Trabzon'da uçak kazasında faciadan dönülmüştü! Kokpit konuşmaları ortaya çıktı

Trabzon Havalimanı’na 13 Ocak 2018 gecesi iniş yapmak isteyen bir uçak inişinin ardından pistten çıkarak denize düşmekten son anda kurtulmuştu. 162 yolcu ve 6 mürettebatı taşıyan uçakta faciadan son anda dönülürken, gerçekler bir bir ortaya çıktı. Yaşanan kaza anında kokpite ait ses kayıtlarına ulaşıldı.

Ankara’dan Trabzon’a yolcu taşıyan Pegasus Havayolları’na ait uçak 13 Ocak 2018 gecesi saat 23.30'da iniş sırasında kaza geçirmişti. Pistten çıkan uçak denize düşmekten son anda kurtuldu. Kaza anına ait kokpit konuşmaları ortaya çıktı.

162 yolcu ve 6 mürettebatı taşıyan uçak, denize 20 metre kala durabildi. Uçakta yaşanan korku dolu anlar, çok sayıda kişinin iniş esnasında yaralanmalarına da neden oldu.

Kaza nedeniyle yaralandıklarını belirten 10 yolcu iki pilottan şikâyetçi oldu. Birinci pilot Ender Bayraktar (67) ile ikinci pilot İrfan Yavuz (51) hakkında ‘taksirle yaralama’ suçlaması ile dava açıldı.

YAŞANANLAR TEK TEK ORTAYA ÇIKTI

Halk TV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, dava dosyasına giren kokpit konuşma kayıtları ise yaşanan dehşeti gözler önüne seriyor. Kayda göre, uçuşu Pilot İrfan Yavuz gerçekleştirdi. İniş esnasında Yavuz, motorların pisti pas geçmesini sağlayan tuşa yanlışlıkla bastı. Birinci pilot Bayraktar’ın acil uyarısı ile Yavuz hatasını düzeltti. Ancak bu durum, uçağın pistten çıkmasına engel olamadı.

PİST 90 METRE OLMASI GEREKİRKEN 40 METRE YAPILMIŞ

Normalde havalimanlarında pistin kenarında 90 metrelik mesafe olmasına karşın Trabzon Havalimanı’nda bu mesafenin 40 metre oluşu da kazanın bir diğer nedeni oldu. Son olarak, uçağın sağ motorunun arızalı oluşu da kazanın oluşmasının bir diğer nedeni oldu.

KONTROLÜ ELE ALMAKTA ACELE ETTİ

Pilot İrfan Yavuz, mahkemede yaptığı savunmada daha önce 20 yıl kadar TSK’da pilotluk yaptığını söyledi. Olay anından hemen önce, otomatik pas geçme sistemini aktif hale getirdiğini fark ettiğini belirten Yavuz “Bunu fark ettiğim gibi, gerekli kuralları uygulayarak bu sistemi devre dışı bıraktım. Yanlış bastığım tuştan kaynaklı hatayı bertaraf ederek uçağı kontrollü bir şekilde karaya indirdim” dedi. Yavuz ifadesinin devamında, bu aşamadan sonra birinci pilot Bayraktar’ın, ikaz yapmadan kontrolü eline aldığını söyledi.

YARDIMCI PİLOT KENDİSİNİ UYARMIŞ

Pilot Ender Bayraktar ise verdiği ifadede “Yardımcı pilotun, kendisini uyarmama rağmen aynı tuşa 2’inci kez yanlışlıkla basması uçağın zaviyesinde çıkmasına neden oldu. Kazanın olmasına sebebiyet veren ben değilim. Son anda yaptığım müdahale ile yolcuların hayatta kalmasını sağladım” dedi.

İfadesinde, kazanın daha vahim sonuçlarının önüne geçtiğini kaydeden Bayraktar, pist kenarındaki mesafenin 90 metre olması halinde ise, denize doğru sürüklenme durumunun ise gerçekleşmeyeceğine işaret etti. Bayraktar, anılan sorun ile ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin kusuru olduğunu kaydetti.

Dava dosyasına giren 4 kişilik bilirkişi raporunda ise, 2 pilotun da kusurlu olduğuna işaret edildi.