Şam'dan Ankara ile normalleşme için iki yeni şart

Şam'dan Ankara ile normalleşme için iki yeni şart

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Esad ile görüşebilirim" çıkışı sonrası Şam'dan mesajlar gelmeye başladı. İlk mesajı veren Esad, "Sözler değil pratik adımlar bekliyoruz" dedi. İkinci mesaj ise Suriye parlamentosu milletvekili ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Pierre Marjane'dan geldi. Marjane, Ankara-Şam ilişkilerinin normalleşmesinin mümkün olduğunu ancak bunun için Ankara'nın somut adımlar da atması gerektiğini savundu.

Suriye parlamentosu milletvekili ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Pierre Marjane, Ankara-Şam ilişkilerinin normalleşmesinin mümkün olduğunu ancak bunun için Ankara'nın somut adımlar da atması gerektiğini söyledi.

Marjane, "Türkiye ile bir diyalog zemini oluşabilir ancak öncelikle Türkiye terörist çeteleri finanse ederek, eğiterek Suriye topraklarını işgal ettiğini kabul etmeli. İkincisi Suriye topraklarından çekilmeye hazır olduğunu belli etmeli" dedi.

Marjane, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'ye başlattığı hava harekatına ilişkin, "Türkiye'nin son hava saldırısı Kürt ayrılıkçı milislere bir mesajdı ama aynı zamanda şehitler arasında Suriyeli siviller ve askerler var" ifadelerini kullandı. Kısa Dalga'dan Hediye Levent'e konuşan Marjane, Türkiye'nin PKK konusundaki endişelerini anladıklarını söyledi.

ADANA ANLAŞMASINA DİKKAT ÇEKTİ

Merjane, Türkiye'nin ulusal güvenlikle ilgili endişelerine dair Adana Anlaşması'nı işaret ederek, "Bu anlaşmanın düzenlendiği zamanlarda Türkiye'nin Suriye'deki Kürt varlığına dair saldırgan bir tutumu ya da korkusu yoktu. Kürtlerin büyük çoğunluğu Suriye vatandaşları. Bunların ABD tarafından silahlandırılan, eğitilen, güçlendirilen ayrılıkçı bir grubu hariç bütün Kürtleri vatana ihanet ile suçlayamayız" dedi.

'DİYALOGDA İKİNCİ AŞAMAYA GEÇMEK MÜMKÜN'

Merjane, Türkiye ve Suriye istihbaratları arasındaki görüşmeleri ise şöyle değerlendirdi:

"İki ülke istihbaratları arasındaki temas arabulucu olmadan gerçekleşiyor. Bu sebeple ikinci aşamaya yani diplomatik diyaloğa geçmek mümkün ki, buna Adana Anlaşması ve Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilme konusunda istekliliği temel olabilir."

TAKSİM PATLAMASI ÜZERİNDEN TERÖR UYARISI

Türkiye tarafından Suriye topraklarında desteklenen silahlı grupları 'terörist' olarak tanımladıklarını belirten Merjane, İstanbul-Taksim'de gerçekleşen bombalı saldırının arkasından bu gruplardan birinin çıkmasına şaşırmayacağını' söyledi.

Merjane, "Terör sınır tanımaz, Suriye'de desteklediğiniz terör sizi Türkiye'de vurabilir" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN