Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin sürekli krize girmesi doğru değil

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Turgut Özal Anı Mekanı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Özal'ın eleştiriye açık ve devleti iyi tanıyan özellikleri olduğuna vurgu yaparak "Devleti tanımayanlar devleti sağlıklı yönetemezler" dedi. Kılıçdaroğlu, Özal'ın ülkeyi sıkıntılı süreçten kurtardığını da söyleyerek "Türkiye’nin belirli periyotlarla sürekli krize girmesi doğru değil. Kurumların güçlü olması, devlette liyakat sisteminin olması lazım" ifadelerini kaydetti.

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Turgut Özal Anı Mekanı Açılış Töreni'nde konuştu. Turgut Özal'ın eleştiriye değer veren bir devlet adamı olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu "Devletin rakamlarına ve bilgilerine de hakimdi. Devleti tanımak devleti, rakamlara hakim olmak yöneten birisi için son derece önemli. Devleti tanımayanlar devleti sağlıklı yönetemezler" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Özal'ın başbakanlığı döneminde sağlıklı kararlar alarak Türkiye'yi sıkıntılı süreçten kurtardığının da altını çizerek "Buna ihtiyacımız var. Türkiye’nin belirli periyotlarla sürekli krize girmesi doğru değil. Kurumların güçlü olması, devlette liyakat sisteminin olması lazım" dedi.

'KENDİSİNİ ELEŞTİREN DERGİYİ ÇERÇEVELETTİ'

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Rahmetli Özal'ın birden fazla özelliği vardı. Birinci özelliği devleti çok tanımasıydı. Devleti ayrı bir yere koymak siyasi partiyi ayrı bir yere koymak gibi bir özelliği vardı rahmetli Özal'ın. Rahmetli Özal eleştirilere de açık bir kişiydi. O dönemin en önemli dergilerinden olan Gırgır dergisinin, Özal'ı eleştiren kapağını çerçeveletip asmıştı. Kendisi eleştiriye değer veren birisiydi.

Rahmetli Özal gecenin geç saatlerinde bürokratları toplar onlarla uzun uzun tartışır konuşurdu. Aramızda tartışmalar da olurdu. Biz neye itiraz edersek bizi büyük bir sabırla dinlerdi. Devletin rakamlarına ve bilgilerine de hakimdi.

'DEVLETİN PARTİLEŞMEMESİ LAZIM'

Devleti tanımak devleti, rakamlara hakim olmak yöneten birisi için son derece önemli. Devleti tanımayanlar devleti sağlıklı yönetemezler. Devletin kurumlarını bilmeyenler devleti yönetemezler. Bizi sonuna kadar dinlerdi Özal.

Rahmetli Özal, başbakanlığı döneminde sağlıklı kararlar alarak Türkiye'yi sıkıntılı süreçten kurtardı.

Buna ihtiyacımız var. Türkiye’nin belirli periyotlarla sürekli krize girmesi doğru değil. Kurumların güçlü olması, devlette liyakat sisteminin olması lazım. Devletin partileşmemesi lazım. O açıdan siyasetçilere büyük görev düşüyor.

'ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL ETMEYEN ZİHNİYET DEĞİŞMELİ'

Biz şimdi Türkiye'nin içinde bulunduğu süreçten çıkması için 6 parti bir araya geldi. Öncelikli hedefimiz düşünce özgürlüğü, demokrasi. Eleştiriye tahammül etmeyen düşüncenin değişmesi lazım.

Az önce söyledim: Gırgır dergisinde kendisini en sert eleştiren kapağı başbakanlık konutuna çerçeveletip asan bir anlayışla eleştiriye asla tahammüle edemeyen bir anlayış 180 derece farklı bunların değişmesi lazım.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN