TCDD'den yüzde 200 zam! Resmi enflasyonun 3 katı fiyat artışı isyan ettirdi

TCDD'den yüzde 200 zam! Resmi enflasyonun 3 katı fiyat artışı isyan ettirdi

Pandeminin getirdiği ekonomik dar boğaz aşılamamışken iktidarın düşük faiz politikasındaki ısrarı; yüksek enflasyona, akaryakıt fiyatlarında ve döviz kurunda rekor artışa neden oldu. Ulaşım sektöründe artan maliyetler nedeniyle bilet fiyatlarında artışa gidildi. Resmi enflasyonun 3 katı kadar zam yapan TCDD, özellikle meslek örgütlerinin tepkisini çekti. İşte detaylar...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), kuruma bağlı kreş ve çocuk bakımevi ücretlerine fahiş zamlar yaptı.

TCDD bin 250 TL olan kreş ücretlerine yüzde 200 zam yaparak 3 bin 750 TL'ye yükseltti. TCDD'ye bağlı şirketler ile müdürlüklere gönderilen yazıyla zammın 1 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olduğu duyuruldu.

TCDD ZAMMI, ENFLASYON ORANININ ÇOK ÜZERİNDE

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir, BirGün'den Oktay Evsen'e yaptığı açıklamada, "Önceki dönem kreş ücreti bin 250 TL iken bu yıl ilgili emir gereği 3 bin 750 TL olmuştur. Ücretler yüzde 200 artarak bir anda 3 katı olmuştur. İlgi yazı gereği tüm ebeveynlere ücret artışı bildirilmiştir. TÜİK şubat ayı enflasyon verilerine göre, 2023 yılı Şubat ayında geçmiş 12 aylık ortalamalara göre yüzde 71,83 enflasyon gerçekleşmişti" dedi.

tcdd-kres-ve-gunduz-bakimevi-fiyatlari-2023.jpg

MEB ZAM ORANINI YÜZDE 65 OLARAK BELİRLEMİŞTİ

"Enflasyon karşısında eriyen ücretler ve geçim sıkıntısı çalışanları zorlamaktadır. Aile bireyleri çalışmak zorunda kalmaktadırlar" diyen Özdemir şu ifadeleri kullandı:

"Çocuklarını bırakabilecekleri kreşlere bile yapılan fahiş zamlarla çalışanlar şaşkınlık içerisinde kalmaktalar. Sendikalarımıza çözüm bulunması, zamların makul seviyeye çekilmesi taleplerini iletmekteler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Özel Eğitim Kurumlarının Ücretlerindeki fahiş fiyat artışlarını kontrol etmek ve piyasa düzenlemek amacıyla Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 6 Ocak 2023 tarih ve 32065 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştı.

Söz konusu bu değişiklikle ilgili Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer, 2023 yılındaki enflasyon beklentisinin düşük olması ve velilerin bu süreçte desteklenmesi bağlamında Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu yılki ücret artışı oranını yüzde 65 olarak belirleme kararı aldıklarını ifade etmişti."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN