Türkiye'deki tüm ilkokulları ilgilendiriyor! MEB'den okullar için yeni karar! Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz gün duyurdu

Türkiye'deki tüm ilkokulları ilgilendiriyor! MEB'den okullar için yeni karar! Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz gün duyurdu

Geçtiğimiz hafta ülke genelinde yeni eğitim-öğretim yılı başlarken Türkiye’deki tüm ilkokullar için yeni bir karar verildi! Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde duyurdu… Eski düzen değişecek, milyonlarca öğrenci ve veli yeni sisteme hazırlansın. İşte konuya ilişkin detaylar…

Yeni eğitim-öğretim yılı geçtiğimiz hafta başında başladı. Okullar açılmadan önce bazı değişiklikler gündemdeki yerini alırken yeni bir karar daha gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklama geldi. Yeni kararlar kapsamında velilerin ve öğrencilerin konuya dikkat etmesi gerekiyor. İşte bakanlıktan gelen yeni karar…

OKULLARDAKİ SINAVLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, sınav konusunda yeni bir sürece geçildiğini açıkladı. Yeni süreç ile okullarda artık “durum değerlendirmesi” kapsamında ölçme araçlarının kullanılacağı ve bunun öğretmenlere verileceği açıklandı.

Bülbül, yaptığı açıklamada okulların tamamında sonuç odaklı ölçme sisteminin dışına çıkılarak artık süreç odaklı ölçme sisteminin uygulanacağını belirtti. Bu yeni karar ile anaokul ve ilkokul düzeyindeki öğrencilerin öğrenme süreçlerinin değerlendirilmesine yeni bakış açısı getireceğini söyledi.

yeni-proje-1-005.jpg

Öğretmenlerin stresli sınavlar yerine öğrencilere ders içinde değişik ölçme sistemleri kullanarak öğrenciyi daha rahat koşullarda eğitmenin amaçlandığını ifade ederek şunları dile getirdi:

"Öğrencilerin verilen yönergeleri anlaması, doğru adımlar atması ve istenileni ortaya koyması, öğretmenin de anında geri bildirim vermesi, aslında sınıf içi ölçmenin tam ifadesi. Yeni yaklaşımımızda, bunun planlı şekilde yapılmasını ve öğrencinin ürünlerinin gelişim dosyasında tutulmasını hedefliyoruz. Bu yaklaşımla yönetmelikle ilkokul 4. sınıflarda yazılı saati uygulaması kaldırıldı. Bunun yerine ilkokullarda tüm sınıf kademelerinde ölçme sistemi, süreç odaklı öğrenme yaklaşımıyla öğrenci gelişim dosyasına göre olacak. Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi sürekli takip edilecek. Öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme gibi ölçme araçlarıyla takip edilecek."

YENİ KURAL İLE BAŞARI ARTACAK

Okullarda artık “durum değerlendirmesi” ifadesinin sıklıkla duyulacağını söyleyen Bülbül, "Okullarımızda öğretmenlerimiz çok güzel çalışmalar yapıyor. Ancak değerlendirme bir sınava göre yapılırsa sonuç istenildiği gibi çıkmayabiliyor. Önemli olan süreç içerisinde neler yapıldığı ve öğrencideki gelişimin ne düzeyde olduğunun belirlenebilmesidir. Buna biz 'durum değerlendirmesi' diyoruz ve bunu ölçmek, bizim için daha anlamlı." dedi.

yeni-proje-006.jpg

TÜRKÇE’DE 4 BECERİYİ ÖLÇEN YENİ SİSTEM

Türkçenin doğru ve etkili kullanılması için 4 farklı beceriye yönelik özel ölçme araçlarının kullanılacağını söyleyen Bülbül, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

"Okullarda ilkokul 2. sınıfa kadar test çözme alışkanlığı oluşmuştu. Ama asıl olan, öğrencilerin düşünme becerisinin gelişmesi, düşündüğünü yazması, muhakeme yeteneklerinin geliştirilmesi. Dört beceri içerisinde yazma becerisinin geliştirilmesi çok önemli. Bu konuda Bakanlığımız 2016 yılında 'Yazılı Anlatım Becerilerinin Geliştirilmesi' çalışmasını başlattı. Bu yönde hazırladığımız ölçme araçlarını öğretmenlerimizin kullanıma sunacağız ve bu test çözmekten çok daha kıymetli bir çalışma olacak. Öğrencilerimizin yazılı anlatım becerilerinin yanı sıra dinleme ve konuşma becerisinin de geliştirilmesi gerekir. Ortaokul ve liselerde olduğu gibi ilkokulda da öğretmenlerimiz, öğrencilerinin bu becerilerini geliştirmede önemli bir rol üstlenecek ve Bakanlık olarak da bunu sürekli takip edeceğiz."

OKUDUĞUNU ANLAMAK SÜREKLİ SORU ÇÖZMEKTEN ÖNEMLİ

Kemal Bülbül, çocukların sürekli sürekli sınavlara tabii tutulmasının çok sağlıklı olmadığını ifade ederek, "Eğer öğrenci okuduğunu anlıyorsa ve verilenleri kullanarak sorunun çözümüne ulaşabiliyorsa sınavda başarı göstermesi kaçınılmaz” diye konuştu.

Öğretmenlerin klasik ölçme araçlarından kolaylıkla vazgeçemeyeceğini ama sonuç odaklı sisteminin bırakılması gerektiğini söyleyerek, "Alışkanlıklardan vazgeçmek kolay değil, ama hepimiz hemfikiriz, öğrencilerimizin ders kitaplarını takip etmeleri, derse aktif katılım sağlamaları ve soruların cevaplarını seçme yerine kendi düşüncelerini yazmaları onların daha da başarılı olmalarını sağlayacak” dedi.

Bunların yanı sıra öğretmenlerin öğrencileri nasıl ölçeceğine ilişkin materyalleri sürekli EBA üzerinden paylaşılacağı aktarılırken Bülbül, sözlerini şöyle bitirdi:

"İlköğretim ya da ortaöğretim fark etmez, tüm ölçme çalışmalarında öğrencileri ve okulları sıralamak ya da karşılaştırmak fayda sağlayan bir çalışma değil. Unutulmamalı ki bir yerde birinci varsa orada sonuncu da vardır. Önemli olan, süreçte kimlerin ne düzeyde katkı sağladığı ve başlangıçtan sonuca kadar ne kadar fayda elde edildiğidir."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN