Türkiye'nin en zengini bu iller! İlk sıra ne İstanbul ne Ankara var: Biletini alan bu illere gidiyor

Türkiye'nin en zengini bu iller! İlk sıra ne İstanbul ne Ankara var: Biletini alan bu illere gidiyor

Türkiye'nin en zengin illeri belli oldu! İlk sırada ne İstanbul var, ne de Ankara! Biletini alan tasını tarağını toplayıp o illere gidiyor! İşte Türkiye'nin en zengin illeri...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı "İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH)" raporunu yayınladı, böylece Türkiye'nin en zengin illeri belirlenmiş oldu. İstanbul, toplam GSYH'de birinci sırada yer alsa da kişi başına düşen GSYH'de ikinci sırada kaldı.

İstanbul, 2022 yılında 4 trilyon 564 milyar 280 milyon TL ile en yüksek GSYH'ye ulaştı ve toplam GSYH'den %30,4 pay aldı. İstanbul'u, 1 trilyon 329 milyar 810 milyon TL ve %8,9 pay ile Ankara, 972 milyar 238 milyon TL ve %6,5 pay ile İzmir izledi. Türkiye genelinde en yüksek GSYH payına sahip olan ilk beş il, toplam GSYH'nin %53,9'unu oluşturdu.

GSYH'DA KOCAELİ İLK SIRADA, TEKİRDAĞ 3'ÜNCÜ SIRADA

turkiyenin-en-zengin-illeri-2.jpg

Kişi başına düşen GSYH açısından Kocaeli, 2022 yılında 302 bin 772 TL ile birinci sırada yer aldı. Kocaeli'ni, 287 bin 524 TL ile İstanbul ve 253 bin 501 TL ile Tekirdağ takip etti. Kişi başına düşen GSYH'de en düşük sıralarda ise Şanlıurfa, Ağrı ve Van bulunuyor.

İSTANBUL TÜM FAALİYETLERDE LİDER

turkiyenin-en-zengin-illeri-3.webp

İstanbul, GSYH'yi oluşturan faaliyetlerde de lider konumda. Şehir, tarım sektörü ve diğer hizmet faaliyetleri hariç, tüm faaliyetlerde birinci sırada yer alıyor. İstanbul'un toplam GSYH'si içinde en yüksek payı hizmetler sektörü alırken, sanayi sektörü ikinci sırada yer aldı.

ANTALYA, KIRŞEHİR VE KİLİS YÜKSELİŞTE

turkiyenin-en-zengin-illeri-1.webp​​​​​​​

Yıllık GSYH büyümesine en fazla katkı sağlayan il yine İstanbul oldu. Türkiye genelinde 26 il, Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme gösterdi. Antalya, Kırşehir ve Kilis en yüksek artışı gösteren iller oldu, buna karşılık Artvin, Erzincan ve Karabük en fazla azalışı yaşayan iller oldu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN