Sivas'tan dünyaya ilaç oluyor! Bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara etkisi kanıtlandı: Pazarda yok satıyor

Sivas'tan dünyaya ilaç oluyor! Bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara etkisi kanıtlandı: Pazarda yok satıyor

Türkiye’nin topraklarında yetişen bazı endemik bitkiler Sivas’tan dünyaya ilaç oluyor. Yapılan çalışmalar sonucunda şifa deposu olan bitkilerin bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara etkisi kanıtlandı. İşte detaylar…

Sivas ve çevresinde yetişen endemik bitikler, yapılan çalışmalar sonucunda bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara karşı şifa olacak.

Sivas’ta yetişen endemik bitkiler son yıllarda uluslararası düzeyde oldukça ilgi görmeye başladı. Bu bitkilerle ilgili yürütülen araştırmalar, Sivas’ın topraklarında yetişen endemik bitkilerin hayvanlar ve özellikle sivrisineklerden bulaşan ölümcül hastalıklara karşı etki gösterdiğini ortaya koydu.

sivas.jpg

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Yabaş İspanya La Laguna Üniversitesi ile ortak çalışma yürüterek Sivas’ın endemik bitkilerinin özellikle sivrisineklerden bulaşan ölümcül bulaşıcı hastalıklar üzerinde son derece etkili olduğunu ortaya koyduklarını söyledi.

sivas-1.jpg

“BİRÇOK BULAŞICI HASTALIĞA AYNI ANDA ETKİNLİK GÖSTERİYOR”

Sivas’ta yetişen endemik bitkilerin bulaşıcı hastalıklara şifa olacak bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Yabaş, "Biz İspanya Tenerife'de bulunan ve dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında yer alan La Laguna Üniversitesi ile bir iş birliği yaptık. Prof. Dr. Jacob Lorenzo-Morales ve ekibiyle bir çalışma yürüttük. Bu ekip özellikle sivrisineklerden bulaşan ölümcül bulaşıcı hastalıklar üzerine dünya üzerinde çeşitli çalışmalar yapıyor. Biz de buradaki laboratuvarımızda içeriğini saflaştırdığımız Sivas'ın endemik bitkilerinden, türkülere konu olmuş madımağın da içinde bulunduğu endemik bitkilerin analizlerini yaptırdık. Tabii bunlardan önce bir literatür araştırması yaptık ve bunların etkili olabileceğini düşündük.

sivas-2.jpg

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Esra Uçar Sözmen ile birlikte biz bu bitkilerin etken maddelerini farklı tekniklerle saflaştırarak analizlerini gerçekleştirdik. Ardından diğer ilgili ekip tarafından da bu etken maddelerin aktiviteleri incelendi. Birçoğunun etkin sonuç gösterdiği ve pek çok bulaşıcı hastalığa aynı anda etkinlik gösterdiğini gözlemledik. Bu çalışmalarımızın bir kısmını uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmak üzere yayına hazırladık, şu an yayın aşamasında. Bazıları içinde patent başvurusu yapmayı düşünüyoruz.

sivas-3.jpg

Özellikle hayvanlardan bulaşan ölümcül bulaşıcı hastalıkların bu tür bitkiler üzerinde denendiği ilk çalışma olduğunu söyleyebilirim. Bu anlamda da özgün ve umut vaat eden bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN