SGK uyardı! O harfler sizde de varsa aman dikkat! Emeklilikler iptal edilebilir... Hemen kontrol edin

SGK uyardı! O harfler sizde de varsa aman dikkat! Emeklilikler iptal edilebilir... Hemen kontrol edin

SGK hizmet dökümünde belirli harfler bulunanların dikkat etmesi gerektiği belirtildi. Tüm sigortalı çalışanları ilgilendiren açıklama doğrultusunda SGK hizmet dökümünde bu harfleri bulunduran kişileri emekliliği yanabilir. İşte konu hakkındaki tüm detaylar…

Çalışanları ve emeklileri SGK tarafından uyarı yapıldı. Çalışanların hizmet dökümünü kontrol edilmesi gerektiğini belirten SGK emekliliklerinin yana bileceğini söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumu şirketlerin sigorta verilerini incelemeye devam ediyor. E-devlet hizmet dökümünde Ş, S, K harfleri bulunan vatandaşlara kötü haber verildi. Önlem almayan kişilerin maaş kesintisi yaşayabileceği söylenirken emekliliklerinin iptal edilebileceği de belirtildi. İşte konu hakkındaki tüm detaylar…

EMEKLİLİKLERİ İPTAL EDİLEBİLİR

SGK işyerlerinin sigorta primlerinde yolsuzluk yapılmasının önüne geçmek için denetlemeleri başlattı. Yolsuzluk yaptı tespit edilen işyerleri için yeni kararlar alınırken çalışanlarda bu karardan etkilenecek. SGK hizmet dökümünde Ş, S, K harfleri bulunan kişilerin maaş kesintisi yaşayabileceği belirtilirken emekliliklerinde de problemler görülebileceği aktarıldı.

HİZMET DÖKÜMÜ'NDEKİ HARFLERE DİKKAT EDİN

SGK hizmet dökümünde Ş, S, K harfleri yer alan vatandaşların avukata başvurması gerektiği belirtildi.Bu harflerin ne anlama geldiği de en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Ş harfi şirkete şüpheli olduğu anlamına gelmektedir. Bu harfin bulunduğu şirkette denetim yapılmaktadır. Şirket de sahte sigortalı çalışanların bulunmaması durumunda ise harf kaldırılır. S harfi ise sahte iş yeri anlamına gelmektedir. Şirket artık suçlu konumunda yer almaktadır. Burada denetlemeler yapılırken sahte sigortalılarda tespit edilmektedir. Bu kişiler hakkında daha sonra işlem başlatılır. K harfi ise kontrollü anlamına gelmektedir. Şirketin denetim altında olduğunu belirten bir ifade olarak karşımıza çıkıyor. Denetlemenin ne kadar süreceği belli olmadığı için çalışanlar bu süre içerisinde emekli olabilmektedir. Ancak sahte olduğu tespit edilirse haklarında işlem başlatılarak emeklilik süreci iptal edilir.

SGK uyardu

DUYURUDA YER ALAN AYRINTILAR

SGK tarafından yapılan açıklama doğrultusunda konu hakkındaki detaylar paylaşıldı. Yapılan duyuruda yer alan ifadeler şu şekildedir:

1) Sahte işyeri; tabela işyeri olarak da adlandırılan gerçekte hiçbir ticari ve mesleki faaliyeti olmadığı ve somut bir varlığı bulunmadığı halde, işyeri dosyasından sahte sigortalılık bildirimi yapmak amacıyla, çoğu kez gerçekte var olmayan adresler beyan edilerek (boş arazi, boş dükkan vb.) sadece sahte sigortalı bildirmek amacıyla işyeri dosyası tescil edilen yerlerdir.

 İşyeri veya sigortalı çalışanın sahte olduğunun tespit edilmesi durumunda:

Ödenen sigorta primleri ve idari ceza tutarları irat kaydedilir, alınan teşvik ve destekler de gecikme cezası ve zammı ile geri alınır.

Sahte sigortalı olduğu tespit edilen kişileri aylıkları ve ödenmiş olan gelirler gecikme cezası ve zammı ile geri alınır.

Sahte sigortalı olduğu tespit edilen kişileri geçici iş göremezlik ve emzirme ödenekleri ile birlikte kullanmış oldukları iyileştirme vasıtasıyla ortez ve protez giderleri de gecikme cezası ve zammı ile geri alınır.

Asgari işçilik hesaplaması yapılmış ve ilişiksizlik belgesi düzenlenmiş sahte işyerlerinde, ilişiksizlik belgesinin verildiği tarihten sonra o işyerinde sahte sigortalılık nedeniyle hizmet iptali olması durumunda, ödenen ücretler gelir kaydedildiğinden dolayı asgari işçilik hesabı yeniden yapılır.

Sahte tescili bulunan iş yerinden alt işvereni olması durumunda ise işveren de sahte işveren olarak kayıt altına alınır.

Yapılan sahte hizmetler doğrultusunda sağlık hizmetleri ve diğer haklardan, ödeneklerden yararlanılması ile gelir veya aylık bağlatılması nedenleriyle SGK’nın yanlış işlem ve ödeme yapmasına sebebiyet veren ve bu suretle adına borç tahakkuk ettirilen ve/veya borç tahakkuk ettirilmesine neden olan kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

“Sahte İşyeri” olarak tanımlanmış olan işyerlerinin, işverenlerinin, gerçek kişi olması halinde TC Kimlik Numarası (TCKN), tüzel kişi olması halinde Vergi Kimlik Numarası (VKN) ile tüzel kişiliği oluşturan ortakların TCKN/VKN anahtar olarak kullanılmak suretiyle bu kişiler adına aynı veya farklı sosyal güvenlik merkezlerinde tescil edilmiş/edilecek diğer işyerleri ile bu gerçek veya tüzel kişilerin ortak/üst düzey yönetici olduğu/olacağı diğer işyerleri, “Şüpheli İşyeri” olarak tanımlanır ve bu işyerlerinde inceleme yapılır.

Gerçek ve eylemli çalışanların yer aldığı gerçek işyerlerinden bildirim yapılması durumunda aynı aylarda sahte sigortalı olduğu bildirilen kişilerin tespit edilmesi durumunda işyeri sahte olarak değerlendirilmeden sigortalı sahte sayılmak üzere hizmetleri iptal edilecek.

2) SGK’nın kendi kriterlerine göre sahte olma potansiyeli yüksek olduğu tespit edilen işyerlerine “Kontrollü İşyeri” tanımlaması yapılacaktır. Kontrollü işyeri olarak tanımlanan işyerleri ile ilgili olarak;

Kontrollü işyeri olarak tanımlanan işyerlerinde e-beyanname üzerinden muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile sigortalıların prim esas kazanç ve hizmet bilgilerinin beyanla izin verilmeyecek.

Kontrollü kodu verilen işyerleri içinde sahte olup olmadığı tespiti yapılarak denetime sevk edilip incelemeye tabi tutulacaklar.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN