Türkiye'deki beyin göçü ABD basınında: Kendimi güçsüz hissedip 'Gidebilirsin' dedim

Türkiye'deki beyin göçü ABD basınında: Kendimi güçsüz hissedip 'Gidebilirsin' dedim

Türkiye'de son yıllarda varlığını artıran 'beyin göçü' ABD basınına konu oldu. Business Insider sitesi, Hollanda’ya çalışmaya giden Bengisu Yıldız’ın Türkiye’den ayrılma sebeplerine yer verdi. Yıldız, şu anda kendini şanslı hissettiğini Türkiye'deyken böyle bir durumun olmadığını ifade etti. Yıldız, “Türkiye'yi seviyorum ama şu anda ekonomi ve siyaset çok üzücü bir durumda. Olanları değiştirme konusunda kendimi güçsüz hissedip ‘En azından hâlâ gençken gidip biraz para kazanabilirim'" dedi.

Türkiye'de özellikle son iki yıldır hızlı bir şekilde artan 'beyin göçü' dünya basınında konuşulmaya devam ediyor. Bu kez ABD basınında konuşulan Türkiye'deki beyin göçü, Business Insider sitesi, daha iyi bir yaşam için Türkiye'den Hollanda'ya taşınan 30 yaşındaki Bengisu Yıldız'ın yaşadıklarını anlattı. Genç kişilerin Türkiye'de yaşamaktan vazgeçme sebeplerini anlatmak için bir haber yayımladı.

'İSTANBUL'DAYKEN DURUM BÖYLE DEĞİLDİ'

Daha kaliteli bir hayat ve daha iyi iş olanakları için Hollanda'ya yerleştiğini ifade eden Yıldız, “Şu anda kendimi şanslı hissediyorum. Finansal olarak iyi durumdayım. Güzel bir şehirde, iyi bir apartmanda yaşıyorum. İstanbul'dayken durum böyle değildi” şeklinde konuştu.

ABD basınında yer alan haberde Türkiye'de işsizliğin yüksek olduğuna ve enflasyonun nisanda yüzde 43'ü aştığına, Hollanda'da ise bu oranın yüzde 5,2 olduğuna vurgu yapıldı. İnsanların daha iyi bir iş-yaşam dengesi için Hollanda'da yaşamayı tercih ettiğini aktaran Business Insider, ülkede yaşayanların 2 milyondan çoğunun yabancı olduğunu belirtti.

bengisu-yildiz.jpgBengisu Yıldız

''EN AZINDAN GENÇKEN BİRAZ PARA KAZANABİLİRİM' DEDİM'

Sözcü'de yer alan habere göre; yaşadığı Amsterdam'da birçok ülkeden gelen çok sayıda yabancı olduğunu söyleyen Bengisu Yıldız, tasarımcı olarak çalıştığı hibrit sistemdeki işinden ve uluslararası çalışma ortamından memnun olduğunu söyledi. 30'larına yaklaşırken çalışma hayatını gözden geçirdiğini ve mali durumunu daha fazla düşünmeye başladığını söyleyen Yıldız, “Türkiye'yi seviyorum ama şu anda ekonomi ve siyaset çok üzücü bir durumda. Olanları değiştirme konusunda kendimi güçsüz hissettim ve kendime ‘En azından hâlâ gençken gidip biraz para kazanabilirim' dedim” ifadelerini kullandı.

İş ve yaşam dengesini korumaya çalıştığını da kaydeden Yıldız, haftada birkaç gün spor salonuna gittiğini ve yürüyüş yaptığını ifade etti. Genç kadın buna karşın Türkiye'deki yemekleri ve birlik duygusunu özlediğini, Hollanda'da bireyciliğin daha güçlü olduğunu kaydederek “Birlikte yapılan ve yenen yemekleri, o kültürü özlüyorum” dedi.

Biraz daha para kazandıktan sonra Türkiye'ye dönmeyi istediğini söyleyen Yıldız, ülkesinden güzel şeyler yapmayı arzuladığını ifade ederek “Belki orada gençlere iş olanakları yaratacak bir kent çiftliği açarım” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN