Sıcaklık rekoru kıran 2023'ten sonra meteoroloji duyurdu: Yeni yılın ilk ayında da soğuğa hasret kalacağız

Sıcaklık rekoru kıran 2023'ten sonra meteoroloji duyurdu: Yeni yılın ilk ayında da soğuğa hasret kalacağız

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcaklık rekorları kıran 2023 yılından sonra yeni yılın ilk ayına ilişkin hava durumu verilerini paylaştı. Verilere göre, 2024 yılının ocak ayında hava sıcaklığının iç kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 3 derece, diğer bölgelerde ise 1 ila 2 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Yağışların ise bazı bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde bazı bölgelerde mevsim normallerinde gerçekleşeceği kaydedildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, mevsim normallerinin 3,2 santigrat derece üzerinde seyreden son 53 yılın en sıcak kasım ayından sonra yeni yılın ilk ayına ilişkin verileri paylaştı.

Aralık ayı sıcaklık ortalamasının da yüksek çıkması beklenirken, yeni yılın ilk ayında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi öngörülüyor.

YENİ YILIN İLK AYINDA SICAKLIKLAR NORMALİN ÜZERİNDE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, ocak ayının ilk haftasında hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ülke genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olması tahmin ediliyor.

İkinci hafta hava sıcaklığının, İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi'nin iç kesimleri, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde mevsim normallerinin 3 ila 6 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Yağışların bu dönemde Marmara Bölgesi'nin batısı, Ege Bölgesi'nin kuzeyi, Batı Karadeniz kıyıları, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeydoğusunda mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği öngörülüyor.

8410292.jpg

Üçüncü hafta hava sıcaklığının İç Anadolu Bölgesi'nin doğusu, Doğu Anadolu Bölgesi'nin batısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde mevsim normallerinin yine 3 ila 6 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Yağışların da yurt genelinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Yılın ilk ayının son haftasında sıcaklığının, Trakya ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneydoğusunda mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Yağışların, Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyılarında mevsim normalleri üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği öngörülüyor.

YAĞIŞLAR YÜKSEK

Ocak ayı genelinde hava sıcaklığının iç kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 3 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 1 ila 2 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Yağışların Doğu Karadeniz kıyıları, Marmara'nın güneybatısı, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güney kesimleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN