıpranma hakkı verildi. Cezaevinde çalışan kişilere verilen 90 günlük yıpranma hakkı kapsamında cezaevi müdürü, infaz ve koruma baş memuru, hükümlü-tutuklularla irtibat içindeki diğer görevliler de yıpranma hakkından yararlanacak.

Arama hakkı Ağustos 2017’den sonraki çalışmalar için geçerli olacak. SGK Genelgesi kapsamında emekli aylığı alanlar dışındaki “ihtiyat pilotları” da yıpranma hakkı verilen meslekler içerisinde yer alacak. Röntgen teknisyenleri, ağız, diş, çene radyolojisi uzmanlarına da 90 gün yıpranma hakkı tanındı. Yıpranma payı bulunan meslekler şu şekildedir:

Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90-180 gün

Madenlerin yer altında çalışanları 180 gün

TSK’da görevli subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erler 90 gün

Basın Kartı Yönetmeliği’ne göre çalışan gazeteciler 90 gün

Emniyet ve MİT mensupları 90 gün

Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar 90 gün

Radyoaktif ve doğal, yapay radyoaktif maddeler 90 gün

Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün

Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60-90 gün

Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün

Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN