Davutoğlu ve Karamollaoğlu'ndan Yargıtay'ın suç duyurusu kararına tepki

Gelecek ve Saadet Partisi grubu Yargıtay'ın AYM üyelerine suç duyurusunda bulunmalarına tepki göstererek "AYM üyelerinin yanındayız" mesajı verdi. Karamollaoğlu, "AYM üyelerinin itham edilmesi kabul edilemez. Bu iş çok ileri noktalara kadar götürülebilir. Çözüm hukukta aranmalı" ifadelerini kullandı. Davutoğlu ise 2017'den bu yana iktidar üzerinden devlete sızarak otoriter bir yönetimi kalıcı kılmak isteyen bir grubun olduğunu söyleyerek "Türkiye'yi şu an anayasasızlaştırmak istiyorlar" dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 14 Mayıs seçimlerinde Hatay'dan TİP vekili seçilen Can Atalay'ın tahliye edilmesi yönünde kararını açıklamıştı. Ancak AYM kararı Yargıtay tarafından tanınmamıştı. Yargıtay bir ilke daha imzasını atarak Can Atalay hakkında ihlal kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Başta muhalefet olmak üzere pek çok kesimin tepkisini çeken karar için ortak söylem "Anayasal düzene karşı kalkışma girişimi" oldu. Hukuk dünyasını da sarsan suç duyurusu için hukukçular ise "hiçbir şekilde kabul edilebilir olmadığına" vurgu yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da tarihte görülmemiş bu olay için TBMM'de ortak açıklama yaptı.

Karamolllaoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şekilde:

AYM üyelerinin itham edilmesi kabul edilemez. Bundan dolayı üzüntü duyuyoruz ve atılması gereken adımların ciddi adımlar olmasını bekliyoruz. Bu yanlışlıkların düzeltilmesini bekliyoruz. Bu iş çok ileri noktalara kadar götürülebilir. Çözüm hukukta aranmalı.

'HUKUK DÜZENİNE DARBE VAR'

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Dün akşamki kararın esasından çok usulüne bakmak gerek. Can Atalay konusunda tavrımız belli. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez oluyor. Devlet ve hukuk düzenimize yapılan bir darbe var. Anayasa mahkemesi kararının bağlayıcı olduğuna dair kesin hüküm var.

Şu ana kadar demokrasi tarihimizde anayasa kararının tartışıldığını gördünüz mü? Bunun yapılma sebebi yargı bağımsızlığını tümüyle ortadan kaldırmak. Siz bireysel başvuruyu AYM'ye yaparsınız karar da çıkar ama Yargıtay'da bir daire bütün hukuk sistemi by pass eder ve yok sayar.

'AYM ÜYELERİNİN YANINDAYIZ'

Bizim grup olarak tutumuz çok açıktır. Hukuk düzenine yapılan müdahaleye gerekli her yolu deneyerek hukuk kurallarını korumaya kararlıyız. Demokrasimizin geleceği buna bağlı.

Birincisi AYM üyeleri... asla kendilerini yalnız hissetmesinler. Tam yetki onlara aittir. Yapılmak istenen terör estirmek. Hukuk devletine meydan okuyan bir karardır suç duyurusu... AYM kararlarına herkes saygı göstermek zorundadır.

AK Parti yöneticileri ve kitlesine seslenmek istiyorum: İktidarda bulunanlar maalesef vahim bir hata yapıyorlar. AK Parti kitlelerinin getirdiği iktidar üzerinden birileri devlete sızarak otoriter bir yönetimi kalıcı kılmaya çalışıyor. Bütün AK Partililere sesleniyorum. Bugün uygulanan baskı 2008'de uygulansaydı AK Parti kapatılırdı.

Bugünden başlayarak meclisteki ana gündem budur. Milletvekillerimiz konuyu gündemde tutacak. Açık bir şekilde görevini kötüye kullanan Yargıtay üyelerinin bu tutumunu değiştirmesini bekliyoruz.

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan iki lider CHP lideri Özgü Özel'in vatandaşları "Halkı, bu kalkışmayı da bastırmaya davet ediyoruz" sözleriyle sokağa çağırmasına ilişkin şunları söyledi:

CHP'NİN SOKAKTA EYLEM ÇAĞRISI

Karamollaoğlu: Sokakta eylem demek iktidara ihtardır. Yeri geldiğinde yapılabilir. Toplum da bu konuda bizim kadar hassas demektir. Bunu garipsemem.

Davutoğlu: Öncelik AK Parti'ye seslendik. Bu konuyu mecliste çözebiliriz. Külliyeye sızmış birilerinin Türkiye'yi götürmek istediği bu felaketin önüne geçecek şekilde giderlerse bu sorun çözülür. Hukuk ve devlet düzeni sarsılıyor.

Ümit ederiz ki ona gerek kalmaz. Mecliste bu sorunu çözeriz. Çözülmezse anayasal çerçevede eylemi yaparız.

'ŞU AN YAŞANAN ANAYASASIZLAŞTIRMA'

"AK Parti kitlelerinin getirdiği iktidar üzerinden birileri devlete sızarak otoriter bir yönetimi kalıcı kılmaya çalışıyor" sözlerine ilişkin sorulan "Grubun kim olduğuna" dair soruya yanıt veren Davutoğlu şu açıklamayı yaptı:

2017 referandumundan bu yana yapılan açıklamaları takip ederseniz bazılarının ta 70'li yıllardan beri süregiden arkaik düşüncelerle Türkiye'deki otoriterleşme çabalarında yer almaya çalıştıklarını görürsünüz. Demokratik teammüller varken kendisinden menkul yetkilerle milli ve gayrimilli tanımlama yetkisini sana kim verdi. Sen memursun otur oturduğun yerde. Türkiye Cumhuriyeti sahipsiz değil. Bir kişiyi kastetmiyorum. Bulunduğu makam sanki yorum yapma yetkisi olan bazı kişiler var.

Bu mesele Erdoğan meselesi AK Parti meselesi değil. Adım adım otoriterliğe götürüyorlar. Fiilen anayasızlaştırma yaşanıyor. Türkiye'de şu an yaşanan anayasasızlaştırma.

Türkiye'yi şu an anayasasızlaştırmak isteyen bir grup var. Bunlar AK Parti'yi de esir almak istiyorlar.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN