Temsilciliklerden pasaport alacaklar dikkat! Ücretler değişti

Temsilciliklerden pasaport alacaklar dikkat! Ücretler değişti

Yurtdışındaki milyonlarca vatandaşımız, temsilcilikler üzerinden alınacak pasaportların ücretleri hakkında araştırma yapmaya devam ediyor. 2024 yılına girilmesiyle, vergi ve harçlarda yapılan zamlarla birlikte yurtdışında yaşayan vatandaşların pasaport için ödemesi gereken ücretler de belli oldu. İşte, detaylar…

2024 vergi ve harç zamlarının belli olmasıyla yurtdışında yaşayan vatandaşların temsilcilikler üzerinden alacakları pasaportlara uygulanacak ücretler netleşti.

Hollanda, Almanya, Belçika ve Fransa için geçeli pasaport ücretlerini şu şekilde:

HOLLANDA VE BELÇİKA

  • 6 aya kadar: 15,60 Euro
  • 1 yıla kadar: 22,70 Euro
  • 2 yıla kadar: 37,10 Euro
  • 3 yıla kadar: 52,60 Euro
  • 4-10 yıl kadar: 74,10 Euro

Pasaport cüzdan bedeli: 24,30 Euro

Posta ücreti: 4 Euro

ALMANYA VE FRANSA

  • 6 aya kadar: 16 Euro
  • 1 yıla kadar: 24 Euro
  • 2 yıla kadar: 38 Euro
  • 3 yıla kadar: 54 Euro
  • 4-10 yıla kadar: 76 Euro

Pasaport cüzdan bedeli: 25 Euro

Posta ücreti: 4 Euro

yeni-proje-2024-01-26t153915-798.jpg

PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Pasaport işlemlerinde yanınızda bulunması gereken evrakların başında, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesi gelmekte. Bunun dışında 1 adet biyometrik fotoğraf ve eski pasaportunuzun da yanınızda olması gerekmekte.

Yasal temsilcilerin başvuru anında hazır bulunmamaları halinde, kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname gerekmekte.

Öğrenim amaçlı yurtdışında bulunanlar, Harçlar Kanununun 85/b maddesi çerçevesinde harçsız pasaport başvurusu için, öğrenim durumunu gösterir güncel belgeyi yanında bulundurmak zorunda.

Bulundukları ülkede kayıtlı öğrenciler (okul öncesi, aday çıraklık-çıraklık tanımına karşılık gelen okullar, ilkokul, ortaokul, lise, yükseköğrenim) de yine harçsız pasaport başvurusu için öğrenci olduklarını gösterir güncel belgeyi yanında bulundurmalı.

ESKİ PASAPORTUN ASLI

Pasaportun kaybedilmiş olması halinde polisten alınacak şahsın resminin de bulunduğu güncel kayıp belgesi

Eğer, yurtdışından ilk defa pasaport başvurusunda bulunulacaksa ve mevcut pasaport kayıpsa bu belgeye gerek yok. Bu durumda, Başkonsolosluk aracılığıyla Türkiye’deki ilgili kurumlarla yazışma yapılması gerekmekte.

Güncel tarihli ve ıslak imzalı öğrenci belgesi getiren 25 yaşın altındaki vatandaşlarımızdan pasaport süre ücreti alınmamakta, sadece pasaport defter ve posta ücreti alınmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi ve diğer ülkelere ait pasaport ücretlerini öğrenmek için www.konsolosluk.gov.tr adresini ziyaret ederek resmi beyanlara bakabilirsiniz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN