Türk bilim insanlarından dünyayı sarsacak keşif! Akdeniz'de ilk kez bulundu: Türkiye'deki bitkileri istila edebilir

Türk bilim insanlarından dünyayı sarsacak keşif! Akdeniz'de ilk kez bulundu: Türkiye'deki bitkileri istila edebilir

Türk bilim insanları, Akdeniz Bölgesi’nde Türkiye’de ilk kez kayda geçen bir keşif yaptılar. Daha önce Türkiye’de görülmeyen istilacı yeni bir tür olduğu anlaşıldı! Bilim insanları üzerine araştırmalar yaptı, Türkiye'deki bitkileri istila edebilir...

Türk akademisyenler, Akdeniz Bölgesi'nde muz alanlarında gerçekleştirdikleri çalışmalar sırasında dünya genelinde istilacı olarak kabul edilen yeni bir yabancı bitki türü keşfettiler. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde araştırmacı olarak çalışan Dr. Hilmi Torun ve Dr. Mine Özkil, DÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy, Hatay Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Üremiş ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uludağ, muz üzerine yürütülen bir proje kapsamında Akdeniz Bölgesi'nde araştırmalar yaptılar.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ KAYDEDİLDİ

istilaci-bitki-nedir-001.png

Araştırmalar sırasında, dünya genelinde istilacı olarak bilinen ve ülkemiz florası için yeni bir kayıt olan bir yabancı bitki türüne rastlandı. Akdeniz Bölgesi'ndeki kapalı muz üretim seralarında yaygın olarak bulunan bu bitki türü, üreticilerle yapılan görüşmeler sonucunda muz üreticilerinin bu bitki türüyle mücadele konusunda yetkin olduklarını ortaya koydu.

ASYA TERESİ OLDUĞU KEŞFEDİLDİ

Bitkinin teşhis ve belirlenmesi için toplanan örnekler, DÜ Orman Fakültesi Herbaryumu (DUOF) Küratörü Prof. Dr. Necmi Aksoy'a gönderildi. Teşhis çalışmaları sonucunda bitkinin, Asya kıtasına özgü ve Türkiye florasında daha önce kaydedilmemiş olan "Cardamine occulta Hornem" (Brassicaceae, Asya teresi) türü olduğu tespit edildi.

DUOF Herbaryumu'nda kayıt altına alınan bu örnekler, bitkinin betimi ve morfolojik karakterlerinin fotoğraflanması için kullanıldı. Bitkinin morfolojik ve ekolojik özellikleri üzerine çalışan akademisyenler, yabancı bitki türünün Türkiye florası için yeni bir istilacı tür olduğunu ortaya çıkardılar.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN