Size de dedenizden miras kalmış olabilir! Hemen kontrol ediniz! Miras sorgulama ekranı

Size de dedenizden miras kalmış olabilir! Hemen kontrol ediniz! Miras sorgulama ekranı

Üzerinizde miras olup olmadığını öğrenmek artık çok basit. Miras tartışmaları sık sık gündeme gelirken üzerinizde miras olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Size de dedenizden miras kalmış olabilir. İşte miras sorgulama yöntemleri…

Günlük hayatta en çok tartışılan konular arasında miras yer alırken üzerinizde miras olup olmadığını öğrenmek için uygulayabileceğiniz yöntemi sizlerle paylaşıyoruz. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü kapsamında yapılan sorgulama işlemleri için detayları açıkladık. İşte miras sorgulama yöntemleri…

ÜZERİMDE MİRAS VAR MI?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü kapsamında yapılan miras sorgulama işlemleri için detaylar belli oldu. Miras olup olmadığını öğrenmek için webtapu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden sorgulama işlemleri yapılıyor. İnternet aracılığıyla yapılacak sorgulama işlemleri kapsamında T.C kimlik numaranız ile bireysel giriş işlemlerini yapabilirsiniz.

tapu-1.jpg
Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden de WebTapu adresine giriş yapabilirsiniz. Internet tarayıcısına giris.turkiye.gov.tr yazmanızın ardından sayfada bulunan e-devlet sekmesine tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.


Sisteme giriş işlemlerinin tamamlanması ile birlikte kurumlar bölümünü seçerek Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünü seçmeniz gerekiyor.

Sayfada karşınıza çıkan “Kimlik Doğrulama Hizmetleri” başlığı altındaki “Web Tapu İşlemleri”ne tıklamanız gerekiyor. Bu işlemin ardından WebTapu sayfasına ulaşmış olacaksınız. Sayfanın sol üst köşesinde bulunan “Taşınmaz İşlemleri” başlığına tıklayınız.

MİRAS SORGULAMA İŞLEMLERİ

Buradan da “Mirasçısı Olduğum Taşınmazlar” bölümünü seçmeniz gerekiyor.
Daha sonra “Miras Kalan Taşınmazları Ara” menüsü karşınıza çıkacak. Burada ise belge türüne göre farklı sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Elinizde mahkeme tarafından verilen veraset ilamı olması durumunda “Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgulama” işlemini seçebilirsiniz.

konut-fiyat.jpg
Elinizde noter tarafından düzenlenen veraset ilamı olması durumunda ise “Noterler Birliği Veraset İlamı ile Sorgula” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Bunlardan hiçbirinin elinizde olmaması durumunda bir üst soyunuz olan anne ve babanızın ya da vefat etmiş eşinizin adına kayıtlı taşınmazların listesini görüntüleyebilirsiniz. “NVİ Bilgilerimle Sorgula” bölümünü seçerek belge türüne göre sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
“Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgula” bölümünde ve “NVİ Bilgilerimle Sorgula” kısımlarından yapılacak olan sorgulama işlemleri kapsamında “Miras bırakan T.C. Kimlik Numarası”nın bulunması gerekiyor. “Noterler Birliği Veraset İlamı ile Sorgula” işlemleri kapsamında ise belgeye yönelik bilgiler istenmektedir. Istenen bölüm üzerinden bilgilerin girilmesi ile birlikte son mirasçı olduğunuz taşınmazların listesi ekrana yansıyacak.

tapuda-vergi-muafiyeti.jpg
“NVİ Bilgilerimle Sorgula” Yöntemi ile miras arayan vatandaşların anne ve babasının yanı sıra vefat eden eşinin de kayıtlı taşınmazları görüntülenir. NVİ Bilgileriniz ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Bilgilerinizdir. Bu kapsamda üzerinizde miras olup olmadığını öğrenmek için WebTapu adresinden yararlanabilirsiniz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN