Toplu taşıma kartlarında yeni dönem başladı! İndirimli ve ücretsiz kartlar için geçerli… Artık bu ibare geçerli olacak

Toplu taşıma kartlarında yeni dönem başladı! İndirimli ve ücretsiz kartlar için geçerli… Artık bu ibare geçerli olacak

2023 yılında toplu taşımada yaşanan sıkıntılar yeni kararları da beraberinde getirdi. Ücretsiz ve indirimli seyahat kartları için geçerli olacak değişiklikler Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Usul ve esaslarda yeniden belirleme yürütme yetkisi o kurum tarafından yapılacak. İşte toplu taşımada yeni kurallar…

Ücretsiz ve indirimli seyahat kartları için iki yeni değişiklik geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi. Yeni karar doğrultusunda gelir desteği ödemesine ilişkin usul ve esaslarda yeniden belirleme yapıldı. Toplu taşımada alınan kararlar artık tek bir kurum tarafından belirlenecek. İşte toplu taşımada yeni kurallar…

TOPLU TAŞIMADA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelik doğrultusunda yürütme yetkisi Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı'na verildi. Yayımlanan kararda, “Şehir içi kara ve deniz taşımacılığında taksi, taksi dolmuş, dolmuş, rekreatif, turistik ve servis amaçlı kullanılan araçlar hariç olmak üzere; demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatlarında sunulan toplu insan ulaşımına yönelik hizmetler ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilerek toplu taşıma hizmeti gördürülen özel şahıs veya şirketlere ait araçları ya da demiryolları ve denizyolları araçları kullanılmak suretiyle sunulan şehir içi toplu insan ulaşımına yönelik hizmetlerin hükümlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yürütür” ifadeleri yer aldı.

toplu-tasima-kullanmak.jpg

DESTEK ÖDEMELERİNDE YENİ DÖNEM

Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesi'ne İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Kapsamında alınan Yeni kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

“6/1/2016 tarihli ve 29585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 3. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde bulunan “verilen özel şahıs veya şirketlere ait olup, mevzuatına göre ayakta yolcu taşıyabilen” ibaresi “verilerek toplu taşıma hizmeti gördürülen özel şahıs veya şirketlere ait” olarak değiştirildi.

Aynı yönetmelikte yer alan 7. maddede görülen “Genel Müdürlük ve” ibaresi yürürlükten kaldırılırken bu ifade yerine "Bu yönetmelik hükümlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakanı birlikte yürütür” ifadelerine yer verildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN